Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикати и финансисти с различни виждания за решаването на проблема с КТБ

Снимка: БГНЕС

Синдикати и финансисти се разминаха във вижданията си за решаването на проблема с Корпоративна търговска банка. От КТ „Подкрепа“ предлагат да се търсят частни инвестиции, докато финансистът Стоян Александров смята, че най-евтино ще е държавата да оздрави банката.

Държавата трябва да се включи в укрепването на КТБ само в краен случай, според президента и вицепрезидента на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев и Димитър Манолов.

Тази държава просто вече няма душица да издържа, каза Тренчев.

Първо банката трябва да бъде спасена, това е извън всякакво съмнение, като финансова институция и като бизнес. Второ - това в никакъв случай не  бива да се случва за сметка на публичен ресурс, защото все още е възможно това да стане с други средства, каза Манолов.

Според финансиста и вложител в банката Стоян Александров, който бе и сред учредителите на новосформирания инициативен комитет за защита на финансовата и банковата стабилност в България, най-евтино би било, ако държавата оздрави КТБ:

Да се одържави банката, ако се намери дупка, и в момента, в който се одържави тази банка, тъй като тя ще бъде по същество най-стабилната банка, тогава и ако тази банка държавна има лихвена политика, близка до банките от първа група, много малко би трябвало да са хората, които трябва на всяка цена да си изтеглят парите и да ги прехвърлят в друга банка.

Освен от вложителите в банката, оплаквания днес се чуха и от служителите на КТБ. Те разказаха, че напрежението и натискът в последните месеци са се отразили на здравословното състояние на някои от тях. Работещите в КТБ обаче получават заплатите си, докато кризата с банката започва да се отразява на някои предприятия. От синдиката дадоха пример с "Аркус" - Лясковец, където работещите получават само 60 на сто от парите си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Събев

Димитър Събев: Необходима е дискусия за данъчната политика в България

Крайно време е да се започне експертна дискусия за данъчната ни система, защото приходите изостават от разходите, казваме 3% , но това са 6 млрд. лв. при сегашния БВП, каза в интервю пред БНР Димитър Събев от БАН. "Да се върви и в посока данъците да се реформират, говоря за преразпределение - махане на плоския данък, въвеждане на..

публикувано на 04.07.25 в 13:35

Пред парламента започна поредният протест срещу еврозоната

По обяд в петък пред Народното събрание започна поредният протест срещу влизането на България в еврозоната. Протестиращите остават на мнение, че трябва да има референдум за това дали да бъде въведено еврото, както и настояват за оставка на правителството. Полицейското присъствие в района на НС е изключително засилено, въпреки че към този час все..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Даниел Митов: Името на главния секретар на МВР ще стане известно, когато президентът подпише указа

Името на новия главен секретар на МВР ще стане известно, когато президентът Румен Радев подпише указа за неговото назначаване. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов и заяви, че не е редно толкова дълго да няма назначение начело на професионалното ръководство на МВР. "Главен секретар не е избор, а е процедура, през която се..

публикувано на 04.07.25 в 13:32

24 часа вода в единия край на селото, 24 - в другия: Водни мъки в Горна Вереница

Жителите на монтанското село Горна Вереница отново са на воден режим. Проблемът с водата е от години, напомнят те. Горна Вереница е първото населено място в област Монтана, което е с нарушено водоподаване това лято . От ВиК-Монтана уточняват, че заради засушаването се очакват ограничения и в други населени места. През лятото жителите..

публикувано на 04.07.25 в 13:02

Работещите в Националната библиотека не са получили и 1% увеличение на заплатите

Работещите в Националната библиотека "Свети свети Кирил и Методий" не са получили и 1 процент увеличение на заплатите. Това каза за Българското национално радио председателят на структурата на КНСБ в библиотеката Ганчо Ганчев.  Негово писмо, адресирано до председателя на комисията по културата и медиите Тошко Йорданов и до министъра на..

публикувано на 04.07.25 в 13:00

Без резултат приключиха преговорите между синдикатите и бизнеса за минималната заплата

Без резултат приключиха преговорите между синдикатите и бизнеса по предстоящото транспониране в българското законодателство на новата европейска директива за адекватните минимални работни заплати. Те ще продължат следващата седмица - това каза за БНР президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов: "Работодателите се опитаха да ограничат..

публикувано на 04.07.25 в 12:55
Поморийското езеро и част от плажната ивица на града, заснети с дрон

След по-слабия май в туризма се надяват на силни септември и октомври

Очаква ни добър сезон. Заради по-неблагоприятния за входящ туризъм месец май от бранша се надяват септември и октомври да компенсират . Това казва в интервю за БНР Иван Грошев, председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. Пазари Великобритания и Германия са с положителни индикации . От пазар Полша интересът не е лош, но..

публикувано на 04.07.25 в 12:23