Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът гласува актуализацията на бюджета на първо четене

Снимка: БГНЕС

Парламентът одобри актуализацията на бюджета за тази година на първо четене. В нея е записано, че ще бъде поет нов дълг. Три милиарда лева ще бъдат под формата на външен дълг, който ще бъде изтеглен до края на годината чрез заем от няколко международни банки. Още 1,5 млрд. лева ще бъдат поети като вътрешен дълг чрез емисии на държавни ценни книжа. На извънредно заседание на бюджетната комисия беше даден мандат на правителството да води официални преговори с международните банки. Пред "Хоризонт" депутати изразиха мнение, че поемането на външен дълг чрез т. н. "синдикиран заем", както планира финансовото министерство, ще излезе по-скъпо на държавата от евентуална облигационна емисия. За такава обаче няма време до края на годината. 

Преди минути депутатите одобриха актуализацията на бюджета като тя бе подкрепена от ГЕРБ, РБ, Патриотичния фронт и АБВ. Народните представители от БСП, ДПС и "Атака" гласуваха "против". Основните параметри на новия бюджет са поемане на нов дълг от 4,5 млрд. лева и увеличение на дефицита до 3,7% от БВП. Повече пари ще има за здравеопазване, социални разходи, земеделие и за МВР.  От парламентарната трибуна финансовият министър Владислав Горанов обвини предишните управляващи в силно надценени приходи и прекомерни харчове, като за пореден път заяви, че този бюджет узаконява това, което се е случило през годината.

Аз бих подкрепил всяко едно предложение, което намалява бюджетния дефицит под нивата, които ние сме предложили. И ако дойдат повече приходи от тези, които сега показваме като анализ, които, повярвайте ми, също съдържат в себе си доза амбиция, ние няма да ги изхарчим. Ние няма да се правим и на светци, че видите ли, дойдохме и оправихме положението. Докато сме над 3% дефицит, проблемът стои.

От своя страна лидерът на "БСП-Лява България" Михаил Миков предупреди новите управляващи, че те носят отговорност за лошите показатели на държавната хазна: 

Това ще очертае и друго отношение към България, защото не само е важна процедурата на свръхдефицит. Важно е какво е усещането на международните пазари, когато България прави такъв рязък скок във външната си задлъжнялост и от отличника на Европа ще се насочи към една друга позиция по отношение на този параметър.Това е политическо решение и отговорността за него се носи от това правителство.

За пореден път лидерът на ДПС Лютви Местан върна дебата към проблема с КТБ и поиска отпадане на банковата тайна:

Когато с един акт страната ни ще влезе в режим на свръхдефицит, дължим на българските граждани истината за първопричините за КТБ. Не може да се емитират дълг от 3 милиарда без да сме казали на българските граждани защо, без да посочим политическата отговорност.

Десислав Чуколов от "Атака" също се обяви срещу увеличаването на дълга:
 
Ясно е, че голяма част от това, което днес гласуваме, е просто да покрием проблема КТБ. Ние от "Атака" казваме следното: "Българският гражданин, българската държава по никакъв начин не трябва да покрива щетите, които нанесе тази банка на България. Това е проблем на банковата сфера. Нека банките да съберат средства помежду си и те да покрият проблема, създаден от КТБ. Но да не вдигат лихвите на кредитите, ако може. Не ние да теглим кредит, който след това ще го плащат децата ни.

Пред "Хоризонт" депутати от опозицията изразиха опасения,че поемането на заем от няколко международни банки ще струва по-скъпо отколкото евентуална емисия облигации догодина. От БСП са категорични, че пари за фонда за гарантиране на влоговете могат да се намерят от банково управление на БНБ, което не противоречи на валутния борд въпреки острата реакция на Централната банка. Единствено от  Реформаторския блок са оптимистични за цената на новия дълг, тъй като, според тях, банките в момента са много ликвидни и са склонни да дават заем на по-ниска цена.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Напусна ни журналистът Никола Бацаров

След тежко боледуване ни напусна нашият колега от Новините Никола Бацаров, Преди дни той навърши 69 години, 40 от тях посвети на Радиото и Новините на "Хоризонт". Баци, както го наричаме, учеше новинарите на обективност и професионализъм, на проверка на източниците и любопитство към историята и световната политика.  Ще ни липсва..

публикувано на 10.05.25 в 22:01
Хората в Шринагар, Индия, са излезли от домовете си.

Експлозии в столица на контролираната от Индия част на Кашмир

Експлозии бяха чути в град Шринагар, столица на контролираната от Индия част на Кашмир, часове след като Делхи и Исламабад се договориха за прекратяване на огъня.  Източник от индийското правителство заяви, че Пакистан е нарушил прекратяването на огъня, договорено само часове по-рано. Франс прес съобщава за силни взривове в Сринагар в..

публикувано на 10.05.25 в 20:31

Патриарх Даниил е на вечерното богослужение в катедралата в Ловеч, благослови жителите

Патриарх Даниил присъства молитвено на вечерното богослужение в катедралата "Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч и благослови жителите на града по повод утрешния празник на Ловеч - ден, в който Православната църква почита паметта на солунските равноапостоли и храмов празник на катедралата, която носи имената на светите братя. Негово светейшество за..

публикувано на 10.05.25 в 20:28
Гроздан Караджов

Транспортното сътрудничество - във фокуса на разговор между министър Караджов и турския му колега

Гроздан Караджов и Абдулкадир Уралоглу обсъдиха транспортното сътрудничество между България и Турция Заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов проведе телефонен разговор с турския си колега Абдулкадир Уралоглу. По време на разговора турският министър на транспорта и инфраструктурата покани Гроздан..

публикувано на 10.05.25 в 19:37

Приют за бездомни във Великотърновска област спира работа

Първият приют за бездомни във Великотърновска област спира да работи. Центърът за временно настаняване към евангелската църква в Горна Оряховица затваря, защото не може да се издържа. Още информация от кореспондента ни Здравка Маслянкова. Центърът за временно настаняване на хора без дом или в затруднено положение "Промяна" затваря на 31 юли...

публикувано на 10.05.25 в 19:26
Последовател на палестинското движение

"Хамас" разпространи клип с двама живи израелски заложници

Въоръженото крило на палестинското ислямистко движение "Хамас" днес разпространи видеоклип с двама живи израелски заложници в Газа, единият от които призовава за прекратяване на войната в палестинската територия, предаде БТА. Израелските медии идентифицираха двамата мъже в продължаващото малко над 3 минути видео като Елкана Бохбот и Йосеф-Хаим..

публикувано на 10.05.25 в 19:18
Росен Желязков

Желязков: Всички трябва да поставим Украйна в най-силна позиция за постигане на справедлив и траен мир

С публикация в социалната мрежа Х, премиерът съобщава за участието си във виртуална среща за Украйна  Росен Желязков написа, че България непрекъснато подкрепя Украйна от началото на войната.  "Всички трябва да поставим Украйна в най-силна позиция за постигане на справедлив и траен мир. Заявих това по време на срещата на държавните и правителствените..

публикувано на 10.05.25 в 19:14