Разговор с писателя, журналист, пътешественик и преподавател Димитър Кенаров за книгата му "Диктатори, трактори и други приключения" – журналистическите разкази, които излизат за първи път на български в книга. Тя беше представена на последния Панаир на книгата в НДК.
Досега текстовете са излизали в различни издания по света само на английски език.
Авторът в тези разкази остава встрани от събитията и се стреми да не взима позиция, разбира се винаги един авторски текст, който е между документалното и художественото има авторово присъствие. Димитър Кенаров изследва феномени, ситуации и хора на различни места по света.
Най-често той пресъздава ситуациите и размислите на героите, техните чувства и преживявания, както и онова, което вижда по света, като по този начин прави читателя съпричастен. Жанрово текстовете представляват наративна журналистика (Narratve nonfiction), всъщност това е смесица между документалистика, журналистическо изследване и белетристика, уточни Димитър Кенаров. Той допълни, че в книгата се използват всички похвати на белетристиката – диалози, сцени, понякога и метафоричен език.
„Идеята е да се направи така, че една истинска история да звучи по възможно най-литературният начин. Тази традиция е доста залегнала в американската журналистика, където има списания, които публикуват статии от 20-30 страници понякога“, поясни Кенаров.
В България този жанр не е толкова популярен, но това са текстове от подобен тип, писани на Балканите, Източна Европа и на някои други места и опитват да досгитнат високо ниво на литературност през документалистиката, каза още Димитър Кенаров.
В разговора писателят изрази своята гледна точка за случващото се с Паметника на съветската армия и разкри каква история би написал.
“Моят фокус тук няма да е демонтирането на комунизма, каквото правихме и през 1990-та година, а по-скоро завръщането на този тип поляризация и имитацията на 90-те, това което тогава се правеше с ентусиазъм, с някаква невинност дори, в момента, днес всичко се повтаря по един и същи начин, но имитацията и повторението са доста по-слаби“, посочи той.
„За мен, истинският начин да се трансформира една история, не е през разрушението, а през вандализма“, твърди Димитър Кетнаров.
В книгата "Диктатори, трактори и други приключения", авторът свързва литературата с журналистиката, за да ни разкаже необичайни истории, на които няма как да бъдем свидетели, от различни точки на света.
„Димитър Кенаров има способността да слуша, без да съди, да свързва привидно разнородни нишки в умела сплав и да черпи от живия живот, почти на всяка цена, неговите места са места, в които литературата не наднича често. В тези периферии се развиват драмите на нашето време. Кенаров носи космополитността и интелекта си с лекота. Вярвам, че тази книга ще разшири разбирането на българския читател, затова какво може да бъде литературата, както и журналистиката“, пише в своя рецензия, писателката Капка Касабова.
А самият писател споделя, че най-добрият отзив за книгата си е този, който получава не толкова от литератори и писатели, а от обикновените хора, които може би дори рядко четат книги, но са “хванати“ от тези разкази.
Споделени случки за това как хората стават част от една система, как тя абсорбира хората вътре в себе си, карайки ги да приемат за даденост и нормалност живота, в който са и още други интересни аспекти, чуйте в разговора на Даниел Ненчев с писателя, журналист и преподавател Димитър Кенаров, чиято книга вече очаква своите български читатели.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...