Подробности по темата разказа Явор Киряков от UNI4Kids. Той е работил в Американския университет в Благоевград с възпитаници от Дома за деца лишени от родителски грижи.
"Тогава видях какъв е ефектът на образованието - едни деца, които наистина са оставени и хвърлени абсолютно на нищото. Децата в институциите, поне преди 10-15 години по начина, по който аз ги виждах бяха наистина отритнати. Те искаха просто да се интегрират, да имат приятели. Ходиха на стандартно формално образование и формално училище с други връстници, които имат семейства, но искаха да се интегрират, да са интересни и те на връстниците си. Видях как за няколко дни проектите, които правихме с другите колеги студенти промениха мисленето на тези деца, мотивираха ги", сподели той.
Киряков е посещавал международни конференции и отбеляза, че е добре да вземаме от чуждия опит, но всичко трябва да бъде пречупено през собствената ни образователна призма. И добави, че в основата на всичко стои мотивацията и вдъхновението:
"Така създадохме организацията Университет за деца с цел, в свободното си време ние като учители, индустриалци, инженери, преподаватели в университетите да създадем формат, който по най-достъпен начин да предложи науката на учениците. Започнахме с един летен формат "Летни академии", в които за една седмица децата вместо да се плицикат в басейна, защото когато се чудят какво да правят и тогава започват да измислят глупости и щуротии, които дори са опасни, а по-скоро да ги занимаваме. От 10 години всяко лято сме в Еленския балкан от сутрин до вечер, 7 дни в седмицата."
Киряков отбеляза, че в университета е открил, че най-състоятелна е работата след 4 клас. По думите му за съжаление в България прогимназията (5-7 клас) е "абсолютна дупка".
"Това показва, че до такава степен тези формати на изпитване, на тестване изгубват смисъла си и го размиват в обществото, в ежедневния живот. Какво стойност имат те, как? И то точно там е един от големите проблеми. Така, че фокусът ни е прогимназията. В международен план е доказано, че с деца от тази възраст - 10-11 до 14 годишна възраст е най-смислено да инвестираш усилията си там. Защото тогава се появява самостоятелното мислене при тях, тогава те се откъсват от семействата - ранни тийнейджърски години, юношество, в което те започват да търсят себе си. И ти ако тогава не вдъхновиш детето, ако тогава не му покажеш смисъла защо трябва да бъдеш инженер, какво представлява това, или химик, физик, да правиш експерименти и колко интересен може да бъде животът ти от това, по-късно ние превръщаме, или обществото ни репродуцира едни нещастни хора. Защото те не са открили себе си когато е трябвало, съответно не са намерили смисъла, който да ги мотивира и вдъхновява всеки ден да продължават напред", каза той.
Според думите му и най-интересното видео не може да бъде по-интересно от компютърните игри и това не може да бъде панацея. Панацея може да бъде разнообразното решение за вдъхновяване на деца, а разнообразието идва и чрез по-интересно настояще, а именно да им бъдат показани истински експерименти. По настояване на родителите са били направени и съботно-неделни курсове по биология, роботика, физика и химия. Киряков поясни, че децата трябва да бъдат "овластени", защото те най-добре учат чрез практика и чрез игра. Той сподели, че са започнали и обучение на учители в тази насока.
"Със сигурност един от най-добрите начини да учиш е чрез "Не", чрез отказ. Първото нещо, което като деца учим е да ни бъде забранявано, да ни бъде поставяна граница някъде. Обаче в един момент дали не прекаляваме с тази граница? Аз го казвам като учител, защото ти на едно дете му казваш "не", ама обосноваваш ли се защо? И всъщност децата не намират тази причинно-следствена връзка. Ние за какво говорим в момента - говорим за т. нар. "кариерна ориентация", или мотивиране, показване на детето накъде може да тръгне, къде да отиде. И ще ви кажа, че ефектът, който виждам е много тънък лед. Защото децата разбират, че изпитите за седми клас, или т. нар. "НВО" е безсмислено", посочи Киряков.
В партньорство със Софийския университет UNI4Kids изработват български електронни платки, които ще бъдат предлагани в образованието. Освен това има дистанционен турнир по природни и математически науки за прогимназисти, който е безплатен. UNI4Kids от много години е в партньорство и със Софийския фестивал на науката.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..
Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..
Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..