Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стотици служители на "Напоителни системи" излязоха на протест край Благоевград

Работещите в държавното дружество "Напоителни системи" обявиха десетдневни стъпаловидни протести. 1800 работещи в предприятието от три месеца са без заплати.  Първият от поредицата протести се състоя в Благоевград. Стотици хора се събраха на входа на града с намерението да пресекат главния път Е-79, с което, макар и за кратко, да блокират движението. Плътен кордон от полицаи обаче не позволи това. Организаторите на протеста бяха привикани да подпишат предупредителни протоколи. Всички около 300 души, работещи в най-големия клон на държавното дружество "Струма-Места" от Перник, Кюстендил, Дупница, Благоевград, Сандански и Гоце Делчев бяха тук, подкрепени и от колегите си, дошли от Стара Загора, Пловдив и София.

Писна ни да получаваме заплати чрез протест. Искаме си мизерните пари за последните три месеца, заявиха протестиращите.

В дружеството повечето хора работят на минимални заплати - между 350 и 400 лева. Работещи от Плевен вече обявиха, че са в гладна стачка. Други работници продават кръвта си, за да покрият разходите на семействата, а много от хората, дошли тук, бяха готови да спрат децата си от училище като знак на протест. Хората ясно съзнават, че проблемите не са само заплатите им. Те са следствие от тежкото състояние в дружеството. Милиони левовеа - между 6 и 10, бяха цитирани като дългове на държавата към "Напоителни системи" за една от най-важните дейности - по предотвратяване вредното въздействие на водата. Лошото управление в миналите години е в основата на това, че днес дружеството има дългове от над 20 милиона лева. Кредити с неизгодни условия, разграбване на активи и работещи съоръжения са поставили дружеството на колене, казаха синдикалистите.

Протестиращите поискаха незабавни действия от всички държавни институции, за да се приведе по най-бързия начин в действие поправката в закона, приета миналата седмица в пленарна зала, така че да се гарантират свежи пари за дружеството. Иначе под въпрос е националната сигурност на страната, казаха те. Утре протестът продължава в Пловдив.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Втори работник от дружеството "Напоителни системи" в Плевен започна гладна стачка

Втори работник от дружеството "Напоителни системи" в Плевен започна гладна стачка. 30-годишният Цветан Нинов казва, че му е омръзнало да живее на кредит от приятели, роднини и банки: Това е редовно зимно време да не се получават пари, най-вече защото..

публикувано на 13.03.14 в 12:01

Работниците от "Напоителни системи" излизат на протест, блокират входа на Благоевград

Синдикатите в “Напоителни системи”-ЕАД започват стъпаловидни протести. Първият е обявен за днес по обед на входа на Благоевград и е организиран от най-големия клон в  дружеството - “Струма-Места”. Забавявнето на заплатите в "Напоителни системи" се..

публикувано на 13.03.14 в 08:20
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският премиер Киър Стармър.

Стармър: Всяко мирно споразумение трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна

Всяко мирно споразумение между Москва и Киев трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър след телефонен разговор с германския канцлер Фридрих Мерц и президентите на Франция Еманюел Макрон и на..

публикувано на 22.11.25 в 00:00

Наводнени къщи и мазета след пороен дъжд в Петрич

На четири сигнала за наводнени къщи и дворове се е отзовало Аварийното звено в Петрич. Това съобщи секретарят на Община Петрич и ръководител на звеното Кирил Стойков за БТА. Сигналите са за улиците „Воден“ и „Здравец“ в града. Подадени са и над..

обновено на 21.11.25 в 23:54
Операция по спасяване на мигранти източно от Кипър.

Швейцария предоставя на Кипър 11 млн. евро за миграционни проекти

Швейцария предоставя на Кипър близо 11 млн. евро (10 млн. швейцарски франка) помощ за миграционни проекти, според подписаното днес в Никозия рамково споразумение. Кипър е технически готов да стане пълноправен член на Шенген, заяви заместник-министърът по..

публикувано на 21.11.25 в 22:55

13 членове на "Хамас" са убити при израелски удар в Южен Ливан

13 членове на ислямистката групировка "Хамас" са били убити при израелски удар срещу палестински бежански лагер в Южен Ливан, обяви днес израелската армия, предаде Франс прес.  Ударът е бил извършен тази седмица и е бил насочен към тренировъчен..

публикувано на 21.11.25 в 22:36

Марсалек и българската шпионска мрежа свързани със схема за пране на милиарди чрез крипто канали

Руският шпионин Ян Марсалек, укриващ се бивш директор на компанията Wirecard и ръководената от него мрежа от български шпиони, които той управляваше във Великобритания, са свързани със схема за пране на пари на стойност милиарди долари, която свързва..

публикувано на 21.11.25 в 22:12

Трима миньори са в неизвестност в Астурия

Най-малко трима миньори са в неизвестност след срутване в мина в Астурия. Инцидентът се е случил на 1.5 километра от входа на мината.  Сигналът за инцидента е подаден около 17 часа местно време. По първоначални данни става въпрос за свличане на земна..

публикувано на 21.11.25 в 22:06
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш

Гутериш: Мирното решение за Украйна трябва да съхранява териториалната ѝ цялост

Всеки мирен план за Украйна трябва да спазва резолюциите на ООН, подкрепящи териториалната цялост на страната. Това заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в коментар на американския план за прекратяване на войната в Украйна, предаде АФП...

публикувано на 21.11.25 в 20:41