Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жертвите на водното бедствие във Варна станаха 11

| обновено на 20.06.14 в 18:55
Снимка: БГНЕС

Жертвите на водното бедствие във Варна станаха 11, след като в канала под Аспаруховия мост е открито тяло на жена, която все още не е идентифицирана. Тялото беше извадено малко преди 19 ч. Не се знае и самоличността на 12-годишното момиче, загинало във водната стихия. От Агенцията за закрила на детето издирват родителите ѝ  предаде кореспондентът на БНР Даниела Стойнова.

В трите къщи, които по време на наводнението в "Аспарухово" бяха отнесени от водата, не са открити хора. По предварителна информация те са били обитавани и сега се проверява дали хората не са при свои близки.

В областната администрация продължава заседанието на кризисния щаб, на което присъства и министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов заедно с директора на Агенцията за социално подпомагане Ивайло Иванов. Пострадалите семейства, които по предварителни данни са 250-300 души, ще получат помощ в размер на минималния доход от 325 лева. Министър Адемов съобщи, че излиза постановление на МС, с което семействата на починалите във Варна и Добрич от наводненията ще получат еднократно сумата от 10 000 лева. Съзнаваме, каза той, че човешкият живот е безценен, но въпреки това тези хора трябва да получат помощ.

Питейната вода в "Аспарухово" е негодна. Директорът на Регионалната здравна инспекция Светла Станева съобщи, че са взети вече проби, но до средата на следващата седмица вероятно водата няма да става за пиене. Осигурява се минерална вода. Една голяма фирма вече е осигурила ТИР с вода. Трябва обаче, препоръча министърът, да се дава  храна и дрехи. Затова пред сградата на кметството в "Аспарухово" ще бъде разпъната шатра, където със съдействието на БЧК ще се раздават на нуждаещите се храни и помощи, разбира се координирано и с кризисния щаб.

Не са открити други пострадали, освен 10-те жертви, между които има и две деца. Трима души са настанени в болницата "Света Ана". Единият обаче е в реанимация в по-тежко състояние, вторият - в ортопедия, а дете на 7 години е настанено в детска хирургия, но то е там само за наблюдение.

Около 50 автомобила има на улица "Моряшка", затрупани от стихията по такъв начин, че достъпът до тях е много труден.

Във Варна и региона не вали. Ситуацията се нормализира. До довечера електрозахранването в "Аспарухово" в голяма степен ще бъде възстановено, с изключение на къщите с наводнени мазета, в които има електрически табла. Веднага след отводняването там също ще бъде направено необходимото, за да има захранване.

За хаос в работата на институциите след потопа алармира жителка на квартал "Аспарухово". В града се коментира, че причина за потопа е запушен канал в ромската махала. Стотици доброволци от цялата страна се стичат към бедстващия квартал, за да се включат във възстановяването на нормалната обстановка и в разчистването на калта, отпадъците и дърветата. Сборен пункт е кризисният щаб в районното кметство на "Аспарухово". Всички желаещи могат да търсят координатора Петър Манчев, директор на дирекция „Управление на собствеността“ в община Варна. 

Вече е осигурен достъп до близо 5 000 деца, блокирани от дъждовете в детски лагер край Кранево. Осигурени са им храна, вода и завивки. Пострадали хора няма. Ситуацията в селото се нормализира, но половината от жителите са без вода. Електрозахранването е възстановено. Пороят е отнесал 3 моста в селото, каза кметът Румен Николов.

С 2 метра над преливника е била водата на най-големия язовир в община Суворово - язовир "Николаевка 2".  Няма опасност за хората към момента. На територията на общината има няколко каскадно свързани язовири. Техническа проверка преди няколко месеца е потвърдила тяхната изправност. Над 80 литра на кв. м са падналите валежи за последното денонощие в Суворово. На територията на съседната община Аксаково вече са евакуирани част от жителите на Ботево, каза  кметът Атанас Стоилов. 

Движението по републиканските пътища в областите Варна и Добрич е напълно възстановено, съобщи АПИ. Отпадат ограниченията за движение по пътя "Албена"-Кранево- Златни пясъци и пътя от Оброчище към границата с област Варна.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Кристалина Георгиева

Кристалина Георгиева: ЕК е готова да предостави помощ, ако се наложи

Европейската комисия е готова да предостави помощ на България, ако се наложи. Това означава спасителни екипи и помпи. Засега това не се налага. Системата на „Гражданска защита“ в България се справя. Аз разговарях с президента, с премиера и с..

публикувано на 20.06.14 в 15:14

Десет са жертвите от наводнението във Варна, сред тях са две деца

Десет са потвърдените жертви на наводненията в квартал "Аспарухово" във Варна. От тях две са деца. Трима души са в неизвестност и се издирват. По-рано бе съобщено за 9 жертви, но в езерото беше открит завлечен от дъждовете автомобил с десето тяло.  До 325..

обновено на 20.06.14 в 14:54
ВИЖТЕ ОЩЕ

145 пожара са възникнали в страната днес

145 нови пожара са възникнали в страната днес, съобщи директорът на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. Вчера са угасени 279 огнища. Голям пожар избухна между Петрич и Сандански. По..

публикувано на 10.07.25 в 21:56
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър: Хората, пристигащи с малки лодки, ще бъдат върнати във Франция

Британският премиер Киър Стармър обяви, че хората, пристигащи с малки лодки, ще бъдат задържани и върнати във Франция "в кратки срокове", като за първи път ще бъде създаден нов безопасен и законен маршрут за бежанците. Това стана по време на съвместна..

публикувано на 10.07.25 в 21:47
Снимката е илюстративна

Опит за терористичен акт пред дома на гръцки журналист в Атина

Опит за терористичен акт пред дома на гръцки журналист в Атина. Откриха самоделна бомба, която вероятно поради техническа неизправност не е избухнала. Сигнал за съмнителен пакет е подал служител по озеленяване, който информирал полицията и..

публикувано на 10.07.25 в 21:36
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски е получил сигнали от Вашингтон за възстановяване на американската военна помощ за Украйна

Президентът на Украйна Володимир Зеленски съобщи, че е получил вече положителни политически сигнали от Вашингтон за възстановяване на американската военна помощ за страната му. Междувременно правителствата на Германия и на Норвегия декларираха..

публикувано на 10.07.25 в 21:10

МВнР реагира остро на изявление на Мицкоски

Министерството на външните работи реагира остро на днешното изявление на премиера на Република Северна Македония Християн Мицкоски, който използва вулгарни квалификации за министър Георг Георгиев и към правителството ни. В специална позиция от..

публикувано на 10.07.25 в 20:18
Снимката е илюстративна, архив.

Пожарът край село Мурсалево постепенно се овладява

Пожарът край село Мурсалево постепенно се овладява, каза кметът на Общината в Кочериново. Пожарът, който възникна към 16 ч. между с.Мурсалево и Кочериново, който е обхванал около 150 дка сухи треви, посеви, 20 дка овощни насаждения и горски..

публикувано на 10.07.25 в 20:10

Частично бедствено положение в Брезник заради манган във водата

Обявяват частично бедствено положение на територията на град Брезник заради установеното съдържание на манган във водата от язовир „Красава”. Решението e взето на проведения в късния следобед днес общински щаб за изпълнение на общинския план за защита..

публикувано на 10.07.25 в 20:06