Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали - „Варненско лято“. Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание:
"Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато точно през лятото се провеждат Варненските музикални тържества. Идеята е на група варненци, обединени от културно-просветните си идеали. Те са подкрепени от Добри Христов, бащата на българската композиторска школа (също от Варна), Панчо Владигеров и маестро Георги Атанасов. В продължение на една седмица във Варна звучи българска музика, представена от български изпълнители. Интересът от страна на публиката е огромен. И така… Наименованието „Варненско лято“ се появява през 1957 година, фестивалът става международен през 1966, а през 1987 е приет в Европейската асоциация на фестивалите.
И в момента „Варненско лято“ върви с пълна пара. Много силна откриваща вечер под палката на диригента на Симфоничния оркестър на БНР Константин Илиевски с Оркестъра на Варненската опера и пианистът Саркис Балтаян, която долетя от Западното крайбрежие на САЩ за да изпълни Концерт във Фа от Гершуин.
Анасмбъл Сирба представиха изключително оригиналната си програма TANTZ, в която класически музиканти от най-висока класа импровизираха като истински джазмени, а Австро-Унгарската филхармония поднесе една забележителна програма, с Прощалната симфония на Хайдн (на когото е кръстен оркестърът) за финал.
Тази вечер Варна и гостите на морската столица очакват Камерния оркестър на Симфоничния оркестър на Баварското радио (един от топ оркестрите в света). Водени от своя създател (и диригент, и концертмайстор) Радослав Шулц, носител на куп международни награди от конкурси като „Фриз Крайслер“, „Сарасате“ и „Шпор“, те ще представят оркестровия вариант (на Густав Малер) на Шубертовия квинтет „Смъртта и момичето“ и Втория концерт на Шопен с един забележителен солист, швейцарския пианист Андреас Йотикер, който пък е печелил един от най-важните конкурси, този на немската телевизия ARD. Интересът към оркестъра е много голям, затова и тяхната генерална репетиция от 17 часа е отворена за публиката.
Неделната вечер предлага една уникална комбинация от класическа музика и …вино. „Винофония“ – перфектната хармония между рецитала на един превъзходен елегантен пианист, завършил Консерваторията в Париж с пълно отличие и специални награди по пиано и камерна музика при Мишел Беров и Кристиан Ивалди, полуфиналист на конкурса “Кралица Елизабет” и вълшебството, което хубавото вино внася в живота. Да се наслаждаваш на музиката и да дегустираш вино - това са две взаимно обогатяващи преживявания, смята Жерне. Винофония е и името на албума на Жюлиен Жерне в който той изминава пътя от Хендел до Дебюси с великолепно подбрани пиеси от Шуман, Шуберт, Лист, Форе и Албенис. Как се избира виното към отделните музикални мигове ще разберат тези, които изберат да разберат какво е Винофония.
Следващият концерт в програмата е на 4 юли, в центъра на програмата е перкусионистката Татяна Колева, два пъти определяна за Музикант на годината в класацията на БНР. Тя ще свири с майстора на кавала, Живко Василев, който умело смесва типичната балканска звучност с модерните и иновативни световни музикални тенденции и Рубен Кийфтенбелт (live – electronics)."
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..