Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДКЕВР с намалени разходи за 2015-а г.

Снимка: БГНЕС

Разходите на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране за 2015-а г. са намалени спрямо тази година. Това показва огласеният вчера проект за Бюджет на правителството за следващата година. Експерти предупредиха, че това ще окаже негативно влияние върху независимостта на регулатора.

Заложените в Бюджет 2015-а разходи на регулатора са близо 3,9 милиона лева, от които 3 милиона са за персонала на комисията, в която работят 128 души. В същото време се очаква приходите на ДКЕВР да надхвърлят 10 милиона. Тези числа дадоха повод на енергийни експерти да определят енергийния регулатор като "приходна агенция". Атанас Георгиев посочи:

"Печалбата", в кавички казано, на ДКЕВР за следващата година се очаква да е 6,8 милиона, т.е. ДКЕВР работи като "приходна агенция", близо 7 милиона лева се очаква той да донесе на бюджета, което е, може би, пионерство в световната практика на публичното финансиране. 

Част от промените в Закона за енергетиката, предложени от служебния кабинет "Близнашки", предвиждат регулаторът сам да определя разходите си вместо финансовото министерство да ги коригира, както е в момента. Идеята е да се гарантира независимостта на ДКЕВР. Към момента обаче няма никакви индикации, че промените в енергийния закон ще бъдат приети преди бюджета за следващата година. Председателят на регулатора Светла Тодорова обясни по-рано за "Хоризонт", че именно коригирането на бюджета на регулатора е нещото, което я притеснява.

Ние правим бюджет по правилата, по които трябва да бъде направен. Но впоследствие Министерство на финансите има право да го коригира. Това е нещото, което нас ни смущава - каза Светла Тодорова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски: Прекратяването на огъня зависи от адекватния натиск върху Русия

Украинският президент Володимир Зеленски заяви в петък, че Киев и съюзниците му споделят разбирането, че вече е възможно да се постигне поне прекратяване на огъня, но добави, че в крайна сметка това ще зависи от "правилния натиск върху Русия", съобщава Ройтерс. Във вечерното си видеобръщение към украинския народ Зеленски заяви, че е провел..

публикувано на 08.08.25 в 20:52
Проток Дарданели

Турция временно затвори протока Дарданели заради бушуващи пожари в провинция Чанаккале

Турция временно затвори протока Дарданели в двете посоки заради бушуващи пожари в северозападната провинция Чанаккале, които обхванаха големи територии заради силния вятър. Евакуирани са били три села и дом за възрастни хора, в който са били настанени 52-ама души. На кадри, излъчени от турски медии, се вижда как огнеборци са принудени да..

публикувано на 08.08.25 в 20:32

МВнР: България изразява загриженост от разширяването на военната операция в Ивицата Газа

България изразява дълбока загриженост от разширяването на военната операция в Ивицата Газа и призовава за незабавното и безусловно освобождаване на всички израелски заложници, държани от "Хамас" в нечовешки условия. Това се посочва в публикация на страницата на Министерството на външните работи (МВнР) в социалната мрежа "X". Хуманитарната..

публикувано на 08.08.25 в 20:18
Доналд Тръмп и Джорджа Мелони

Тръмп обсъди с Мелони възможността срещата му с Путин да се проведе в Рим

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е обсъдил с италианския премиер Джорджа Мелони възможността срещата му с Путин да се проведе в Рим следващата седмица, съобщи Sky News, позовавайки се на източници от италианското правителство. Добавя се още, че това най-вероятно би се случило във Ватикана. Италия е готов да подкрепи "искрено и..

публикувано на 08.08.25 в 19:49

Авиокомпания свали дете с инвалидна количка от самолет на летището в София

Авиокомпания е свалила дете с инвалидна количка от самолет на летището в София. За скандалния случай съобщи транспортният министър Гроздан Караджов в профила си във Фейсбук. Българско семейство с трудноподвижно дете на 9 години е избрало да пътува до Тулуза през Бергамо с полет на нискотарифна авиокомпания. Семейството е било качено на борда..

публикувано на 08.08.25 в 19:35

Не е установено заболяването "син език" по преживните животни в Смолянска област

Не е установено наличие на заболяване от син език по преживните животни след сигнал в конкретен обект в Смолянска област. По-рано днес се появи информация в социалните мрежи за заболяването сред стадо в Родопите. Направена е проверка от Областната дирекция по безопасност на храните за евентуално заболяване от син език по преживните животни и..

публикувано на 08.08.25 в 19:28

Киев ще получи транш от над 3,2 млрд. евро от помощта на ЕС по Механизма за Украйна

Киев ще получи над 3,2 милиарда евро, след като страните членки на ЕС приеха решение за четвъртото редовно плащане на помощта по линия на Механизма за Украйна. Основната цел е да се укрепи макрофинансовата стабилност на страната и да се подпомогне функционирането на нейната публична администрация. Плащанията по Механизма за Украйна са тясно..

публикувано на 08.08.25 в 19:13