Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След края на сезона - фотоизложба и австрийско-германско изследване връщат лентата назад към курортите по времето на бившия режим

Хотел Гларус, Слънчев бряг
Снимка: БТА


"Ваканция след края на сезона - архитектура и урбанизъм в България и Хърватия“ е заглавието на голямо културно-антропологическо изследване върху архитектурата на социалистическите курорти в двете страни. Куратор на изложбата в Центъра за култура и дебат "Червената къща" е младият български фотограф Никола Михов. Изложбата „Ваканция след края на сезона“ представя снимки и архивни материали от емблематични морски курорти в България и Хърватия, както и серия на фотографа Никола Михов, заснета специално за книгата „Holidays after the Fall - Seaside Architecture and Urbanism in Bulgaria and Croatia”.

Книгата „Holidays after the Fall“ (изд. Jovis, Берлин, 2013г.) проследява съдбата на морските курорти от времето на социализма в две от най-популярните ваканционни дестинации в бившия Източен блок - България и Хърватия. В продължение на няколко десетилетия техните слънчеви брегове се превръщат в горещи точки на туристическата индустрия.

Различни архитектурни и урбанистични стратегии бележат развитието на курортите от средата на 50-те години, до края на ХХ век. В двете страни са построени курорти с разнообразно предназначение и забележително качество, рефлектиращи международните тенденции в архитектурата и планирането.

До падането на Берлинската стена, те остават основен стълб на „социалния туризъм“ и икономиката, както и място за забавление на местните елити и конвертируем продукт на международния пазар.

След настъпването на политическите промени курортите и отделните хотели са преструктурирани и приватизирани. В резултат, днес много от тях са преустроени до неузнаваемост или са превърнати в руини, заобиколени от новопостроени, значително по-големите, еклектични, гъсто разположени комплекси.

Книгата Holidays after the Fall е основана на изследователски проект осъществен в Архитектурния факултет на Техническия университет в Грац, Австрия в периода 2010 – 2012г. от Елке Байер, Анке Хагеман (България) и Михаел Зинганел, Марое Мърдуляс и Норберт Мапес-Ниедек (Хърватия). В изложбата са използвани снимки от архива на БТА (България) и Туристкомерс Загреб (Хърватия).

Holidays after the Fall

Серията на фотографа Никола Михов е заснета специално за книгата „Holidays After the Fall”. Никола Михов е роден в София през 1982 г. Негови работи за показвани на редица международни изложби и фестивали. Номиниран е за наградата „Еssl Art Award” на музея за съвременно изкуство „Есл“ във Виена през 2011 г., както и за наградата на „Salon de la Photo” в Париж през 2012 г. Неговата първа фотографска книга „Forget Your Past” (изд. Жанет 45, 2012), е обявена за една от най-добрите фотографски книги на годината от престижното британското списание British Journal of Photography. За работа си по книгата, Никола печели наградата за Фотожурналистика на Съюза на българските журналисти (СБЖ) през 2012 г, а през 2013г. е номиниран за Deutsche Börse Photography prize, една от най-престижните награди в света на фотографията. Повече за работите на Никола Михов има на неговия уебсайт: www.nikolamihov.com

Цялото интервю на Веселина Миланова с Никола Михов може да чуете в звуковия фейл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48