Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Засилват се негативните нагласи към бежанците и хората от различен етнически произход

Снимка: БГНЕС

Негативните нагласи към хората от различен етнически произход и бежанците в страната се засилват. След започналата война в Сирия се наблюдават отрицателни тенденции като насаждане на омраза и нетърпимост към хората, които търсят убежище у нас. Такива са изводите от дебати, посветени на расизма, ксенофобията и езика на омразата.

Според Метин Казак, член на Европейския парламент и групата на Алианса на либералите и демократите за Европа, негативното отношение към бежанците е предизвикано основно заради безработицата.

Другият, различният по етнос и религия е най-удобният противник, към който да се насочи негативната реакция от това състояние, но така или иначе имаме си национално законодателство, имаме си органи, които трябва да промотират и да отстояват толерантността.

Според ръководителя на Европейската комисия в София Огнян Златев през страната ни тепърва ще минават чужди граждани и чувствителността на обществото трябва трайно да се повиши. Той даде за пример, че както ние се страхуваме от бежанците, така и Великобритания, например, се страхува от нас.

Едно такова нещо може да се случи на всеки един от нас. Да не се чувстваме пък ние от своя страна дискриминирани, когато четем или слушаме за изявленията на политици от други европейски страни, които се изказват не особено лицеприятно по наш адрес - че ние представляваме заплаха за тях.

Всички институции трябва да работят заедно, за да се запази социалния мир в страната.

Държавните институции, религиозните деноминации, неправителствените организации сформират една обща политика, която да не бъде в рамките на един мандат, управленчески, с оглед на справянето именно с тези явления като ксенофобията, езикът на омразата и расизма, заяви секретарят на Главното мюфтийство Ахмед Ахмедов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29