Навършват се 100 години от рождението на великия български бас Борис Христов, обявен от ЮНЕСКО за личност на 2014-а година, заедно с Лермонтов и Ел Греко. Стотици български музиканти от цял свят отбелязват с концерти и спектакли годишнината. Най-великият български глас на 20-и век проплаква точно на днешния ден преди столетие в Пловдив. Още от дете Христов демонстрира много добри гласови въможности в хора на катедралата "Свети Александър Невски" в София. Оперният си дебют прави в ролята на Колин от операта "Бохеми" на 12-и май 1946-а година. Умира в Рим на 28-и юни 1993-та, но тялото му е пренесено за поклонение именно в софийската катедрала "Свети Александър Невски". Заради това там е и поместен неговият бюст-паметник, пред който днес се поклониха столичани и гости на столицата.
Честването започна с молебен, отслужен от епискот Григорий в присъствието на българския патриарх Неофит. Заедно с невероятния талант почитаме и великия българин, човекът Борис Христов, посочи той. За перипетиите пред Борис Христов и трудния му път обратно към родината пред присъстващите говори заместник-кметът Тодор Чобанов. Цветя пред лика на великия бас поднесе и кметът на София Йорданка Фандъкова. Искрена емоция се четеше по лицата на повечето от присъстващите. Някои от тях се оказаха и лични негови познати и ученици. Честването е част от културните събития на Столичната община, които се реализират в подкрепа на кандидатурата на София и на Югозападния регион за европейска столица на културата през 2019-а година.
Днес е кулминацията на честванията в България и по света. По традиция на тази дата ще занесем живо цвете в градината на музея в София. Там започва десетият фестивал на изкуствата "Борис Христов" с концерт на последния ученик на великия бас - Пламен Бейков, и формация "Юлангело".
В Пловдив, с хоровия концерт "Сто български гласа пеят за Борис Христов“ се открива Петият международен фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“.
В Националната опера почетен гост на гала концерта „Мечтаното завръщане в Софийската опера“ довечера ще бъде знаменитият баритон Ренато Брузон.
Концерти и спектакли, посветени на стогодишнината от рождението на Борис Христов, днес ще има в театър "Ла Моне" в Брюксел, в катедралата "Сен Габриел" в Париж, в Академията "Санта Чечилия" в Рим, в Ню Йорк и във Виена.
В предаването за музикално-сценични изкуства на БНР "Каста Дива" от 21.30 часа ще звучи гласът на великия български бас Борис Христов, съхраняван в съкровищницата на обществената медия - Златният фонд:
В моето дългогодишно действие като артист държа специално да подчертая, че всичко, което съм правил, се е правило в името на България.
В Рим, в продължение на два поредни неделни дни, Българският културен институт и Фондация “Борис Христов” организират честването, предаде кореспондентът на БНР Ирина Стоилова. В най-престижния музикален театър в Рим – Аудиториума “Парк на музиката”, с изложба, концерт и прожекция на филми, посветени на Борис Христов, ще бъде отбелязана годишнината от рождението му. Пред италианската публика ще бъде открита и изложба от фотографии и документи от архива на великия бас, предоставени от Българския културен институт в Рим, който се помещава в дома на Христов. Ще последва прожекцията на два нови документални филма, реализирани специално за юбилея: “Писмо от Тоскана” на Георги Тошев с режисьор Ема Константинова и “Молитвата на Борис Христов” на музиколога Магдалена Манолова. Следващата неделя - 25 май, също ще бъде посветена на спомена за световноизвестния бас. След увод от неговия биограф Маурицио Модуньо ще последва концерт с участието на някои от най-успешните стипендианти на Фондация “Борис Христов”. Те ще изпълнят програмата от последния камерен концерт на Борис Христов в италианската столица.
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..