Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любители на "зеления" начин на живот се събират на "Узана поляна фест"

Снимка: "Узана Поляна Фест"

За четвърта поредна година любителите на природата и "зеления" начин на живот ще се съберат в местността Узана над Габрово. Програмата, с вход свободен, предлага екопазар, демонстрации и занимания за всички възрасти.

Занимания, показващи възможния друг живот - така може да се обобщят всички инициативи по време на "Узана поляна фест", който събира хора, отговорни към природата, за да споделят опит и да намерят съмишленици на зелените си идеи или да прекарат три дни в Балкана. В местността, където е географския център на България, традиционно шатрите си ще разпънат биопроизводители. Уменията си ще демонстрират майстори в приготвянето на хляб, сирене и юфка. Посетителите на Техно парка ще могат да разгледат произведена у нас печка, която в сравнение със стандартните отоплява с по-малко дърва.

Лятно кино, артателиета, приключения в природата, занимания по йога и бойни изкуства, дискусии с фокус върху личната и обществена промяна предлагат още организаторите от фондация "Тайм Екопроекти". Продължение на дневната програма са музикалните вечери под звездите.

Днес от Габрово потегля традиционният възпоменателен туристически поход, който следва пътя на четата на Цанко Дюстабанов, сражавала се в Априлското въстание. Организатори са  Българският туристически съюз, Областната администрация в Габрово и Община Априлци. Участниците в тридневния поход, който преминава през Габрово, Севлиево и Априлци, ще достигнат местността Ранни бунар под връх Марагидик, мястото на последното сражение на четата, където е издигнат паметник, увековечил героизма на въстаниците.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30