Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Системата Хеър-Ниймайер е по-справедлива от Д'Онт

| обновено на 05.10.14 в 16:39

От 2007 година разпределението на мандатите у нас се извършва по метода на Хеър-Ниймайер. Той е известен още и като метод на най-големия остатък. Срещу него има доста реакции, включително и от Изборния борд. 

Причината е, че в някои райони може да се спечели един мандат с малко гласове. За предимствата и недостатъците на метода на Хеър-Ниймайер и сравнението с Д'Онт /D'Hondt method/ -  Антония Попова разговаря с Ивайло Старибартов – математик и директор на Математическата гимназия в Пловдив. Интервюто може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С 10 милиона лева премахват "калните петна" в Пловдив

Кметът на Пловдив Костадин Димитров и министърът на околната среда и водите Манол Генов ще подпишат договора по процедура "Зелени мерки в градска среда" на Програма "Околна среда".  Така общината ще получи над 10 милиона лева по оперативната програма за премахване на така наречените "кални петна" в междублоковите пространства и по протежението на..

публикувано на 27.02.25 в 13:39