Полският институт представя филмова панорама по случай Международния ден в памет на жертвите на Холокоста. Събитието ще се състои между 8 и 10 февруари. Входът е свободен, но е с предварителна регистрация, уточняват организаторите.
"Йоанна" на режисьор Феликс Фалк има редица награди от фестивали в родината си, Москва, Чикаго, Ташкент и Лос Анджелис. Пианистката Йоанна отива на църква, за да се моли за новини за съпруга си от фронта. Там тя се натъква на 8-годишното еврейско момиче Ружа, спасило се от нацистите, заловили майка й. Йоанна решава да скрие Ружа в апартамента си, но се изправя пред трудни решения, тъй като съседите й стават подозрителни и е все по-трудно да се разбере на кого може да се вярва. Ситуацията се усложнява допълнително, когато става жертва на донос и трябва да устои на увлечения по нея нацистки офицер.
Филмът "Радегаст" на режисьора Борис Ланкош връща времето през 1942 г. На гара Радегаст в бедния лодзки квартал Балути пристигат влакове със заможни евреи от Западна Европа и Прага. От същата гара заедно с полски евреи, роми и синти те са извозени в лагерите на смъртта. Последният влак в посока Аушвиц-Биркенау заминава на 29 август 1944 г. Тези, които са преживяли Холокоста, разказват пред камерата за глада, мръсотията, убийствената работа и униженията.
В "Беглецът" режисьорът Марек Томаш Павловски проследява съдбата на една необикновена личност - Кажимеж Пеховски, организатор на най-зрелищното бягство от концлагера Аушвиц. Пеховски разказва за драматичните моменти в живота си, за кошмарните години в концлагера, но и за борбата против хитлеристите в отрядите на нелегална военна организация "Армия Крайова", за което след войната е хвърлен в затвора от комунистическата власт. Документалният филм съдържа богат архивен материал.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..