За поредна година в България се отбелязва "Европейската нощ на учените", която е инициатива на Европейския съюз с няколко годишна давност, когато в края на септември, последния петък срещу събота в цяла Европа, едновременно, подобно на другите европейски нощи се случват събития, с които се показват учените като хора, които имат живот извън лабораториите си,т.е. човешката страна на науката.
София се включва за девети път в Европейската нощ на учените , като по този начин се присъединява към инициативите в над 300 града в Европа.Цялата програма се финансира през една от програмите на ЕК, това е „Мария Кюри” по Хоризонт 2020. Тази година нощта на учените съвпада с датата, в която Европа отбелязва и Европейския ден на езиците. Така, че има едно интересно съчетание - науката като един глобален език на човечеството.
26 септември е провъзгласен за Европейски ден на езиците от Съвета на Европа с подкрепата на Европейския съюз на 6 декември 2001 година, която бе обявена за Европейска година на езиците. Целта на празника е да насърчи изучаването на чужди езици в Европа, да осведоми обществеността за важността от изучаването на чужди езици и разнообрази обхвата на изучаваните езици, за да повиши нивото на многоезичност и междукултурно рабирателство , да популяризира богатото езиково и културно разнообразие в Европа, да насърчи изучаването на чужди езици във всяка възраст.
За най-интересното от програмата на "Европейска нощ на учените 2014" и "Европейски ден на езиците" разказва Любов Костова, директор на Британския съвет.
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..