Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Атака" изпраща в прокуратурата доклада на Сметната палата за "Авиоотряд 28"

Снимка: www.mtitc.government.bg

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров и депутатът Венцислав Лаков изпращат доклада на Сметната палата за "Авиоотряд 28” до главния прокурор. Изводите в доклада са, че полетите, изпълнени по заявка от физически и юридически лица, са незаконосъобразни.

Сидеров цитира доклада на Сметната палата, в който се казва, че има нарушения на закона заради полетите на "Авиоотряд 28" по време на управлението на Бойко Борисов:

Точно затова ние изпращаме до най-бързата, най-светкавична, най-обективна, най-безпристрастна българска институция - прокуратурата един сигнал, с който тя по типичния за нея рефлектиран начин бърз, неотложен да вземе веднага мерки да поиска имунитета на господин Борисов и да започне досъдебно производство срещу неговите закононарушения, да установи точно как е профукала тези 34 милиона, които комисията на господин Лаков също безспорно установи.

Венцислав Лаков уточни, че до момента се водят две досъдебни производства, но срещу неизвестен извършител.

От 2011-а година принципал на авиоотряда е министър-председателят, тогава господин Бойко Борисов, тоест той е пряко отговорен за дейността на този авиоотряд. Господин Бойко Борисов със собствения си подпис и регламентирано закононарушение като е регламентирал с резолюция да срещу заплащане, не или е оставил без резолюция искането за ползване на авиоотряда.

По-рано транспортният министър от кабинета "Борисов" Ивайло Московски призова да не се правят спекулации с дейността на авиоотряда по времето на Бойко Борисов, тъй като това било практика от 2001-ва г., т. е. откакто е създаден "Авиоотряд 28":

Какво да се оправи по нормативната уредба към функционирането на "Авиоотряд 28" действително има, но практиките, които са установени като нарушения, са свързани с така наречените "търговски полети", които искам да уведомя всички вас, че са практика от 2001-ва година, а именно, откакто този авиоотряд съществува в тази си форма. От тук нататък мисля, че е крайно време да се спре с всякакви спекулации по тази тема.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българин е загинал на фронта в Украйна

50-годишният Владислав Младенов е загинал на фронта в Украйна. Точната дата на смъртта му не е известна.  Кончината е потвърдена в официалната страница в социалните мрежи на Мемориала на украинските доброволци.  Спред коментари Владислав  е бивш сержант от Българската армия, роден в Дупница.  Има бивша съпруга и две дъщери.  Според текстове..

публикувано на 29.06.25 в 15:41

На протеста в Белград са пострадали най-малко 48 полицейски служители и 22 граждани

48 полицейски служители и 22 граждани са пострадали по време на снощния антиправителствен протест в Белград, съобщи сръбският министър на вътрешните работи Ивица Дачич и уточни, че нараняванията на един от полицаите са сериозни. Протестиращите хвърляха бутилки, димки, сигнални ракети и камъни по полицаите, които им отвърнаха със сълзотворен газ...

публикувано на 29.06.25 в 15:10

"Ангели на пътя" всеки месец с открит урок по пътна безопасност в различни градове

Сдружение "Ангели на пътя" ще провежда открит урок по пътна безопасност всеки месец в различни градове от страната, заяви за БНР основателят на сдружението Петя Иванова.  Целта на кампанията "Предай нататък" е да повиши информираността сред гражданите за рисковете, които могат да доведат до пътен инцидент.  Национален ден за безопасност на..

публикувано на 29.06.25 в 14:39
Бойко Борисов говори пред участниците в Общото събрание на

Борисов: Ако ДПС-НН не застане до ГЕРБ, няма да има правителство и еврозона

Ако "ДПС-Ново начало" не застане в сряда и четвъртък до ГЕРБ, няма да има правителство - това обяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред делегатите на Общото събрание на Младежката структура на партията.  Тогава се очакват разискванията и гласуването по внесения от "Възраждане" вот на недоверие срещу кабинета: "Възраждане" внесе вот на недоверие..

публикувано на 29.06.25 в 14:13

Празник на билките в Дупница

На площада в Дупница се провежда празникът "Магията на билките в полите на Рила“. Организатор е Общината, със съдейстивето на фармацевтични компании. От години на входовете на града има поставени тебели: "Дупница - град на фармацията". Подготвено е изложение на фармацевтични фирми и местни аптеки, представяне на производители на мед и пчелни продукти,..

публикувано на 29.06.25 в 14:02
Патриарх Даниил

Православната църква чества 1 година от избирането на патриарх Даниил

От днес в Рилския манастир започват честванията по повод първата годишнина от интронизацията на българския патриарх Даниил. По този повод тази вечер в Светата обител ще бъде извършено всенощно бдение, а на 1 юли ще бъде отслужена света Божествена литургия и молебен за патриарх Даниил.  Видинският митрополит Даниил е новият патриарх Четвъртият..

публикувано на 29.06.25 в 13:44
Лена Бориславова

Лена Бориславова обеща да излезе с позиция след заседанието на Националния съвет на ПП

Националният съвет на "Продължаваме промяната" провежда заседание, за да реши какви мерки ще бъдат предприети след оставката на един от съпредседателите - Кирил Петков, и напускането на кметове и общински съветници в София, придружени с обвинения за натиск при сключването на обществени поръчки. Кирил Петков присъства на съвещанието.  Кирил..

публикувано на 29.06.25 в 13:25