Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свидетелства за приноса на ротарианците за София показват в Ларгото

„Какво направиха ротарианците за своя град“. Това е мотото на изложбата на "Ротари клуб - София" в сътрудничество с Регионалния исторически музей - София, която ще бъде открита днес от 18.00 часа в зала 2 на АККК "Сердика", в пространството на Ларгото.

Временната експозиция описва дейността на членовете на столичния клуб на организацията, осъществени в интерес на развитието на столицата.  В 18 постера е представена работата на клуба за по-добро образование и грамотност, опазване на детското и майчиното здраве, дейности с младите хора, превенции на заболявания, озеленяване, подкрепа за науката и културата, подобряване на безопасността по пътищата, помощ за културните институции на Столична община.

Сред конкретните примери се нарежда пълното модернизиране на Детското пулмологично отделение на Александровската болница преди няколко години. В посока образование ротарианците са съдействали за оборудването с модерна техника или софтуер на много училища. Много добри традиции има и в сътрудничеството със софийските училища по изкуствата, разказа пред Радио София Цвятко Кадийски, своеобразен официален историк на "Ротари България".  Продължава дейността на клуба и по озеленяване на различни площи.

Цвятко Кадийски

Друг любопитен елемент, за който много емоционално разказа Кадийски, е поставянето на информационни табели на известни столични улици, които обясняват произхода на техните наименования, както от Столичната община, така и от ротарианската общност. „Култура и историческо наследство“ е сред програмите на клуба с най-широк обхват. Реализиран в нейните рамки е проектът за пожароизвестителна инсталация на базиликата „Света София“. А само преди няколко месеца "Ротари клуб" дарява на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" три много редки книги от основателя на организацията в България д-р Николай Николаев.

Първият "Ротари клуб" в света е създаден през 1905 година в Чикаго, а в България за първи път се формира такава организация през 1933 година. В него участват 15 университетски професори и четирима академици, около 25 архитекти и инженери. "Ротари" се позиционира като най-старата и най-голяма неправителствена хуманитарна организация. Именно в това качество "Ротари интернешънъл" е със статут на наблюдател в ООН.

Като едно от големите постижения на организацията се посочва акцията срещу полиомиелита, като досега са имунизирани над 2 милиарда деца в света. Така това заболяване се смята за практически ликвидиран, като миналата година са известни само 48 случая за целия свят и то само в две държави - Афганистан и Нигерия, изтъкна Цвятко Кадийски.

Още интересни факти за дейността на столичния "Ротари клуб" можете да научите от интервюто на Лили Големинова с Цвятко Кадийски.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00