Първите ни гости на инициаторите и създателите на първата документална филмова поредица за здравето и децата – Наталия Кирилова и Весела Славчева.
Идеята и целта на проекта им е да се представя пресечната точка от грижите на специалисти и родители във всеки етап от отглеждането на детето. Одобрение е получено и от Българската педиатрична асоциация.
Първият епизод от поредицата вече беше представен в средата на този месец (на 7 ноември ще има още една прожекция в София). Тази събота (26 октомври) филмът ще бъде част от програмата на Академия за родители във Варна, а по-късно – в Плевен, Русе и други градове.
След различни пътища и дейности двете дами през миналата година срещат режисьора на поредицата Петър Вълчев. Решават да предприемат ново начинание и ето - след направеното идва радостта и удовлетворението от погледите на зрителите - майки и бащи.
В първия филм, посветен на новороденото надникваме зад тези неща, които остават мистерия за родителите – първите часове след раждането, какви изследвания се правят и защо, кое е най-важното, което трябва да се знае за здравето на бебенцето. Консултанти са различни специалисти – неонатолози, педиатри, психолози. Предадени са и емоциите на родители, допуснали камерата в семейството - разказват Наталия и Весела.
Намираме партньори и съмишленици като се опитваме да ги ентусиазираме, както сме ние, да видят ползата и за тях от едно такова предизвикателство.
Вторият епизод, посветен на имунитета, вече е в процес на създаване.
Такава филмова поредица досега не е правена в България, допълват дамите от "Здраво дете". А ползата е за всички - и за участниците в създаването на филма, и (може би най-много) за родителите.
Чуйте повече по темата в разговора на Катя Василева с Наталия Кирилова и Весела Славчева.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..
На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..