Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов: Не съм доволен от отговорите на Орешарски за "Южен поток"

Снимка: БГНЕС

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че не е доволен от отговорите на премиера Пламен Орешарски по време на Консултативния съвет за национална сигурност по отношение на проекта "Южен поток":

Включително стигна до там да ми каже, че не е чел пълномощното, с което и какво точно сме отказали да преговаряме ние в Европейската комисия, по-точно сме дали те да преговарят, а не го бил чел пълномощното. Не чел договора, не чел това, не чел онова, не знаел какво пише в рамковото споразумение за Седми реактор. Това до голяма степен още повече ме плаши, защото няма как да не ги е чел, няма как да не ги знае, но може би са толкова нелицеприятни, че не посмя да го каже, защото се протоколираше съвета.
Бойко Борисов коментира, че е постигнато съгласие оставката на кабинета да се подаде два месеца преди изборите: 
Оставката би трябвало да се дава отзад-напред да се почне, от 28-и септември - 12-и октомври - една от трите дати, която се приеме след консултации в парламента. Но гарантираха, че няма да се отметнат, защото те може да се отметнат утре пак. Би трябвало отзад-напред да се тръгне, да се тръгне тогава със служебно правителство, защото юли месец всички се съгласиха, че това било на инат и на екзотика.
Ако днес депутатите гласуват решение за провеждане на национален референдум за изборните правила, то той трябва да се проведе до 17 септември, смята също Борисов: 
Вече имаме  нова хипотеза и за референдума. Ако тръгне днес да се гласува референдум, той до три месеца трябва да се проведе. Това означава до 17 септември да се проведе, а сме се договорили за другите избори да 28 септември - 12 октомври. Това означава, че ако днеска се вземе това решение, трябва да се похарчат още 20-30 милиона в рамките на две, три седмици.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестите на "Правосъдие за всеки" сещу Сарафов излизат извън София

С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..

публикувано на 23.07.25 в 00:59

Частично бедствено положение в община Тополовград заради пожар

Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..

публикувано на 23.07.25 в 00:26
Снимката е илюстративна.

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...

публикувано на 22.07.25 в 21:39
Село Владимирово

Пожар се запали край сливенската вилна зона Батмиш, но беше локализиран

Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..

публикувано на 22.07.25 в 21:34

Протест в центъра на София с искане на оставката на Борислав Сарафов

Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..

обновено на 22.07.25 в 21:26

Локализиран е пожарът в благоевградското село Марулево

Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на   огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на   пожарникари,..

публикувано на 22.07.25 в 20:55
Александър Джартов

Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена)

През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..

обновено на 22.07.25 в 20:46