Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Киев: Референдумите за независимост в Източна Украйна са престъпен фарс

Референдумите за независимост в Източна Украйна са "престъпен фарс", организиран с подкрепата на Кремъл, заявиха властите в Киев, цитирани от Франс прес. Организаторите на референдума нарушават конституцията на Украйна, вотът няма законна стойност и няма да има законни последствия за териториалната цялост на страната, се казва в изявление на украинското външно министерство.

 САЩ няма да признаят за законни референдумите за самоопределение в украинските Донецка и Луганска област, каза говорителката на Държавния департамент Дженифър Псаки, цитирана от ИТАР-ТАСС. По думите й, тези незаконни според украинското законодателство и международното право начинания водят до "разкол и безредици" и са нарушение на териториалната цялост на Украйна. Псаки подчерта, че Русия не е използвала влиянието си, за да предотврати референдумите в Източна Украйна.

Малко вероятно е разпалването на конфликт в Украйна да е влизало в плановете на президента Путин, каза в интервю за Си Ен Ен бившият американски държавен секретар Хенри Кисинджър. Трябва да си зададем следния въпрос: Путин изхарчи 60 милиарда долара за Олимпиадата. Церемониите по откриването и закриването искаха да покажат Русия като прогресивна държава. Невероятно е три дни по-късно да нападне Украйна, твърди Кисинджър. Според него Путин е бил принуден да реагира на събитията в Украйна, които са излезли извън контрола му. Демонизирането на Путин от страна на Запада не е политика, а оправдание за липсата на такава, казва още Хенри Кисинджър.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Еманюел Макрон. Фридрих Мерц и Киър Стармър

Франция, Германия и Великобритания: Време е да се сложи край на войната в Газа

Лидерите на Германия, Обединеното кралство и Франция, известни още като E3, публикуваха съвместно изявление, в което се казва, че "е дошло времето" войната в Газа да приключи. "Призоваваме всички страни да сложат край на конфликта, като постигнат незабавно прекратяване на огъня. Призоваваме за незабавно и безусловно освобождаване на всички..

публикувано на 25.07.25 в 21:20
Делян Пеевски

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС, след като Софийският градски съд (СГС) е вписал решението на Националната конференция на партията в регистъра на политическите партии. Това показа справка на БНР. С решението се заличава поста почетен председател на движението, променя се и адреса, който вече е на столичната ул. "Врабча",..

публикувано на 25.07.25 в 20:50
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен и Тръмп ще разговарят за двустранната търговия в неделя в Шотландия

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп в Шотландия тази неделя, за да обсъдят трансатлантическите търговски връзки. В съобщение, публикувано в социалната медийна платформа "X", тя заяви, че "след добър телефонен разговор с президента на САЩ се разбрахме да се срещнем..

публикувано на 25.07.25 в 20:32

Община Сапарева баня наложи глоби от 3 хил. лева за поливане с питейна вода

Община Сапарева Баня глоби с по 3 хил.   лева две домакинства за поливане с питейна вода, съобщи кметът Калин Гелев. Той добави, че няма да има компромиси и толерантност за подобни нарушения и контролът ще e  постоянен. В курорта Сапарева баня никога досега не е въвеждан режим на водата - градът е непосредствено под планината, в благодатна..

публикувано на 25.07.25 в 20:18
Снимката е илюстративна

Изгоряха три къщи в каварненското село Белгун след разразил се този следобед пожар

Три необитаеми къщи в каварненското село Белгун са изгорели вследствие на разразил се този следобед пожар. Огънят е тръгнал от сухи треви в южната част на населеното място и бързо се е разпространил. Към момента огънят в село Белгун, община Каварна, е овладян, информира кметът Благомир Станев. По думите му на място са шест екипа на..

публикувано на 25.07.25 в 20:14

Черният леопард е забелязан до шуменския квартал "Мътница"

Черният леопард е бил забелязан до шуменския квартал "Мътница". Минути след 17 часа днес Цветанка Милкова, главен специалист на квартала, е предприела уведомяване на местните жители да бъдат предпазливи. Това обясни тя пред Радио Шумен .  Милкова е получила уведомително писмо от кмета на община Шумен днес, в което той се позовава на сигнал, постъпил от..

публикувано на 25.07.25 в 20:06
Комисар Мария Ботева

До края на август Пътна полиция ще провежда специализирани акции от петък до неделя

В дните петък, събота и неделя до края на месец август Пътната полиция организира специализирани полицейски акции, които ще стартират всеки петък в 13.00 часа и ще приключват в неделя. Това съобщи комисар Мария Ботева - заместник началник на отдел Пътна Полиция към ГД Национална полиция. Целта е да се обезпечи трафика по основните..

публикувано на 25.07.25 в 19:59