Днес в Кипър започва втората фаза на преговорите между двете кипърски общности за обединяването на страната. В преговорите по същество предстои да бъдат обсъдени предложенията по конкретни теми и глави, по които двете страни имат сериозни противоречия.
Срещите на главните преговарящи от двете общности на разделения Кипър във втория кръг на преговорите за решаване на Кипърския проблем ще започнат със спорния въпрос за собствеността на кипърските гърци и кипърските турци, както и за правомощията на изпълнителната власт.
Лидерът на кипърските турци Дервиш Ероглу вече заяви, че въпроси като собствеността и територията трябва да бъдат обсъдени в края на преговорите, след като се постигне споразумение по останалите глави. Министърът на външните работи на Кипър Йоанис Касулидис посочи обаче, че кипърските гърци няма да обсъждат “само половината от Кипърския проблем”. Освен това двете страни се разминават по основните критерии за решаване на въпроса за собствеността. Кипърската гръцка страна е за връщане на имотите, докато кипърските турци са за обезщетение или замяна.
Като неслучаен се коментира фактът, че стартирането на втората най-важна фаза на преговори за постигане на споразумение в Кипър съвпада с посещението на острова на помощник генералния секретар на ООН по политическите въпроси Джефри Фелтман. Той бе в Никозия в понеделник за срещи с лидерите на двете общности. Визитата му бе обявена с чисто информативен характер и той няма да участва в подновяването на преговорите, но на разговорите с него се отдава голямо значение за хода на мирния процес.
Политическите партии в Кипър посрещат втората фаза на преговорите с големи резерви заради направени в нейното навечерие изявления и действия от страна на Анкара и кипърската турска общност. Само преди дни Халил Ибрахим Aкча, т.нар. посланикът на Турция в признатата само от нея Севернокипърска турска република, подчерта, че независимо от резултата от преговорите кипърските турци се нуждаят от укрепване на “кипърската турска държава” и нейното “институционализиране”.
Лидерът на кипърските турци Дервиш Ероглу пък заяви, че усилията на кипърските турци са били в посока на създаване на независима “държава” и тази цел е постигната. Според Ероглу досега кипърската гръцка страна не е показала воля за постигане на споразумение.
Въпреки противоречията се очаква от 6 май да бъде направен напредък в преговорите, като скоростта им ще съответства на степента на трудност на проблемите, които ще се разглеждат.
ТЕЦ "Бобов дол" спря работа за две денонощия - от петък вечерта, а от тази сутрин работи, каза за БНР изпълнителният директор на дружеството инж. Чавдар Стойнев. Пътуващи по направлението Кюстендил-Дупница сигнализираха за запрашеност в района на централата. Няма такъв проблем, коментира по този повод инж. Стойнев. Съдът потвърди поредна глоба..
Пловдивският общински съветник Николай Гюров напусна "Продължаваме промяната", но остава в местния парламент като независим съветник. Това съобщи самият той. Гюров посочи, че решението е взето след дълго обмисляне, а мотивът му е, че не може да бъде част от нещо, в което вече не вярва. Освен това по думите му партията се превръща точно в това,..
В Гърция се разраства скандалът с източване на европейски субсидии. Вече започна и разследване за пране на пари на висши държавни служители. Гръцката служба за борба с прането на пари започва от днес разширено разследване за скандала с източване на средства от европейски субсидии. Искат оставката на гръцкото правителство след разкритата..
Руският министър на транспорта Роман Старовойт е уволнен с указ на президента Владимир Путин, съобщават медиите в Москва. "Да бъде освободен Роман Владимирович Старовойт от поста министър на транспорта на Руската федерация", се казва в документа, подписан от държавния глава. Мотиви не се посочват, а указът влиза в сила от днес. Старовойт..
Премиерът на Словения Роберт Голоб понесе неочакван удар в парламента, след като двете по-малки партии от управляващата коалиция обединиха сили с консервативната опозиция и подкрепиха предложението за консултативен референдум по въпроса за увеличаване на разходите за отбрана, съобщава информационният сайт "Словения таймс". Предложението за..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Нийлс Фулсанг определя очакваното утре решение на Европарламента и Съвета на ЕС България да се присъедини към еврозоната от 1 януари като знак, че тя е осъществила цялостен напредък и има силна икономика. Дания пое ротационното председателство на ЕС миналата седмица. В интервю за..
Ако НС приеме Законопроекта за агрохранителната верига, това ще направи България една икономически несигурна среда. Такова притеснение изрази пред БНР Яна Стратиева, изпълнителен директор на сдружение "Храни и напитки". До края на общественото му обсъждане остава точно една седмица. Министерството на земеделието разчита, че чрез този..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..