Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на печата

Започващите днес консултации за съставяне на правителство и задачите пред новия парламент са основна тема на днешните вестници.

Заради фаталното съвпадение 13/13 изтеглиха по-рано срещата ГЕРББСП, пише "Стандарт" и пояснява, че днешната среща в Народното събрание трябвало да започне в 13 ч., но е изместена за 10 ч. При кабинет от две партии, ГЕРБ дава три министерства на коалиционния си партньор правосъдие, земеделие и здравеопазване. Вестникът посочва, че до разпределение на министерски постове може да се стигне на втория кръг от консултации, вече между лидерите.

Вестник "Преса" съобщава, че БСП влиза в преговорите с 12 червени линии, а Реформаторите с екшън план. "Вместо консенсус някой иска да ми чупи ръчичките. Няма да позволя!", под това заглавие "Преса" предлага интервю с Бойко Борисов, който обещава, че ще положи всички усилия, за да има правителство.

Много тежки задачи чакат бъдещия парламент още първите дни, пише "24 часа" и изрежда бюджет, КТБ, ток и промени в закона за влоговете. Последното се налага спешно, тъй като България е заплашена от наказателна процедура заради забавен достъп на вложителите до гарантираните им депозити в затворените почти четири месеца две банки. "24 часа" предлага пълен списък и снимки на новите депутати и представя най-интересните сред новите лица в парламента.

Списък на новите депутати има и в "Дума". По повод днешните преговори за правителство в коментара на първа страница се посочва, че ГЕРБ може да са всякакви, но си дават ясна сметка, че съюз с БСП ще бъде много по-устойчив от коалиция с Реформаторския блок, който е вътрешно нестабилен.

Според вестник "Сега" Борисов иска максимум власт с минимум отговорност. Авторът на коментара на страницата "Наблюдател" експертът по политически маркетинг Армен Бабикян посочва, че ако има коалиция, по-вероятно е тя да се казва "Южен поток" или "КТБ", или нещо, което да обедини на широка основа поредната порция от партии, които се осъществиха със задкулисна финансова протекция.

БСП няма да влиза в кабинета, да си го правят десните под това заглавие "Труд" помества интервю със Захари Георгиев от левицата, който е сред тримата, които ще се срещнат днес с представителите на ГЕРБ.

Пряко избираме 120 депутати, пише "Труд" в заглавие на първа страница и съобщава, че експерти в служебното правителство работят усилено по проект за промени в Изборния кодекс, които връщат смесената избирателна система. Още преди да бъде съставено новото правителство, служебният премиер Георги Близнашки ще поиска от бъдещия  председател на Народното събрание да бъде произведен референдума за избирателната система, както и да бъдат намалени необходимите подписи за провеждане на допитване.

"Труд" предлага разследване, което е установило, че семейството на банкера Цветан Василев е купило имот за 20 милиона евро на Женевското езеро само месеци преди КТБ да бъде поставена под особен надзор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
НОИ - Враца

Протест на КТ"Подкрепа": Настояват за 20% увеличение на заплатите на административните служители

Днес е вторият ден от националния сериен протест на Синдиката на административните служители в КТ"Подкрепа". Работещите в Националния осигурителен институт са планирани протести пред Централното управление в София и териториалните поделения в страната.  Сред тях са и служители на НОИ - Враца.  "Основното е искането на административните служители..

публикувано на 21.11.25 в 06:40
оворителката на Белия дом Карълайн Левит.

САЩ няма да участват в срещата на Г-20 в ЮАР

От Белия дом потвърдиха, че САЩ няма да участват в срещата на върха на Г-20 в Йоханесбург през уикенда. Вашингтон упрекна южноафриканския президент Сирил Рамапоса за „недискретни“  изказвания по повод американския бойкот. Доналд Тръмп сочи като причина за бойкота твърденията, че Южна Африка преследва с насилие белите фермери от африканерското..

публикувано на 21.11.25 в 06:39
Тръмп и Зеленски на входа на Белия дом, Вашингтон, 18 август 2025 г.

Зеленски ще обсъди с Тръмп американския план за прекратяване на войната с Русия

Специалният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф и държавният секретар Марко Рубио са работили "тихо" по документа с Русия и Украйна около месец, каза говорителката на Белия дом Карълайн Левит. Тя отхвърли твърденията, че предложенията наподобяват максималистките искания на Москва. "Президентът подкрепя плана, това е добър план и смятаме, че е..

публикувано на 21.11.25 в 06:17

В Благоевград дават начало на коледните празници

В деня на християнското семейство Благоевград поставя началото на Коледните празници и инициативи за съпричастност и благотворителност. На централния площад "Георги Измирлиев" първата изява е на Биг бенд Благоевград, който ще изпълни любими коледни произведения. На сцената ще се качи и солистката на Камерна опера Венера Мелеки, а след нея любимецът..

публикувано на 21.11.25 в 04:50

Депутатите гласуват на първо четене Бюджет 2026

Държавният бюджет за 2026 година ще бъде гласуван на първо четене в пленарната зала. Финансовата рамка за догодина е изчислена с дефицит от три на сто или 3,6 милиарда евро. Бюджет 2026 година е изчислен с лимит за поемането на нов държавен дълг от 10,5 милиарда евро, който многократно надхвърля изплащането на дефицита и рефинансирането на..

публикувано на 21.11.25 в 04:33
Киър Стармър

Британският премиер защити решението си да пътува до Южна Африка за срещата на Г-20

Британският премиер Киър Стармър защити решението си да пътува днес до Южна Африка за срещата на върха на Г-20 дни преди обявяването на бюджета и въпреки планираното отсъствие на Доналд Тръмп. Премиерът пристига в Южна Африка за два дни дискусии на върха и двустранни разговори по теми, включително устойчивост и икономически растеж. Но след като..

публикувано на 21.11.25 в 03:38

В Плевен ще заседава щабът за безводието

Областният управител на Плевен Мартин Мачев свика за днес заседание на кризисния щаб за безводието.  На него институциите отчитат изпълнението на мерките през последния месец за осигуряване на нормално водоснабдяване в областта.  Тези заседания се провеждаха всеки петък, но с решение на областния управител вече са месечни, а това ще е първото..

публикувано на 21.11.25 в 03:35