Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хуманното отношение към животните

Снимка: Невена Николова

В продължение на четири дни около 373 милиона души от всички 27 държави-членки на ЕС имаха право да гласуват на европейските избори, като по този начин оформиха общите политики за следващите 5 години, включително определиха съдбата на милиарди животни. Последните избори са обнадеждаващи за 91 % от европейците, които смятат, че е важно да се защитава хуманното отношение към животните. Това сочат данните от мащабно проучване на Евробарометър за нагласите сред европейските граждани за хуманното отношение към животните. Европейските партии, формиращи трите най-големи групи в Парламента, поеха ясен ангажимент за хуманно отношение към животните в своите обръщения, като над 900 кандидати обещаха да работят за промяна в полза на животните. Подробности разказа Диана Тотинска, координатор в отдел програми на Фондация "Четири лапи".

По думите й само през платформата на "Четири лапи" - България са били изпратени над 3 000 мейла, а от 1007-те кандидати за депутати за целия ЕС, 33-ма са от България, като 6 от тях със сигурност влизат в ЕП.

"Ние ще направим всичко възможно да не приключва този интерес, като постоянно имаме кампании, които апелират към законодателите и към хората да бъдат активни по темата, а тези политици, които са обещали - да си спазят обещанията. Също така може би ще си говорим за проучването на Евробарометър, което показва голям интерес на хората към проблемите на животните. Вярвам, че това няма да приключи с изборите. Тепърва работата предстои", каза Тотинска.

Тя посочи, че едно от предложенията е било да не се отглеждат животни в клетки, както например са кокошките носачки и Австрия е една от малкото държави, в които това не се практикува. Освен това призова потребителите да гледат етикетите на яйцата, за да знаят кои кокошки са свободно отглеждани.

"От една страна работим с институции на национално и европейско ниво, от друга страна имаме много образователни и информативни кампании, дори с деца в детската градина и училищата. Първо - за да породим това гражданско общество, второ - любов и грижа към животните, така, че битката е на много фронтове. Смея да твърдя, че ние от "Четири лапи" се опитваме да обхванем ако не всички, то поне повечето от тях", каза Тотинска.

Тя посочи, че относно жестокостта към гръбначни животни проблемът е огромен, тъй като проследяемостта дали законодателството се спазва е ниска.

В сътрудничество с "Еврогрупа" за животните и над 50 организации за защита на животните, "Четири лапи" проведе собствена кампания за европейските избори, давайки възможност на кандидатите да се застъпят за хуманното отношение към животните, като подпишат ангажимент, включващ 10 искания, които новата Комисия да изпълни по отношение на селскостопанските животни, животните-компаньони и дивите животни.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00