Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оригинални идеи и ентусиазъм в кампанията за Пловдив - европейска столица на културата

Снимка: БГНЕС


Концепцията „Пловдив заедно“ си поставя амбициозната задача чрез културата в най-широкия смисъл на понятието да се обединят хората от различните поколения, етноси и вероизповедания в града и целия Южен централен район, който стои зад пловдивската кандидатура за Европейска културна столица.

Същевременно „заедно“ означава и интегриране на историческите пластове, натрупани в града и региона, съвремието и визията за бъдещо развитие.

„Пловдив заедно“ цели също заздравяване на връзката между всички тези хора и територията, която населяват, чрез съживяване на публични пространства като хълмовете, реката, парковете, улиците и площадите и изоставените сгради /например Тютюневите складове със своята забележителна архитектура/, преосмислени като пространства за култура, спорт, отдих и забавления. Концепцията има и отделен стълб от проекти, свързани с новите технологии, екологията, здравословния живот.

Кандидатурата на Пловдив „Пловдив 2019“ има официалната подкрепа на всички общини от целия Южен Централен район за планиране на България.

Общинска фондация „Пловдив 2019“ е учредена през 2011 г. по решение на Общински съвет - Пловдив, като основна нейна цел е подготвянето на документи и проекти за кандидатстване и избиране на гр. Пловдив за Европейска столица на културата през 2019 г. Ръководи се от 9-членен управителен съвет, изпълнителен директор и художествен директор.

Съществува и обществен комитет в подкрепа на „Пловдив 2019“, който включва известни български творци, спортисти, общественици, именити българи от различни държави и дори известни чуждестранни артисти. Списъкът непрестанно се увеличава и може да се види на www.plovdiv2019.eu.

Фондацията работи съвместно с широка мрежа от партньори, между които на първо място са общинската администрация и европейските, национални и местни институции, учебни заведения, професионални сдружения, културни оператори, бизнес партньори, граждански организации, младежки формации, местни, регионални и национални медии, граждани.

Към този момент фондацията е презентирана официално на форуми в Брюксел, Венеция, Единбург и Бари. През февруари 2012 г. „Пловдив 2019“ организира съвместно с Община Пловдив конференция с международно участие „Археология и градска среда“ за развитието на археологически и архитектурни проекти, за да се насърчи прилагането на добри международни практики в тази област.

От създаването си до 2013 г. „Пловдив 2019“ осъществи три конкурсни сесии за оценяване и финансиране на културни проекти и граждански инициативи, които отговарят изцяло на критериите на Европейската комисия за избор на културна столица. В трите сесии бяха одобрени около 40 проекта, повечето от които вече са реализирани, а някои от тях ще попаднат в програмата от събития за самата 2019-а.

„Пловдив 2019“ участва в редица културни събития и акции, част от които с подчертано европейско измерение: „Нощ на учените“, 10-дневна кинопанорама с документални филми за Пловдив с партньорството на БНТ, НБТ, ПОТВ и DCTV, Фестивал на знанието (“Ученето - удоволствие“ в рамките на проекта NELLI), Празник на Стария град в рамките на програмата „Европейски дни на наследството“, Фестивал на реката и тепетата, масова интерактивна инсталация „Моята любима музика“ и поредица други инициативи.

Общинска фондация „Пловдив 2019“ обяви и конкурс в подкрепа на инициативата „Капана - квартал на творческите индустрии в Пловдив”, с който избра проектите, които предлагат най-оригинално използване на 10 обекта в провдивския квартал "Капана"  за творчески цели за период от 1 година на 10 обекта. Победителите в конкурса ще имат възможността да използват безвъзмездно обектите за ателиета, студия, офиси, галерии, работилници и други видове работни пространства за развитие на творческа дейност и създаване на услуги и продукти, характерни за творческите индустрии.




 

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30