Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туроператори се опасяват от намаляване на туристите към България

Снимка: БТА

Продажбите на туристически пакети в Украйна на практика са спрели, а на руския пазар продажбите вървят с леко забавяне, казаха за "Хоризонт" български туроператори.

Хората, които планират почивките си през лятото, се чувстват несигурни. Освен заради политическата ситуация, техните пътувания в момента са възпрепятствани и икономически, каза за "Хоризонт" Галин Георгиев, директор на един от големите туроператори.

Валутните резерви на страната са изчерпани. Не могат да си купят валута просто да пътуват за някъде или да платят, обясни той.

Руските туристи също изчакват с планирането на почивките си не само в България, каза Светла Атанасова, председател на Българската асоциация на туристическите агенции. Тя уточни, че организацията води разговори с Асоциацията на руските туроператори за пренасочване на туристи към нашата страна.

За предоставяне на максимално добри условия, за пренасочване на записаните вече туристи за Крим, Украйна. Ще направим всичко възможно в България да могат да изкарат своята ваканция туристите, каза Атанасова.

Най-сериозните притеснения на туроператорите са от драстично намаление на туристите към България. Най-силните месеци за записвания предстоят, но туроператорите се надяват и на помощ от държавата.

Най-вече консулските служби в издаване на облекчени визи, тоест с по-дълга продължителност и без допълнителни такси, посочи Светла Атанасова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Еманюел Макрон. Фридрих Мерц и Киър Стармър

Франция, Германия и Великобритания: Време е да се сложи край на войната в Газа

Лидерите на Германия, Обединеното кралство и Франция, известни още като E3, публикуваха съвместно изявление, в което се казва, че "е дошло времето" войната в Газа да приключи. "Призоваваме всички страни да сложат край на конфликта, като постигнат незабавно прекратяване на огъня. Призоваваме за незабавно и безусловно освобождаване на всички..

публикувано на 25.07.25 в 21:20
Делян Пеевски

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС, след като Софийският градски съд (СГС) е вписал решението на Националната конференция на партията в регистъра на политическите партии. Това показа справка на БНР. С решението се заличава поста почетен председател на движението, променя се и адреса, който вече е на столичната ул. "Врабча",..

публикувано на 25.07.25 в 20:50
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен и Тръмп ще разговарят за двустранната търговия в неделя в Шотландия

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп в Шотландия тази неделя, за да обсъдят трансатлантическите търговски връзки. В съобщение, публикувано в социалната медийна платформа "X", тя заяви, че "след добър телефонен разговор с президента на САЩ се разбрахме да се срещнем..

публикувано на 25.07.25 в 20:32

Община Сапарева баня наложи глоби от 3 хил. лева за поливане с питейна вода

Община Сапарева Баня глоби с по 3 хил.   лева две домакинства за поливане с питейна вода, съобщи кметът Калин Гелев. Той добави, че няма да има компромиси и толерантност за подобни нарушения и контролът ще e  постоянен. В курорта Сапарева баня никога досега не е въвеждан режим на водата - градът е непосредствено под планината, в благодатна..

публикувано на 25.07.25 в 20:18
Снимката е илюстративна

Изгоряха три къщи в каварненското село Белгун след разразил се този следобед пожар

Три необитаеми къщи в каварненското село Белгун са изгорели вследствие на разразил се този следобед пожар. Огънят е тръгнал от сухи треви в южната част на населеното място и бързо се е разпространил. Към момента огънят в село Белгун, община Каварна, е овладян, информира кметът Благомир Станев. По думите му на място са шест екипа на..

публикувано на 25.07.25 в 20:14

Черният леопард е забелязан до шуменския квартал "Мътница"

Черният леопард е бил забелязан до шуменския квартал "Мътница". Минути след 17 часа днес Цветанка Милкова, главен специалист на квартала, е предприела уведомяване на местните жители да бъдат предпазливи. Това обясни тя пред Радио Шумен .  Милкова е получила уведомително писмо от кмета на община Шумен днес, в което той се позовава на сигнал, постъпил от..

публикувано на 25.07.25 в 20:06
Комисар Мария Ботева

До края на август Пътна полиция ще провежда специализирани акции от петък до неделя

В дните петък, събота и неделя до края на месец август Пътната полиция организира специализирани полицейски акции, които ще стартират всеки петък в 13.00 часа и ще приключват в неделя. Това съобщи комисар Мария Ботева - заместник началник на отдел Пътна Полиция към ГД Национална полиция. Целта е да се обезпечи трафика по основните..

публикувано на 25.07.25 в 19:59