Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Прозрачност без граници" напуска Обществения съвет към ЦИК

Снимка: БГНЕС

Асоциация "Прозрачност без граници" напуска Обществения съвет към ЦИК, обяви изпълнителният директор на Асоциацията Калин Славов. Мотивът е липсата на  взаимодействие между Съвета и Комисията. Славов посочи, че 13 процента от решенията представляват поправки на други нейни решения:

Не се реализира нашето искане за съдействие от страна на ЦИК да получаваме информация за организацията и действията на другите държавни органи, които са ангажирани с провеждането на изборите. Нашите предложения, свързани с експерименталното машинно гласуване, останаха без никакви последствия. Изразени са опасения от опорочаването на фигурата на независимия наблюдател, начина, по който бяха регистрирани огромно количество наблюдатели, също остана без никакви последствия.

Заместник-председателят на Народното събрание Мая Манолова  увери, че Общественият съвет следи всяко действие на Централната избирателна комисия:

Работата на тази ЦИК е наистина абсолютно прозрачна и публична. Това е и заради промените в изборните правила, които дават възможност на наблюдатели, застъпници, политически партии да присъстват на заседанията на ЦИК, да изразяват становища. За първи път е създаден и обществен съвет, който зорко следи за всяко действие на ЦИК.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Гора и царевични насаждения горят край Русе

Над 100 декара гора и царевични насаждения горят край село Николово,  Русенско. Няма засегнати къщи, а хората от района са изведени. Направени са просеки за защита на военния завод "Дунарит", който се намира в близост. Проблем за огнеборците е силният вятър.

публикувано на 27.07.25 в 12:55
Палатков лагер за разселени палестинци в Газа, 2 юни 2025 г.

Израел обяви "тактическа пауза" в Газа

Израел обяви, че ще започне "тактическа пауза" на бойните действия в три района на Ивицата Газа в опит за справяне с тежката хуманитарна ситуация. Преди това военните съобщиха, че са направили доставка по въздуха на хуманитарна помощ в палестинския анклав. Прекъсването на бойните действия се отнася за Муаси, Дейр ал Балах и град Газа..

публикувано на 27.07.25 в 12:35
Тони Тодоров

На аерогара Пловдив пристига летателна техника от ЕС, турски пожарникари помагат в района на Лесово

На брифинг на щаба за бедствия на МВР, сформиран във връзка с усложнената пожарна обстановка в страната, заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров посочи, че в ранния следобед ще започне да пристига летателната техника, която беше поискана по механизма за гражданска защита на ЕС. В същото време турски пожарникари са се включи да..

публикувано на 27.07.25 в 12:27

И Молдова ни предложи помощ за борба с пожарите

В помощ на българските огнеборци този следобед се очакват четири хеликоптера и два самолета за гасене на пожари от чужбина. Това потвърди по време на официално посещение в Молдова премиерът Росен Желязков: "Очакваме 4 хеликоптера от Чехия, Словакия, Унгария и Франция и 2 самолета от Швеция. Те трябва следобеда да се включат в дейностите по..

публикувано на 27.07.25 в 12:17

Пожарът между великотърновските квартали "Чолаковци" и "Бузлуджа" е контролиран

Пожарът в боровата гора между великотърновските квартали "Чолаковци" и "Бузлуджа" е локализиран и контролиран. Осигуряват се просеки, има много водоноски, на пожарникарите помагат горски служители и военни от подразделението в Горна Оряховица. Няма опасност за хората и за имуществото им. Причините тепърва ще се изясняват. Пожарът възникна..

публикувано на 27.07.25 в 12:04

Десет екипа на пожарната са задействани в Трънско

Десет екипа на пожарната, в т.ч. и екип от Троян, участват в гасенето на пожара в Трънско. На място има горски служители, земеделци и доброволци, чиито действия се координират от Пожарната и Аварийно спасителния отряд към Община Перник. Огънят се е пренесъл в планината, каза областният управител на Перник Людмил Веселинов. В момента той и..

публикувано на 27.07.25 в 11:48