Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС избра Ивилина Алексиева за председател на ЦИК и остави ГЕРБ без представител в ръководството

| обновено на 20.03.14 в 15:40
Ивилина Алексиева
Снимка: БГНЕС

С указ от днес президентът Росен Плевнелиев насрочи за 25-и май изборите за членове на Европейския парламент от България. С друг свой указ държавният глава назначи 15 членове на Централната избирателна комисия. 

Парламентът прие със скандал състава на ръководството на ЦИК, като остави ГЕРБ без представител.  Гласуването стана на фона на решението на президента Росен Плевнелиев, който с разпределение на членовете даде превес на  ГЕРБ. От опозицията  обявиха, че на утрешното заседание отново ще предложат Маргарита Златарева за заместник - председател на ЦИК. От ДПС посочиха, че не са срещу кандидатурата на ГЕРБ, но президентът Росен Плевнелиев да промени решението си. 

Още в началото на заседанието стана ясно, че ГЕРБ няма да се съгласят с предложението на БСП депутатите да определят как президентът да разпредели членовете на ЦИК.

Не правете неща, които сте замислили със силата на мнозинството. Ще се стигне до спорове в Конституционния съд. Не от това имаме нужда, предупреди Цецка Цачева.

Движещи се карикатурни депутати от ГЕРБ се опитват да защитят незащитима кауза, каза председателят на правната комисия Мая Манолова в отговор на ГЕРБ. 

В Изборния кодекс е казано, че се предлагат и се избират от различни парламентарни групи. Там не е казано, че парламентът е длъжен да избере. По същата логика ГЕРБ решават да подкрепят, или не едно предложение на друга парламентарна група. Решението става възможно след постигане на мнозинство в пленарна зала. Тук нарушение на закона няма, допълни Манолова.

Десислав Чуколов от "Атака" предложи ГЕРБ да няма хора в ръководството на ЦИК.

ГЕРБ да няма хора, избрани на ръководни постове в Централната избирателна комисия, каза Чуколов.

Докато депутатите спореха, дойде решението на президента, което дава преимуществото на ГЕРБ в ЦИК. Прочете го председателят на парламента Михаил Миков.

При назначаване на членовете на ЦИК държавният глава назначи по един член на ЦИК, номиниран от "Атака" и Движението за права и свободи, петима, номинирани от Коалиция за България, и шестима, номинирани от ГЕРБ, обяви Миков.

Това изненада мнозинството и след почивката депутатите от БСП и ДПС се произнесоха категорично срещу това ГЕРБ да имат представител в ръководството. Така Маргарита Златарева не влезе изобщо в ЦИК, а Лютви Местан се обоснова с това, че в ЦИК трябва да бъде запазена пропорционалността.

Президентът Росен Плевнелиев отне в нарушение на закона един член от парламентарната група на ДПС, за да го даде на партия ГЕРБ. Освен това гласувах против, защото, слава Богу, България все още е република с парламентарно управление, а не република с президентско управление, обясни Лютви Местан.

От ГЕРБ напуснаха пленарната зала. В кулоарите Красимир Ципов каза, че станалото е прецедент, с което управляващите искали служебна победа на изборите.

Това е показателно какво желае управляващото мнозинство, че иска служебна победа на изборите на всяка цена. Едва ли е необходимо да се коментира по друг начин. Станахме свидетели на прецедент. За първи път в най-новата ни история, предполагам и в по-старата ни история, когато опозицията няма представител в ръководството на Централната избирателна комисия, каза Ципов.

Очаквано Ивилина Алексиева стана председател на ЦИК, предложена от БСП и гражданския сектор. Утре Алексиева ще свика на заседание комисията, като медиите ще присъстват.

Мария Мусорлиева е заместник-председател на ЦИК. Тя е предложена от "Атака". Секретар ще е Севинч Солакова, предложена от ДПС. Депутатите приеха да предложат президентът да назначи членовете на ЦИК в съотношение "5, 5, 2, 1" за парламентарните сили въпреки вече взетото от него решение за разпределението.

Това е една голяма отговорност. Имам амбиция да съумеем да организираме работата на ЦИК така, че да се произведат едни свободни и честни избори за членове на ЕП. В дългосрочен план поемам ангажимент да положа всички усилия, че ЦИК да се изгради като независим, високо професионален и почтен орган, каза след избора Ивилина Алексиева в предаването "12+3". 

