Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експертен съвет по проблемите на домашното насилие започва работа в Силистра

Снимка: община Силистра

В Силистра ще бъде учреден Експертен регионален съвет по проблемите на домашното насилие. Домакин и партньор на срещата е областният управител на Силистра Насуф Насуф.  Инициативата за учредяването е на женското сдружение "Екатерина Каравелова". Идеята е възникнала в резултат от поредица от срещи по проблема през миналата година с представители на различни професионални групи - съдии, прокурори, адвокати, социални работници, служители на МВР и общински администрации.

На първото си заседание съветът ще приеме устройствен правилник и план за работа през следващите 6 месеца. Ще бъде избрано и ръководство на обществения орган. Сред основните цели на експертния съвет са ограничаване на домашното насилие в района чрез засилена превантивна работа, контрол и наблюдение на местата за настаняване на жертви на домашно насилие, работа с извършителите на домашно насилие, стимулиране на партньорството между отделните институции, които имат отношение към проблема.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Над 700 полета бяха отменени от американските авиокомпании в събота

Над 700 полета бяха отменени от американските авиокомпании в съботния ден в съответствие с разпорежданията на Федералната авиационна администрация.  Считано от петък властите започнаха постепенно намаление на въздушния трафик, заради липсата на пълноценен въздушен контрол, проблем породен от спирането на работата на федералното правителство...

публикувано на 08.11.25 в 19:09
Фонтан в парк в Техеран.

Правителството на Иран предвижда спирането на водата в 10-милионен Техеран

Правителството на Иран предвижда спиране на водата в 10-милионната столица Техеран заради сушата, предадоха Франс прес и ДПА. Редица ирански медии съобщават, че вече е започнало спирането на водата през нощта в някои райони на града. Валежите в  столицата на Иран са на безпрецедентно ниско ниво от почти век насам, заяви пред октомври..

публикувано на 08.11.25 в 18:56
Служители на ливанската гражданска отбрана издирват оцелели сред отломките на сграда, разрушена при израелски удар в село Теир Деба, Южен Ливан, 6 ноември 2025 г

Три жертви и седем пострадали при израелски удари в Южен Ливан

Трима души са загинали и седем са били ранени при израелски удари в Южен Ливан, предаде ДПА. На няколко различни места автомобили са били атакувани от въздуха. От израелската армия съобщиха само, че са били елиминирани двама терористи, които участвали в трафик на оръжие, използвано от "Хизбула". По-рано тази седмица Израел заяви, че е предприел..

публикувано на 08.11.25 в 18:26

Трима загинали и 12 ранени при руски атаки в Днепър

Американският президент Доналд Тръмп заяви в разговорите с унгарския премиер Виктор Орбан, че смята, че двамата са на мнение, че войната в Украйна ще свърши в не толкова далечно бъдеще. На този фон Русия атакува Украйна с повече от 450 дрона и 45 ракети, насочени към енергийния сектор и друга инфраструктура.  Трима души са загинали и 12 са..

публикувано на 08.11.25 в 18:07
Драгомир Стойнев

Драгомир Стойнев: Отчетена е и хипотезата "Лукойл" да бъде закупена от БЕХ

При писането на промените в закона, касаещи "Лукойл", е отчетена и хипотезата, че е възможно да се вземе решение, тя да бъде закупена от Българския енергиен холдинг, обяви пред БНТ председателят на ПГ на "БСП - Обединена левица" Драгомир Стойнев: "Нека да бъдем готови и за този момент, в който примерно Българският енергиен холдинг реши да..

публикувано на 08.11.25 в 17:55

Причината за отмяната на рали "Пампорово" - пътища в режим на зимно почистване

Причините, поради които Агенция "Пътна инфраструктура" отказа разрешение за провеждането на рали "Пампорово" тази година е, че планинските пътища в района вече са в режим на зимно поддържане и са третирани с пясък и химикали, което води до опасност при шофиране с високи скорости. Над 30 екипажа, от които 4 от чужбина, са заявили готовност да..

публикувано на 08.11.25 в 17:37

Асен Василев се противопостави на идеята БЕХ да придобие "Лукойл"

Председателят на  "Продължаваме промяната"  Асен Василев се противопостави на анонсираната днес идея от председателя на ПГ на БСП Драгомир Стойнев БЕХ да придобие "Лукойл": "Хората, които фалираха "Булгартабак", дадоха ни държавната петролна компания, която след като изхарчи няколко десетки милиона, не направи нищо и беше закрита. Дадоха ни..

публикувано на 08.11.25 в 17:24