Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еньовден е празник на лечебните билки

Снимка: БГНЕС-архив

Българският народен календар отбелязва 24 юни като Еньовден – празник на лечебните билки.

На същата дата православната църква чества рождението на Св. Йоан Кръстител и често обредите и традициите на двата празника се преплитат.

В различните географски области името се произнася по различен начин – в Софийска област името на празника е Яневден, в Струга – Иванден, в Охрид – Ивъндън, във Великотърновско – Иван бильобер или Драгийка.

Празникът съвпада с лятното слънцестоене, затова и много от поверията и обичаите са свързани с пътя на небесното светило и култа към него.

Според народа, на Еньовден започва далечното начало на зимата - казва се "Еньо си наметнал кожуха да върви за сняг". Вярва се, че сутринта на празника, когато изгрява Слънцето "трепти", "играе" и който види това, ще бъде здрав през годината.

Точно по изгрев, всеки трябва да се обърне с лице към него и през рамо да наблюдава сянката си. Отразява ли се тя цяла, човекът ще бъде здрав през годината, а очертае ли се наполовина – ще боледува.

Смята се, че на Еньовден различните треви и билки имат най-голяма лечебна сила, особено на изгрев слънце. Затова е най-добре да се берат рано сутринта преди изгрев слънце. Жените – баячки, магьосници, ходят сами и берат билки, с които после лекуват и правят магии. Набраните за зимата билки трябва да са "77 и половина" - за всички болести и за "болестта без име".

Днес имен ден имат Еньо, Енчо, Янка, Яница.

Свой празник имат днес фармацевтите.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Задържаха трима грузинци в София за кражби от апартаменти

Трима грузинци са задържани от полицията в София заради извършени от тях няколко кражби от апартаменти.  От МВР уточниха, че става дума за хора със сериозна подготовка и опит.  Началникът на Пето РПУ Илия Кузманов каза:  "Множество кражби, много сериозни престъпници, професионално подготвени. Намерени бяха заготовки за отключване..

публикувано на 01.10.25 в 14:23

Премиера на "Феята Ванилия“ от Катя Антонова в Младежкия театър

В Младежки театър „Николай Бинев“ предстои премиерата на спектакъла "Феята Ванилия” с режисьор София Трейман .  На 3 октомври от 19.00 ч. и на 4 октомври от 11.00 ч. ще бъдат първите срещи с публика на Камерната сцена. Режисурата и драматизацията са на София Трейман. Сценографията, куклите и костюмите са дело на Елена Нацариду, композитор е..

публикувано на 01.10.25 в 13:40

Кога ще бъде пуснат автобус 220, който ще свързва източните и южните квартали на София?

Нова рингова линия се очаква вече от година да тръгне по бул. "Тодор Каблешков" и да свързва източните и южните квартали. Автобус 220 трябва да се движи на всеки 12-15 минути в пиковите часове между "Левски-Г" и Метростанция "Мизия" в кв. "Овча купел". С новата линия ще се осигурява бърза връзка между кварталите "Сухата река", "Слатина",..

публикувано на 01.10.25 в 11:55
Поетът Стефан Иванов

"Актьори срещу Поети" в името на поезията и публиката - сезон 11

След 10 години "Актьори срещу Поети" навлиза в своя 11-и сезон, съобщи пред БНР-Радио София поетът Стефан Иванов. Той е сред създателите на популярната поредица в театър "Сфумато" (заедно със  Станислав Кертиков и Иван Димитров), в която актьори и автори представят поезия. Най-близкото излизане пред публика на участниците в..

публикувано на 01.10.25 в 11:16

Над 7800 нарушения са установили контролните органи при проверки по курортите

От "Главна инспекция по труда“ са проверили условията на труд на 37 800 работещи в зимните и летните курорти.  От началото на годината са извършени над 1400 проверки, като 300 от тях са осъществени по време на почивните дни. Случаите на работа без трудов договор са 144. Контролните органи са установили 47 непълнолетни лица, полагащи труд без..

публикувано на 01.10.25 в 10:55

"Надежда за живот" за най-уязвимите

На 3 октомври ще се проведе благотворителният концерт и спектакъл "Надежда за живот“. Той ще се състои в зала "България" и е организиран от Международната фондация "Теодора Фон Ауесперг", носеща името на родената у нас принцеса. На сцената ще се качат изтъкнати музиканти, пианисти, цигулари и оркестранти. Концертът поставя финала на..

публикувано на 01.10.25 в 10:37