Разговор с писателя, журналист, пътешественик и преподавател Димитър Кенаров за книгата му "Диктатори, трактори и други приключения" – журналистическите разкази, които излизат за първи път на български в книга. Тя беше представена на последния Панаир на книгата в НДК.
Досега текстовете са излизали в различни издания по света само на английски език.
Авторът в тези разкази остава встрани от събитията и се стреми да не взима позиция, разбира се винаги един авторски текст, който е между документалното и художественото има авторово присъствие. Димитър Кенаров изследва феномени, ситуации и хора на различни места по света.
Най-често той пресъздава ситуациите и размислите на героите, техните чувства и преживявания, както и онова, което вижда по света, като по този начин прави читателя съпричастен. Жанрово текстовете представляват наративна журналистика (Narratve nonfiction), всъщност това е смесица между документалистика, журналистическо изследване и белетристика, уточни Димитър Кенаров. Той допълни, че в книгата се използват всички похвати на белетристиката – диалози, сцени, понякога и метафоричен език.
„Идеята е да се направи така, че една истинска история да звучи по възможно най-литературният начин. Тази традиция е доста залегнала в американската журналистика, където има списания, които публикуват статии от 20-30 страници понякога“, поясни Кенаров.
В България този жанр не е толкова популярен, но това са текстове от подобен тип, писани на Балканите, Източна Европа и на някои други места и опитват да досгитнат високо ниво на литературност през документалистиката, каза още Димитър Кенаров.
В разговора писателят изрази своята гледна точка за случващото се с Паметника на съветската армия и разкри каква история би написал.
“Моят фокус тук няма да е демонтирането на комунизма, каквото правихме и през 1990-та година, а по-скоро завръщането на този тип поляризация и имитацията на 90-те, това което тогава се правеше с ентусиазъм, с някаква невинност дори, в момента, днес всичко се повтаря по един и същи начин, но имитацията и повторението са доста по-слаби“, посочи той.
„За мен, истинският начин да се трансформира една история, не е през разрушението, а през вандализма“, твърди Димитър Кетнаров.
В книгата "Диктатори, трактори и други приключения", авторът свързва литературата с журналистиката, за да ни разкаже необичайни истории, на които няма как да бъдем свидетели, от различни точки на света.
„Димитър Кенаров има способността да слуша, без да съди, да свързва привидно разнородни нишки в умела сплав и да черпи от живия живот, почти на всяка цена, неговите места са места, в които литературата не наднича често. В тези периферии се развиват драмите на нашето време. Кенаров носи космополитността и интелекта си с лекота. Вярвам, че тази книга ще разшири разбирането на българския читател, затова какво може да бъде литературата, както и журналистиката“, пише в своя рецензия, писателката Капка Касабова.
А самият писател споделя, че най-добрият отзив за книгата си е този, който получава не толкова от литератори и писатели, а от обикновените хора, които може би дори рядко четат книги, но са “хванати“ от тези разкази.
Споделени случки за това как хората стават част от една система, как тя абсорбира хората вътре в себе си, карайки ги да приемат за даденост и нормалност живота, в който са и още други интересни аспекти, чуйте в разговора на Даниел Ненчев с писателя, журналист и преподавател Димитър Кенаров, чиято книга вече очаква своите български читатели.
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..