Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всички проверени асансьори във Видин са спрени от експлоатация заради технически неизправности

Снимка: Росен Ракаджиев

Всички проверени асансьори във Видин са спрени от експлоатация заради технически неизправности. Те са установени при извънредната инспекция на Държавната агенция по метрология и технически надзор след тежкия инцидент в София, при който загина жена.

Държавни инспектори провериха на случаен принцип 11 асансьора във Видин. Оказа се, че всички те са неизправни, заради което бяха спрени от движение, обясни Митко Каменов  от сектор "Инспекция за държавен технически надзор" в Западен централен район:

Тези 11 асансьора се поддържат от пет фирми, то пък така и се случи, в един блок се поддържаха пет асансьора от пет различни фирми. Оказа се, че нивото на асансьорите е такова, че не позволява безопасното им ползване, което наложи съответно спирането им.

Като цяло асансьорите в Северозападна България са стари и не са ремонтирани от години, потвърдиха  и от регионалната структура на държавната агенция. Според асансьорния техник от Монтана Димитър Младенов, проблеми с анасьорите има, но те не са опасни за ползване. Спират ги заради нови изисквания в нормативната база:

Направиха на нашата фирма проверка. От пет асансьора на два откриха напукани флексири и се спряха. За едните сме взели веднага мерки. Другите казаха: „Утре ще вземем“, но още не са се обадили, вече четири, пет дена.

В областите Видин и Монтана има над 600 асансьора. За тях отговаря само един държавен инспектор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Земеделски производители и животновъди блокират магистрала близо до Ираклион, остров Крит, Гърция, 5 септември 2025 г.

Гръцките фермери в протестна готовност, планират и блокади идната седмица

Гръцките фермери заявиха готовност за протести и блокади следващата седмица. Земеделци и животновъди от област Тесалия, в Централна Гърция, решиха да преминат към протести следващата седмица.  Те са недоволни от политиката на аграрното министерство. Искат незабавно да получат обезщетения и евросубсидии. Според тях високите цени на електроенергия,..

публикувано на 12.09.25 в 20:10
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш говори пред Общото събрание на ООН в Ню Йорк, архив, юли, 2025 г.

Общото събрание на ООН прие с голямо мнозинство декларация за решение с две държави по Палестинския въпрос

Общото събрание на ООН прие декларация, чиято цел е да вдъхне нов живот на решението за две държави между Израел и Палестина, но без участието на "Хамас". Текстът беше приет с 142 гласа "за", 10 "против", включително от Израел и ключовия му съюзник Съединените щати, и 12 "въздържал се". Декларацията ясно осъжда "Хамас" и настоява организацията да..

публикувано на 12.09.25 в 19:57
Володимир Зеленски разговаря с американския пратеник Кийт Келог в Киев, 25 август 2025 г.

Зеленски се срещна със специалния пратеник на САЩ Кийт Келог

Президентът на Украйна Володимир Зеленски благодари на американския специален пратеник Кийт Келог за посещението му в Киев днес, като направи шеговита препратка към популярното мнение сред жителите на столицата, че присъствието на Келог е най-доброто средство за възпиране на руските въздушни атаки. "Когато Кийт Келог е в Киев, жителите на..

публикувано на 12.09.25 в 19:50
Васил Терзиев, Асен Василев и Кирил Петков са сред протестиращите пред Съдебната палата в подкрепа на Благомир Коцев -  12 септември 2025 г.

Терзиев, Петков и Василев на протеста в подкрепа на Благомир Коцев пред Съдебната палата в София

П ред Съдебната палата в София се провежда п ротест в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев, когото съдът остави в ареста. Съдът реши, че кметът на Варна Благомир Коцев остава в ареста Инициатор е Инициатива "Правосъдие за всеки", а мотото е: "Отпор срещу диктатурата! Свобода за Благомир Коцев!". Благомир Коцев остава в ареста,..

публикувано на 12.09.25 в 19:32

СГС остави в ареста бившия зам.-кмет на София Никола Барбутов и бизнесмена Петър Рафаилов

Софийският градски съд остави за постоянно в ареста бившия заместник-кмет на София Никола Барбутов и бизнесмена Петър Рафаилов. Двамата са обвинени за участие в престъпна група за корупционни престъпления. Според съдия Александра Йорданова, не е разколебано обоснованото предположение, че Барбутов и Рафаилов са извършили престъпленията, за..

публикувано на 12.09.25 в 19:27
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

НАТО предприема допълнителни действия в защита на източния фланг на алианса

НАТО започва нова мисия за укрепване на отбраната на източния фланг на Европа, в отговор на навлизането на руски дронове във въздушното пространство на Полша по-рано тази седмица, съобщи генералният секретар Марк Рюте. "Това е безразсъдно и неприемливо. Не можем да допускаме руски дронове да навлизат във въздушното пространство на..

публикувано на 12.09.25 в 19:16
Снимката е илюстративна

Петима са кандидатите за генерален директор на БНТ (ОБНОВЕНА)

Петима са кандидатите за генерален директор на Българската национална телевизия, които подадоха документи до изтичането на крайния срок днес в Съвета за електронни медии – това са настоящият ръководител на обществената телевизия Емил Кошлуков, пиар експертът Свилена Димитрова, и популярните телевизионни лица Сашо Йовков, Невена Андонова и Милена..

обновено на 12.09.25 в 18:58