От началото на септември Народното събрание се мести в сградата на бившия Партиен дом. Новото работно място на депутатите ще е поне за три години заради ремонт на сградата на Народното събрание
Първи септември ще е денят, в който парламентът започва работа в сградата на бившия Партиен дом. Официалната причина за връщането под стъкления купол на тази сграда е, че парламентарната сграда на площад "Народно събрание" се нуждае от основен ремонт.
Председателят на парламента Росен Желязков обясни преместването:
"Има доста дефекти в инженерната инфраструктура. Проблеми има с чилърите, има с отоплителната инсталация, с канализацията. Това са невидимите проблеми, но те могат да създадат предпоставки да не се работи нормално още през зимния период. Имаме изтичане на фреон, отоплителната инсталация големи загуби има на вода, така че трябва да се направи едно сериозно обследване и да започне една реконструкция, защото другата сграда не е ремонтирана десетилетия. Тя е културна ценност от национално значение и трябва да бъде запазена".
Достъпът до народните представители ще бъде улеснен - нещо, за което журналистите настояваха по време на мандата на 48-ото Народно събрание. До септември ще бъде преместена и системата за гласуване и озвучителната система, каза председателят на парламента:
"Няма оперативни разходи. Става въпрос за едно преместване, защото голяма част от администрацията и от парламентарните комисии, сътрудниците, работят тук. Пултовете ще бъдат преместени и само ще се монтира озвучителна система. Предстои изграждането на комуникационна видео- и аудиоконферентна система, но това също ще отнеме доста време".
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..