От началото на септември Народното събрание се мести в сградата на бившия Партиен дом. Новото работно място на депутатите ще е поне за три години заради ремонт на сградата на Народното събрание
Първи септември ще е денят, в който парламентът започва работа в сградата на бившия Партиен дом. Официалната причина за връщането под стъкления купол на тази сграда е, че парламентарната сграда на площад "Народно събрание" се нуждае от основен ремонт.
Председателят на парламента Росен Желязков обясни преместването:
"Има доста дефекти в инженерната инфраструктура. Проблеми има с чилърите, има с отоплителната инсталация, с канализацията. Това са невидимите проблеми, но те могат да създадат предпоставки да не се работи нормално още през зимния период. Имаме изтичане на фреон, отоплителната инсталация големи загуби има на вода, така че трябва да се направи едно сериозно обследване и да започне една реконструкция, защото другата сграда не е ремонтирана десетилетия. Тя е културна ценност от национално значение и трябва да бъде запазена".
Достъпът до народните представители ще бъде улеснен - нещо, за което журналистите настояваха по време на мандата на 48-ото Народно събрание. До септември ще бъде преместена и системата за гласуване и озвучителната система, каза председателят на парламента:
"Няма оперативни разходи. Става въпрос за едно преместване, защото голяма част от администрацията и от парламентарните комисии, сътрудниците, работят тук. Пултовете ще бъдат преместени и само ще се монтира озвучителна система. Предстои изграждането на комуникационна видео- и аудиоконферентна система, но това също ще отнеме доста време".
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..