През май т.г. стартира националната кампания "СъЖИВИ чешма" за възстановяване на чешми в покрайнините на населените места и из дивите пътеки на България.
В „Радиокафе“ гостува Светла Тодорова, представител на организаторите от фондация "Наука за природата".
„Ние имаме кауза, която се нарича „живи чешми и от 2018 година до момента възстановяваме чешми в лошо състояние“, сподели тя и допълни, че до момента са възстановени над 50 чешми, а целта тази година е да възстановят над 60 в различни краища на България.
„Бихме искали да привлечем и други хора, които да помагат за почистването на чешмите, тъй като ние сме малък екип помощта е от голямо значение“, призова Светла Тодорова.
Освен съхраняването на чешмите, инициативата е стартирала първоначално с цел да съхрани и водата като ресурс, защото тя е много важна за живота на хора и животни, отбеляза Тодорова.
Започнали първоначално възстановяването на чешмите в Източните Родопи.
Там чешмите са с огромни корита. В миналото и до ден-днешен се използват за напояването на домашни животни, но в тези чешми намираме и до днес тритони и жаби, което е индикатор за състоянието на водата, разкри още тя.
До момента освен в този район са възстановени чешми и в Сакар, в Западни Родопи и Стара планина.
В края на август в Доспат ще се проведе и събор на чешмарите, а преди време се е появило предложение Родопите да кандидатстват за рекордите на Гинес, като планината с най-много чешми.
Колко време отнема почистването на една чешма и какъв ресурс изисква ще разберете от разговора.
Екипът на фондация „Наука за природата“ отделя много внимание, за да запази всяка една от чешмите в автентичния ѝ вид, затова има нужда от още доброволци, с които да успее да постигне това.
За да сте доброволец, не е нужно да имате предварителен опит или да сте се занимавали с възстановителни дейности. Нужна е обаче издръжливост от поне няколко часа, за да може да се почисти и направи всичко необходимо за подобряване състоянието на чешмата. Напътствия и помощ ще получите на място от експертите на фондацията.
Призивът на екипа: „Ако хората знаят за някоя чешма, да изпратят снимки – на фейсбук страницата или уебсайта на фондацията, както и на имейл.
"Ще се радваме много, ако хората сами се организират, почистят чешма и ни изпратят снимки", каза още Светла Тодорова.
Още подробности по темата чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..
Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..