Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свидетелства за приноса на ротарианците за София показват в Ларгото

„Какво направиха ротарианците за своя град“. Това е мотото на изложбата на "Ротари клуб - София" в сътрудничество с Регионалния исторически музей - София, която ще бъде открита днес от 18.00 часа в зала 2 на АККК "Сердика", в пространството на Ларгото.

Временната експозиция описва дейността на членовете на столичния клуб на организацията, осъществени в интерес на развитието на столицата.  В 18 постера е представена работата на клуба за по-добро образование и грамотност, опазване на детското и майчиното здраве, дейности с младите хора, превенции на заболявания, озеленяване, подкрепа за науката и културата, подобряване на безопасността по пътищата, помощ за културните институции на Столична община.

Сред конкретните примери се нарежда пълното модернизиране на Детското пулмологично отделение на Александровската болница преди няколко години. В посока образование ротарианците са съдействали за оборудването с модерна техника или софтуер на много училища. Много добри традиции има и в сътрудничеството със софийските училища по изкуствата, разказа пред Радио София Цвятко Кадийски, своеобразен официален историк на "Ротари България".  Продължава дейността на клуба и по озеленяване на различни площи.

Цвятко Кадийски

Друг любопитен елемент, за който много емоционално разказа Кадийски, е поставянето на информационни табели на известни столични улици, които обясняват произхода на техните наименования, както от Столичната община, така и от ротарианската общност. „Култура и историческо наследство“ е сред програмите на клуба с най-широк обхват. Реализиран в нейните рамки е проектът за пожароизвестителна инсталация на базиликата „Света София“. А само преди няколко месеца "Ротари клуб" дарява на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" три много редки книги от основателя на организацията в България д-р Николай Николаев.

Първият "Ротари клуб" в света е създаден през 1905 година в Чикаго, а в България за първи път се формира такава организация през 1933 година. В него участват 15 университетски професори и четирима академици, около 25 архитекти и инженери. "Ротари" се позиционира като най-старата и най-голяма неправителствена хуманитарна организация. Именно в това качество "Ротари интернешънъл" е със статут на наблюдател в ООН.

Като едно от големите постижения на организацията се посочва акцията срещу полиомиелита, като досега са имунизирани над 2 милиарда деца в света. Така това заболяване се смята за практически ликвидиран, като миналата година са известни само 48 случая за целия свят и то само в две държави - Афганистан и Нигерия, изтъкна Цвятко Кадийски.

Още интересни факти за дейността на столичния "Ротари клуб" можете да научите от интервюто на Лили Големинова с Цвятко Кадийски.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Захов (вляво) и помагачите на курбана

Традиции има за всеки ден

Гостуваме на празника на софийския квартал Ботунец. В началото с нас е  Анета Кокоева - главен експерт в кметство Ботунец: "Отбелязохме 100 години на читалището, но нямаме сграда. Имало е културен дом за Кремиковци, пионерски дом. В читалището е имало духова група и певческа група, но за съжаление бабите си отиват една по една. Успяхме да..

публикувано на 23.06.24 в 10:31

Пианистката Даниела Минева - за съвременната музика с любов

В рецитала си тази вечер тя свири и цикъл етюди от Александра Фол Тази вечер в рамките на фестивала „Софийски музикални седмици“ предстои изключително интересен клавирен рецитал на пианистката Даниела Минева, представящ автори като Оливие Месиен, Джонатан Харви, София Губайдулина и българската композиторка (и пианистка, и органистка)..

публикувано на 22.06.24 в 16:40
Лука Касъров

Историята оживява - Енциклопедистът Лука Касъров

Днес отиваме в Копривщица - възрожденското градче, дало и даващо на България светли умове и смели сърца.  Поводът е 170 години от рождението на автора на първата българска съвременна енциклопедия. Той се казва Лука Касъров. Разказите за неговите живот и дело са на екскурзоводите в Дирекция “Музеи” - град Копривщица. Ще чуете представяне на..

публикувано на 22.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Кварталът на артистите

Никол Вълчева е PR експерт в областта на театъра и съавтор на книгата “Бохемска София - истории от жълтите павета”: "."Кварталът на артистите е бил свидетел на живота на много артисти, но и писатели. Спираме се пред домовете на някои от актьорите от първата трупа на Народния театър. Голяма част от домовете са на артисти, които получават от държавата..

публикувано на 22.06.24 в 15:00
Елена Доксова-Рикарди

Адресите на любовта - Елена Доскова-Рикарди

Сопраното е първата българка, пяла с договор в Ла Скала Гласът на Елена Доксова-Рикарди “блести като острие на нож или гали като зефир”, според думите на критиците. Заради цветистата фраза, ясната дикция и огнения темперамент, прочутият диригент Артуро Тосканини настоява тя да бъде назначена в миланската Ла Скала. Годината е 1928. с договора,..

публикувано на 22.06.24 в 14:00

Съвсем различно преживяване

Лора Декова е създател на фестивала "На брега":  "Доста от прожекциите ни са на филми с екологическа насоченост. Но не са документални филми, които се гледат по телевизора. Прожекциите ни на Конна база Войнеговци почнаха от миналата година. Винаги е пълно, магическо е някакси.  Филмите създават много добро настроение, подбрани са за добър завършек на..

публикувано на 22.06.24 в 11:18
 Дима Настева, Иван Карастоянов, Диан Ставрев (вдясно)

Да бъдеш ясен и за незрящите

Дима Настева и Иван Карастоянов от Комиксилница (комикси за незрящи) говорят за адаптираните филми за незрящи. Третият гост е актьорът в тях Диан Ставрев: "След комиксите решихме да адаптираме и филми (Дима). Днес е премиерната прожекция. От 2017 досега са адаптирани 16 филма по европейска програма. Времеемко е, но не е трудно. Времето на филма,..

публикувано на 22.06.24 в 11:03