Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Папа Франциск ще включи светлините на най-голямата в света елха в италианския град Губио

Най-голямата елха в света в Губио

Тази вечер Папа Франциск ще включи светлините на най-голямото коледно дърво в света в град Губио. Той ще направи това по електронен път от Ватикана.

По стар обичай, коледните елхи в Италия се украсяват и осветяват в навечерието или от деня на Непорочното зачатие на Света Богородица 8-ми декември. Toй е официален празник на Апенините и католическа догма, провъзглсена от Папа Пий IX през 1854 година. Така и до днес, когато настоящият Папа Франциск ще запали лампичките на уникалната празнична елха в Губио. Тя представлява огромна светлинна инсталация във формата на коледно дърво, разположено на склон на хълма Инджинио. Висока е 650 метра и широка в основата си 350 метра.

Когато в определения час папа Франциск натисне "вълшебното" интернет копче от Ватикана, над Губио ще блеснат в цялата си прелест над 800 осветителни тела във вид на коледна елха, на чийто връх ще свети Витлеемската комета.

Преди Папа Франциск, светлините на елхата на Губио включиха неговият предшественик Бенедикт XVI през 2011-та година и на следващата година президентът на Италия Джорджо Наполитано. Идеята за тази елха е на местни активисти и е в чест на патрона на град Губио Св. Убалдо. Идеята е родена преди 34 години. През 1991 одина елхата влиза в рекордите на Гинес.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Египетски камиони с хуманитарна помощ се движат по пътя Салах Ал Дин в южната част на Ивицата Газа, 3 февруари 2025 г.

120 камиона с помощи са влезли в Газа

Влезе в сила обявеното от Израел спиране на военните действия в части от Ивицата Газа за по 10 часа на ден с цел да бъде улеснена доставката на хуманитарна помощ.  Израел обяви "тактическа пауза" в Газа Израел спира военните операции в части от Газа за 10 часа на ден Израел обяви, днес че е доставена хуманитарна помощ..

публикувано на 28.07.25 в 18:37

Национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България"

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събират на национален протест пред Народното събрание , като призовават за подкрепа от всички съсловия в здравната система.  Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция, за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Протестиращите се..

публикувано на 28.07.25 в 18:25

Заради пожарите премиерът призова: Да бъдем внимателни както към чуждата, така и към своята дейност

Близо 30 000 декара е площта, засегната от големия пожар в Пирин на територията на общините Струмяни, Кресна и Сандански. Ситуацията продължава да е изключително сложна, въпреки че през целия ден хеликоптери обливаха с вода.  Според комисар Джартов, ситуацията отново се е усложнила в късните следобедни часове и пожарът се е разразил много сериозно на..

публикувано на 28.07.25 в 18:23
Снимката е илюстративна, архив.

Големи горски пожари бушуват на целия Балкански полуостров

Битката с големи горски пожари продължава на целия Балкански полуостров.  Докато в Турция за пореден ден продължава борбата с пламъците край Бурса и Карабюк, вътрешният министър обяви започващи разследвания заради разпространяване на дезинформация относно пожарите.  Според Али Йерликая засечените публикации създават недоверие в..

публикувано на 28.07.25 в 17:59

Пожар в жилищна кооперация в столичния квартал "Лагера"

Избухна пожар в новострояща се жилищна кооперация в столичния квартал "Лагера". Пламъците са обхванали покрива и горните етажи на кооперацията на ул. "Смолянска" близо до кръстовището на булевардите "Aкад. Иван Евстратиев Гешов" и "Цар Борис III", предаде БНТ. Сигналът за пожара е бил подаден към 17.00 часа.  На мястото на тежкия..

публикувано на 28.07.25 в 17:52

В две основни огнища са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област

В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо-турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по-рано областният управител Николай Костадинов.  В местността Бакаджика край Ямбол се гаси от снощи.  Труднодостъпен терен с..

публикувано на 28.07.25 в 17:39

Европрокуратурата ще работи в бившата централа на ДПС

Висшият съдебен съвет даде сградата на бившата централа на "Движението за права и свободи" на столичния булевард "Александър Стамболийски" 45 за безвъзмездно ползване от европрокуратурата.  Членът на ВСС Стефан Гроздев посочи, че сега сградата е в много добро състояние, но ще са необходими допълнителни строително- ремонтни дейности...

публикувано на 28.07.25 в 17:09