За десета поредна година студентите и преподавателите от департамент „Дизайн“ на НБУ застават зад каузата за опазване от презастрояване на един от последните диви плажове в България – Корал. По време на своето практическо ателие те организират редица творчески акции и арт инсталации, които целят да фокусират вниманието на обществеността върху казуса с Корал:
Инвеститорски интереси и законови вратички през последните 30 години целят да превърнат Корал в поредния бетонен оазис, унищожавайки уникалната за региона флора и фауна.
Студентите създават своите инсталации, използвайки похватите на Ленд арт и site specific, както и инструментариума на подходите реди мейд и редизайн. Голяма част от инсталациите са създадени с намерени отпадни материали от строителните дейности, които усилено текат около Корал. Повече за изложбата - проф. Борис Сергинов, преподавател в департамент Дизайн, НБУ:
"Дизайнерът е невидим, но е човек с висока степен на отговорност. Студентите ни с радост застават зад каузата на Корал. Идеята е всеки път да сме иновативни, тази година показваме изложбата със снимките на Васил Гарнизов от предишните ни акции. Промените са в радикализацията на студентите, те искат да запазят нашето море, зад хуманното. Човекът си отива, остават му боклуците. Водещо е да обучаваме студентите си в критично мислене."
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..