Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години българска общност в Унгария

"Българско колело" - революционна поливна техника на българите
В рубриката „Българите, където и да сме“ програма „Хоризонт“ вече традиционно събира на национални празници наши сънародници от различни краища на света. На 3-ти март в директно предаване от Унгарското радио празнувахме 100 години от основаването на Дружеството на българите в Унгария. В предаването участваха деца от Българско училище за роден език, Николай Велков и Иван Тютюнков – трето поколение градинари, Габриела Хаджикостова – организатор и актьор в „Малко театро“, Светла Кьосева – директор на българското училище и българската детска градина в Будапеща и автор и водещ на българско предаване по Унгарското радио, Виолет Доци – автор на ежеседмично предаване за България по Унгарската национална телевизия, Марина Тютюнкова – студент, 4-то поколение на зеленчукопроизводители от с. Поликраище, СнимкаДимитър Танев – председател на Дружеството на българите в Унгария, Драгета Белошинова и Красимира Тихова – потомки на едни от първите градинарски и търговски български родове в Унгария и Данчо Мусев – председател на Българското републиканско самоуправление в Будапеща и ръководител на Фолклорен ансамбъл „Янтра“ към Българския културен дом там.
Българската общност в Унгария никога не е наброявала повече от 12хиляди души, но още в началото на миналия век основава свое дружество, училище и църква, а по-късно и културен дом. Това е най-старата българска неправителствена организация зад граница, основана с цел запазване езика, националната идентичност и историческата памет. Български градинар за унгарците е символ на българин с положителен знак. Още в средата на миналия век Снимкабългарите стават известни по унгарските земи с т.нар. „българско колело“ – революционна техника за поливане, непозната дотогава на унгарците. По този начин те произвеждат изключително качествена и в голямо количество земеделска продукция, която в Унгария  помага за изхранването на населението след Втората световна война. Така българските градинари изграждат добро име, авторитет и респект не само към своята дейност, но и към страната ни, като основа на близки и доброжелателни двустранни отношения. Новият паметник-чешма на българските градинари с автор скулптора Огнян Кожухаров /също участник в предаването/ е ситуиран в квартал Зугло на унгарската столица, където днес живее голяма част от българската общност, а до средата на 20 век са били градините на българите.

СнимкаСнимкаСнимка







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Шестото издание на Фестивала на българската книга в Брюксел

Фестивалът на българската книга в Брюксел създаде другото лице на България

"За първа година съм тук на фестивала и оценявам това, което е успяла да направи българската общност за тези шест години в Брюксел. Нещо, което трябва да се посочи като пример за българските диаспори по света в опазване на българското слово", посочи за "Понеделник вечер" Радослав Бимбалов. Той представи романът "Екстазис". "За трети път съм на..

публикувано на 13.06.24 в 08:37

14 постановки на Националния фестивал на малките театрални форми във Враца

Със спектакъла "Кралицата майка" на Театър "Българска армия" беше открит на 10 юни Националният фестивал на малките театрални форми във Враца. Той е най-старият театрален форум в България и тази година е 34-тото му издание. В седемте фестивални дни до 16 юни зрителите ще имат възможност да видят 14 постановки, избрани от селекционерите..

публикувано на 12.06.24 в 17:56
Цветан Казанджиев

Цветан Казанджиев: Пътят, по който вървя, е с една посока – изкуството

Ецването е част от работата на графиците, свързана с обработката на метал с азотна киселина, с която върху плоча се създава неповторим и непроменим образ. Впоследствие той се отпечатва. Правят го малкото художници, посветили се на тежката метална техника. А тя наистина си тежи на мястото. Буквално.  Малцина днес ползват метал, за да..

публикувано на 12.06.24 в 06:49

Петър Димитров, A to Jazz Festival: Успяхме, защото преопаковахме джаза в атрактивен продукт

Успяхме, защото преопаковахме джаза в много атрактивен краен продукт . Това каза пред БНР създателят, вдъхновител и директор на A to Jazz Festival Петър Димитров преди 13-ото издание на фестивала от 4-ти до 7-и юли в София. " Младите хора осъзнаха, че те винаги са слушали джаз, но не са знаели ", добави той. Димитров подчерта, че почти винаги..

публикувано на 11.06.24 в 19:03
Любен Спасов

За живота на "Лейди Смърт" в романа "Диамантеното око" на Кейт Куин

"Диамантеното око" е още един от историческите романи на авторката Кейт Куин, този път, посветен на най-смъртоносната снайперистка от Втората Световна война – Людмила Павличенко. Тя отнема живота на 309 свои врагове, а романът си поставя за цел да представи за съвременната аудитория динамиката на нейната съдба. "Людмила е супер интересен персонаж,..

публикувано на 11.06.24 в 11:40
Иван Петров, StarBoy AYVON

Старбой Айвън: Във всеки от нас се крие по един Супергерой!

"Аз към много емоционален човек, въздействат ми много неща - като музика, спектакли и не само магични, гледам спектакли по целия свят и се вдъхновявам от моите идоли - Дейвид Копърфилд, Ханс Клок. Старая се да черпя вдъхновение от всяко едно място, от всяко едно красиво нещо, което ни заобикаля. Аз (...) искам да се поставя на мястото на зрителите..

публикувано на 11.06.24 в 10:57
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Колкото пораствах, осъзнавах, че все по-голямо става удоволствието от свиренето

Днешната среща е с младата и талантлива цигуларка Зорница Иларионова. Родена е в Плевен. В света на музиката от малка я води нейната майка-Благородна Танева, известен музикален педагог, създала школа от именити цигулари.  Цигуларката Зорница Иларионова ще свири в концерта "Колекция Класика - от Бах до Мориконе" След националното музикално..

публикувано на 10.06.24 в 12:42