Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът Росен Плевнелиев откри в Пекин българско-китайски бизнес форум

| обновено на 14.01.14 в 09:29
Президентът Росен Плевнелиев е на посещение в Китай
Снимка: www.president.bg

300 представители на бизнеса се включиха в българско-китайския бизнес форум в Пекин, който беше открит от президента Росен Плевнелиев. Двете страни си поставиха за цел да удвоят стокообмена през следващите пет години. В момента стокообменът между двете държави е над един милирад и 700 милиона долара. Страната ни изнася за азиатската държава предимно рафинирана мед и медни сплави. За последните 16 години китайските инвестиции у нас са над 82 милиона евро.

Плевнелиев запозна бизнеса с договореното по време на официалната си среща в Пекин:

Посочихме конкретни проекти. Един от тях е по линия на тристранно сътрудничедство между България, Румъния и Китай да работим за изграждане на мост и хидроцентрала на река Дунав в района на Никопол, Турно Мъгуреле, автомагистрала "Черно море", тунелът под Шипка, съвместна работа над мостове по река Дунав, както и предоставяне на концесии на китайски компании на български пристанища на Дунава и на Черно море.

Китай може да има свои предприятия в българските индустриални зони и така стоките на азиатската държава да имат по-лесен достъп до европейския пазар, допълни Росен Плевнелиев.

Председателят на Китайския съвет за международна търговия отчете, че търговският стокоомбен между двете държави се е увеличил с 30 на сто. Според Уан Дзи Фей трябва да бъде стимулиран вносът на български стоки като виното и розовото масло. Българска фирма ще изпълнява поръчка на китайска компания на стойност 50 милиона долара. Президентът ще разговаря с премиера на Китай Ли Къцян и с председателя на парламента Джан Дъдзян.

В третия ден от визитата си в Пекин президентът ще посети и българската редакция на Радио Китай за чужбина.


 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Разширяваме партньорството с Китай за инфраструктурни проекти

България и Китай разширяват партньорството си в инфраструктурни проекти, свързани с изграждането на магистрали, тунели и мостове у нас.  Президентът Росен Плевнелиев разговаря в Пекин с китайския държавен глава Си Дзинпин.   Посещението е с голямо и..

публикувано на 13.01.14 в 19:37
ВИЖТЕ ОЩЕ

"България няма деца за убиване"! В цялата страна се провеждат протести

В цялата час са насрочени демонстрации с искания за по-безопасни пътища след смъртта на 12-годишната Сияна Попова край плевенското село Тел и ш. Митингът е под мотото "Стига смърт на пътя!", а протестиращите ще затворят главния път край селото...

публикувано на 12.04.25 в 10:01

Михаил Крутихин: Путин не може да бъде принуден да прекрати войната чрез икономически лостове

Търговската война между двете най-големи икономики в света увеличи притесненията от рецесия, които, на свой ред, доведоха до рязко поевтиняване на петрола. Ако в началото на миналата седмица сортът "Брент" струваше около 75 долара за барел, през тази..

публикувано на 12.04.25 в 09:56

Щети в пет украински области след руска нощна атака с дронове

Украйна съобщи, че през нощта са свалени 56 от общо 88 руски дрона изстреляни по страната. Нанесени са щети в пет украински области. Атакувана е и украинската столица. В резултат на руските удари са ранени двама души, избухнали са пожари в два района..

публикувано на 12.04.25 в 09:53

Лоренцо Кодоньо: Европа е уязвима. Да не ескалира с митата като Китай!

90 дни на несигурност и от двете страни на Атлантика. Несигурност и за бизнеса, и за политическия съюз между Съединените щати и Европа. Така френският президент Еманюел Макрон охлади страстите около 3-месечната пауза, която обяви Доналд Тръмп за..

публикувано на 12.04.25 в 09:38
Екип от отдела за обезвреждане на взривни устройства събира доказателства след експлозия пред офисите на Hellenic Train на авеню

Бомба избухна в Атина пред офисите на "Гръцки железници"

Бомба избухна в Атина пред офисите на железопътната компания "Гръцки железници". Няма жертви. Районът около улица "Сингру", който се намира в центъра на гръцката столица е блокиран от полиция. Мъжки глас е предупредил в редакциите на две медии..

публикувано на 12.04.25 в 09:36

Китай започна да облага вноса от САЩ със 125% мита

От днес Китай започва да облага вноса от Съединените щати със 125-процентни мита. Това е отговорът на Пекин на въведените от Доналд Тръмп налози от 145 на сто върху китайските стоки.  Китайският президент Си Дзинпин призова Европейския съюз да се..

публикувано на 12.04.25 в 09:04
Иглика Горанова

Иглика Горанова: Времето присъства и в четвъртия сборник на журналисти - "Око на времето"

Сборникът с литературни произведения на журналисти-поети и писатели "Око на времето" ще ви представим в следващите минути. Сборникът "Око на времето" - част от Деня на отворените врати в Александровска болница Пътеписи, разкази и стихове:..

публикувано на 12.04.25 в 09:00