Занимавам се с изборно законодателство от 2001-ва година, участвала съм в различни качества в изборния процес, каза тя. Считам се професионално подготвена, но си давам сметка, че за председател не е достатъчно  да притежаваш само необходимите познания за изборите. Необходими са и друг тип умения, които считам, че съм придобила. Моята кандидатура е гражданска, нямам връзка с политически партии, допълни Алексиева.

Моето лично разбиране е, че ЦИК може да взима решения с квалифицирано мнозинство. Още утре ще свикам заседание, каза новият председател на ЦИК. 

Интервю с Ивилина Алексиева можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Президентът издаде указ за назначаване на членове на ЦИК

ГЕРБ ще има шестима представители в ЦИК, а "Коалиция за България" - петима. "Атака", ДПС и извънпарламентарните партии и коалиции - НДСВ и "Синята коалиция" - ще имат по един представител в ЦИК. Президентът Росен Плевнелиев издаде указ за..

обновено на 20.03.14 в 13:34

Депутатите в спор за ръководството и квотите за членовете на ЦИК

Депутатите спорят за назначаването на членове и ръководство на Централната избирателна комисия. Спорът за квотното разпределение на членовете е водещ в дебатите. От ГЕРБ отново посочиха, че трябва да имат 6-има, вместо 5-има членове в комисията. Цецка..

публикувано на 20.03.14 в 11:24

Иларионов: ЦИК става все по-политизирана

Математикът Иларион Иларионов коментира в "Преди всички" оспорваната борба за квотите в ЦИК. ЦИК решава изборите - това ли е причината за тази борба за надмощие. Този път е по-изострена битката, защото управляващите са решили да имат достатъчно..

публикувано на 20.03.14 в 09:56
ВИЖТЕ ОЩЕ

Голям брой пожари продължават да бушуват на Балканите

В Турция пожарите в северозападната провинция Бурса и северната Карабюк все още бушуват, заяви министърът на земеделието и горите Ибрахим Юмаклъ. В северната провинция Карабюк голям горски пожар бушува от пет дни. Евакуирани са хора от 19 села. Три..

публикувано на 28.07.25 в 13:12

Пожар е пламнал в база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово

Екипи на пожарната продължават да гасят огъня, пламнал снощи в складова база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово.  В помещението са се съхранявали голямо количество автомобилни гуми.  За потушаването на огъня се борят шест..

публикувано на 28.07.25 в 13:02

Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева

Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева - от 101 на 99 лева.  Това обяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов, като отбеляза, че причините са сезонни: "Това обаче не се..

публикувано на 28.07.25 в 13:01
Росен Желязков и Игор Гросу в Кишинев, 28 юли 2025 г.

България е готова да сподели с Молдова опита си от преговорния процес с ЕС

България е готова да сподели своя опит от преговорния процес по пътя към ЕС, обяви премиерът Желязков пред председателя на молдовския парламент Игор Гросу в Кишинев. Желязков допълни, че "страната ни може да бъде надежден партньор в този процес,..

публикувано на 28.07.25 в 12:51
Окръжният прокурор на Монтана Росен Петков /в ляво/ и директорът на полицията ст. комисар Пламен Томов

Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота

Простреляният мъж в монтанското село Лехчево вчера е без опасност за живота. Извършителят, който в последствие се е самоубил, е криминално проявен. Не е имало изстрели срещу полицаи. Окръжният прокурор и директорът на полицията в Монтана дадоха..

публикувано на 28.07.25 в 12:48
Стефан Караджа

Теодора Дачева: Необходими са 40 000 лв. за поставяне на паметник на Стефан Караджа в гр. Тулча

 40 000 лв. са необходими за поставянето на бюст паметник на българския революционер Стефан Караджа в румънския град Тулча, съобщи директорът на НСОРБ Теодора Дачева в интервю пред БНР. Тя призова за подкрепа българските общини и да се включат..

публикувано на 28.07.25 в 12:37

Трети ден продължава гасенето на пожара в Трънско

Трети ден продължава гасенето на пожара в Трънско. Огънят, който се разпростря от сръбската граница до село Милославци, унищожи къщи, горски масиви, земеделски земи. Размерът на щетите тепърва ще бъде установяван. Частично овладян и локализиран е..

публикувано на 28.07.25 в 12:27