Ролята на общинските болници в здравеопазването и техните актуални проблеми: разговор с д-р Неделчо Тотев – председател на Националното сдружение на общинските болници в предаването "Ритъмът на столицата".
Според него, на първо място като проблем трябва да се постави кадровата обезпеченост. Тази тема се дискутира вече 15 години, но тя продължава "да ни удря през лицето", казва той и допълни, че когато една общинска болница не може кадрово добре окомплектова отделенията си, тя губи дейности.
"Знаете, че за да се разреши една дейност, трябва да има определено ниво на компетентност в даденото лечебно заведение и конкретното отделение", подчерта той.
При промяна на Нормативната уредба преди години, изискванията към лечебните заведения рязко се повишиха. И оттогава, изведнъж се отне огромна част от дейностите, които лечебните заведения общинска собственост са извършвали" допълни медикът.
Медицинските кадри се насочват към частните заведения, които имат повече финансови възможности и предлагат по-атрактивни условия на заплащане, твърди д-р Неделчо Тотев.
Какви усилия следва да положи държавата за задържането на кадрите в общинските болници.
"Държавата дълго време неглижираше този проблем, днес каквито и усилия да полага, мисля, че времевият прозорец е затворен", категоричен е медикът.
Според него промените в Закона на здравното осигуряване приети от предишния парламент, според които възнагражденията на лекари медицински сестри и санитари да не бъдат по-ниски от предложените в КТД в сектора е рефлектирало с обратен знак върху финансирането на болниците и задържането на кадрите.
Когато липсва финансов ресурс, който да се даде за заплати, а има задължително условие да се даде определена сума,то тя трябва отнякъде да се вземе, но откъде – просто няма, илюстрира д-р Неделчо Тотев. По думите му не само кризата за лекари е голям проблем, криза има и за бакалаври по "Здравни грижи", и всъщност това ще спомогне да се закрият не само общински лечебни заведения, но са застрашени и други такива.
Според него трябва политиците да седнат на масата и да сложат здравеопазването като приоритет, като част от националната сигурност.
"Готови сме на диалог, такъв между равнопоставени", увери той.
Чуйте още по темата от разговора на Невена Николова с д-р Неделчо Тотев в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..