Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 2 милиона лева събра "Българската Коледа–2013-2014"

| обновено на 20.11.14 в 15:39
Снимка: БГНЕС

Малко над 2 милиона 163 хиляди лева от дарения събра благотворителната кампания "Българската Коледа2013-2014", която се провежда под патронажа на държавния глава. Мотото на 11-о издание на инициативата беше "За по-малко деца с увредено зрение и увреден слух". Президентът Росен Плевнелиев представи в Александровска болница резултатите от кампанията: "За да има по-малко деца с увредено зрение и слух, Българската Коледа си постави за цел да подпомогне болниците в страната за подобряване на ранната диагностика и активното съвременно лечение на тези заболявания".

С близо 950 000 лева бяха подпомогнати 524 деца. "81 от тези деца страдат от вродена глухота. Благодарение на дарителите опасността, тези деца да потънат отново в света на пълната тишина, бе преодоляна, каза президентът. 

С 1 200 000 лева от събраните средства е купена медицинска апаратура за 30 лечебни заведения в страната, сред тях и "Александровска болница" разказва доцент Виолета ЧернодринскаТъй като ние сме единственото в страната Детско очно отделение, при нас идват най-тежките случаи. Беше дарен анестезологичен апарат, с който колегите анестезиолози дават упойки на недоносени деца, на деца до едногодишна възраст и няколко апарата, с които ние много по-лесно диагностицираме очните заболявания.

Над 220 000 лева от събраните от кампанията средства са за лекарства на 72 деца. Рехабилитацията на над 350 деца е била подпомогната с над 270 000 лева от събраните в кампанията средства.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Бобчева

Надежда Бобчева поиска мандат от СОС за укрепване на терена около бившия рудник "Кремиковци"

Заместник-кметът по екология на София Надежда Бобчева поиска мандат от столичните общински съветници за укрепване и възстановяването на терена около бившия рудник "Кремиковци", който застрашава живота и инфраструктурата на живущите в едноименния квартал. След два дни на заседание в Столичния общински съвет ще бъде разгледан доклад, в който..

публикувано на 22.07.25 в 11:14

Мариана Кукушева: Ако се увеличи административната тежест – риск от недостиг на хляб

"Не пипайте продоволствената сигурност на България! Ако се увеличи административната тежест, има риск от недостиг на хляб в България". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, визирайки мерките, предвидени в проекта на Закона за веригата на доставки...

публикувано на 22.07.25 в 11:10
В Солун, 12 юни 2024 г.

Гръцките власти издадоха предупреждение за екстремно високи температури до 45°

Гръцките власти издадоха предупреждение за днес за температури до 45 градуса. Увеличиха броя на дежурните болници. От 40 градуса вчера днес се очакват 45 градуса на много места в страната. Дори през нощта температурите не се очаква да спаднат под 30 градуса. Гражданска защита изпраща съобщение по мобилните телефони на туристите за риск от..

публикувано на 22.07.25 в 11:01
Палатков лагер за разселени палестинци в Газа, 2 юни 2025 г.

България и още 6 страни от ЕС не са подписали изявление, осъждащо Израел

България и още 6 страни членки на ЕС не са подписали съвместно изявление, осъждащо Израел заради ситуацията в Газа. Близо 30 държави осъдиха Израел за "нечовешките убийства" на цивилни в Газа Изявлението е подписано от 20 държави от ЕС, 8 партньори и еврокомисаря по равенството, готовността и управлението на кризи Хаджа Лабиб. То е..

публикувано на 22.07.25 в 10:55

Военнослужещи се включиха в потушаването на пожара, засегнал учебен център "Сливница"

От 07.00 часа тази сутрин над 50 военнослужещи с техника се включиха в гасенето на огъня, който се разпространи снощи на учебен център "Сливница" в Софийска област.  Огнената стихия тръгва в следобедните часове от територията на община Сливница и за минути се е прехвърли в землището на Костинброд. Заради силния вятър огънят се разрасна и..

публикувано на 22.07.25 в 10:32
Снимката е илюстративна

Зам.-кметът на Костинброд: За първи път виждам пожар с такава сила и интензитет!

"Такова нещо виждам за първи път! Такъв интензитет и такава сила!"...  разказа пред БНР зам.- кметът на Костинброд Александър Ненов, след като в населеното място избухна голям пожар. Огнената стихия вече е овладяна, но не е локализирана, обясни сутринта директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов.  Пожарът в района на..

публикувано на 22.07.25 в 10:15

Държавният департамент одобри сделка с България за противокорабен ракетен комплекс

Държавният департамент на САЩ е одобрил България да купи базиран на брега противокорабен ракетен комплекс и свързано с него оборудване. Стойността на сделката е около 620 милиона долара. Правителството на България е поискало да купи комплекса от три многофункционални системи за разпределение на информация Link-16, тактически морски ударни..

публикувано на 22.07.25 в 10:15