След вчерашните съобщения, че банкерът Цветан Василев се е предал на сръбските власти, все още няма потвърждение от българското министерство на вътрешните работи. Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията посочи в предаването "Преди всички", че това, което се случва, е част от една подготовка и е планирано от негова страна.
Това, което нас би трябвало да ни касае, е какво се случи със самата банка, какво е реалното й състояние. Ние продължаваме да не знаем какво има банката и какво дължи. Тук има голям проблем за страната, че тя се намира в продължаваща политическа криза, която се надяваме, че изборите ще решат. БНБ не може да направи нищо, докато не получи помощ от дръжавата. Така че ние продължаваме да сме в капан, защото това, което се случва с тази банка, може сериозно да дестабилизира банковата система на страната и в крайна сметка икономиката на страната. Мисля си, че Цветан Василев по същество няма да говори. Най-важното, което би трябвало да ни интересува, е тези качествени предприятия, които банката е финансирала или притежава под някаква форма, да не бъдат разрушени. Спомняме си при предишната банкова криза колко качествени активи на българската икономика бяха разрушени и унищожени. Този акт показа, че Василев контролира ситуацията, той продължава да прави стъпките. Показа,че е достатъчно силен и знаещ играч, показа и че има някакво задкулисие, с което има някакво договаряне за неговото бъдеще и бъдещето на банката. Проблемът е, че тази банка има много тежко влияние върху политиката. Ако сравним тази предизборна кампания с миналогодишната, ще видим колко вяла и по-внимателна е тя. По-скоро сега ще се избягва да се влияе конкретно на кампанията.
Безлов не мисли, че сценарият "Костинброд" ще се повтори на тези избори.
Стратегията е друга. Всичко се решава след изборите, че хората около банката няма да се намесят около тези избори, очаква се да се договорят със силните след изборите. Има фактори, които не могат да се контролират, и случайности, които могат да обърнат ситуацията. Но това са опитни хора, които знаят какво правят, внимават, планират го. Вижте, че няма някакви тежки сътресения, които да ни се случиха. Много малко излиза в медиите. БНБ много внимава какво прави, защото може да дестабилизира и останалите финансови институции. Очевидно служебното правителство няма ресурсите да се бори срещу една тежка катастрофа и банкова паника.
Чуйте разговора с Тихомир Безлов от звуковия файл, кореспонденцията на пратеника ни в Белград Николай Кръстев, който обясни, че след часове се очакава повече информация около българския банкер Цветан Василев, а също и мнението на Борис Михайлов от фейсбукгрупата "КТБ - alive".
Прокуратурата очаква днес официално уведомление от Сърбия, че банкерът Цветан Василев наистина се е предал на полицията в Белград. Вчера това беше потвърдено и от адвоката на Василев, но официалното уведомление е важно, защото след като българските..
Руската Федерална служба за сигурност съобщи, че е осуетила украински заговор за убийството на неназован високопоставен руски държавен служител по време на посещението му на московско гробище. Служителите на ФСБ са задържали трима души за..
Днес е Световният ден за борба с диабета. По данни на Българското дружество по ендокринология един от девет души по света има диабет, а над 250 милиона не знаят, че живеят с това заболяване. От дружеството призоваха за подкрепа и разбиране..
Днес е последният срок, в който производителите на винено и десертно грозде, могат да кандидатстват за компенсиране на разходите си за борба с вредителите. Бюджетът на държавната помощ за 2025 г. е 5 млн. лв. Финансовата подкрепа има за цел да..
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще се срещне с образователни медиатори от Пловдивска област, за да обсъдят проблемите приобщаването към образователния процес на учениците от уязвимите групи. Очаква се министър Вълчев да..
Министър-председателят Росен Желязков и вицепремиерите ще отговорят на въпроси за актуалната политика на кабинета, а след тях в редовния парламентарен контрол ще участват общо 10 министри. Блицконтролът с премиера Росен Желязков и тримата..
Плевен е домакин на Дни на японската култура . Програмата през двата дни предвижда литературни срещи с изпълнения на японски език, творчески работилници и представяне на живота в далечната страна . Организатор на 36-ото издание на инициатива е..
Драматично-кукленият театър в Силистра посреща новия творчески сезон с пъстра и забавна премиера за малки и големи – спектакъла "Двойна принцесна приказка" от Румен Николов. Пиесата ще бъде представена за първи път в България днес от 18:00 ч., а..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Възможностите на тази партия, която ще се учреди в събота – Алианс за права и свободи (АПС), са ограничени, заяви в интервю пред БНР Гюнер..
Този бюджет е прахоснически, нереформаторски и изпуска възможности да приведе държавните финанси в ред , от което има нужда. Това каза пред БНР Милен..