Завърши първият тур на „балетната олимпиада“ във Варна, която се провежда под егидата на ЮНЕСКО.
От 127 кандидати от 30 държави, които се представиха с класическа хореография от задължителния репертоар, във втори тур ще продължат състезанието 44 балетисти, сред които и трима българи. Това са Ралица Илиева – младша възраст, Дойчин Дочев и Венера Христова – старша възраст. Пожелаваме им „На добър час!“
Във втори тур на Международния балетен конкурс във Варна от 21-ви до 24-ти юли с па-дьо-дьо или две вариации по свободен избор от класическия балетен репертоар, създаден до края на ХІХ век, и с едно произведение по избор със съвременна хореография, създадено през последните пет години, ще се представят 11 състезатели от Корея, 10 от Русия, 5 от Япония, по 3 от Франция и България, по 2 от САЩ и ЮАР, по един участник от Белгия, Китай, Германия, Италия, Панама, Румъния и Украйна.
Първоначалните впечатления са за едно доста добро ниво. Има състезатели, които определено грабнаха вниманието на международното жури. Като цяло интересът към конкурса е много голям. Това подхранва още повече оптимизма ми за бъдещето на класическото балетно изкуство, което, въпреки моментните си амплитудни движения с пикове и спадове като цяло в историята, е необходимо на човечеството като духовна храна и като нещо, което всеки може да възприеме без никакви езикови бариери, нещо изконно и присъщо на всеки един от нас, каза председателят на фондацията „Международен балетен конкурс – Варна“ Димитър Димитров.
В звуковия файл чуйте цялото интервю на Росица Кавалджиева с Димитър Димитров.
Най-старият балетен конкурс в света, престижният форум, от който започва кариерата на десетки балетни звезди и на стотици балетисти в театрите по цял свят, чества 50-годишен юбилей. Председател на международното жури в това издание е знаменитият балетист и хореограф Владимир Василиев от Русия - единственият носител на Голямата награда на конкурса. Василиев изнася и майсторски клас „Традиция на руския класически балет“ в Международната лятна балетна академия, която се провежда успоредно с конкурса.
Фондацията „Международен балетен конкурс – Варна“ и предаването на програма „Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства и културен туризъм „Каста дива“ ви предоставят шанса да спечелите билети за галаконцерта на лауреатите в 26-ото издание на красивата балетна олимпиада, който ще се състои на 29-и юли в Летния театър във Варна. Можете да заявите Вашето желание за участие в томболата до 23-ти юли на електронната поща: castadiva@bnr.bg , с писмо на адрес: София 1040, бул. „Драган Цанков” №4, БНР, програма „Хоризонт”, „Каста дива”, както и на редакционния телефон 02 987 66 76. Пожелаваме Ви късмет!
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..