Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 12 и 13 септември 2024 г. в Националния STEM център в София

Психичното здраве на учениците във фокуса на 11-ата Национална конференция по глобално образование

Снимка: Радио София

Училищата играят изключително важна роля за насърчаване на добро психично здраве и благосъстояние на учениците. Част от целите им е да създадат безопасна и подкрепяща среда, да свързват учениците със загрижени възрастни и да насърчават положителните взаимоотношения с връстници. Това ще са и част от темите на 11-ата Национална конференция по глобално образование тази година. Тя ще е под надслов „Изграждане на устойчиви млади хора – психичноздравни предизвикателства в глобален контекст“ и ще се проведе на 12 и 13 септември 2024 г. в Националния STEM център в София.

Конференцията се провежда за 11-и път, а от 7 години се обявява и конкурс по актуални теми „Глобално училище“, който тази година поставя акцент върху училищата, като среда, която подкрепя личностното развитие на младите хора в посока по-добро психично здраве, каза пред Радио София проф. Петранка Филева - член на Българската платформа за международно развитие и зам.-председател на Дружеството за ООН в България.

„Какво като говорим за глобално образование – то е да се създават глобални компетентности. Ако съдим по резултатите от PISA, не сме успели, защото сме малки в това, което може да се направи в образователната система, но полагаме усилия. Всяка година на тези конференции идват приблизително 100 учители, представящи училища от страната. Има желаещи учители да променят нагласата – и собствената, и на учениците, да възпитават критично мислене и да подготвят своите ученици за този бързо променящ се свят“, обясни проф. Филева.

Изборът на тема за конференцията през 2024 г., е продиктуван от разбирането, че психичното здраве влияе върху начина, по който мислим, чувстваме се и действаме, което е и в основата на способността ни да вземаме решения, да изграждаме взаимоотношения и да оформяме света, в който живеем.

По думите на проф. Филева в българските училища е необходимо и повече от патриотичното възпитание.

„Струва ми се, че трябва да има баланс. Не може да „се рита“ срещу една съществуваща тенденция – светът се глобализира. Новите комуникационни технологии го направиха възможно, има много ползи от това“, смята проф. Петранка Филева.

През първия ден на предстоящата конференция ще бъдат обсъдени предизвикателствата, свързани с психичното здраве на младите хора. Вторият ден ще бъде посветен на представяне на иновативни и ефективни методи за адресиране на проблемите пред учениците. Предвидени са и работилници за творчески идеи, подпомагащи формирането на практически умения.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59
Екипът е обиколил села в Община Омуртаг

Журналисти по стъпките на безводието

Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..

публикувано на 07.02.25 в 16:36

В Ротердам се провежда 54-ото издание на Международния филмов фестивал

В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал.  Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..

публикувано на 07.02.25 в 16:03

Започва 10-то издание на фестивала за документално кино Master of Art

Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..

публикувано на 07.02.25 в 15:17