Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравни медиатори ще обикалят заедно с екипите на Спешна помощ при повиквания от кварталите

| обновено на 10.12.14 в 18:59

След среща между министъра на здравеопазването и неправителствени ромски организации беше решено, че здравни медиатори от националната мрежа трябва  да обикалят заедно с екипите на Спешната помощ при повиквания от кварталите.

Първата краткосрочна мярка, възприета на дискусията, е ромските неправителствени организации и членовете на националната мрежа от здравни медиатори заедно с районните центрове по здравеопазване и центровете по Спешна помощ да започнат разговори в среда, различна от спешността и насилието, и с тази мярка да се преодолее възможността екипи на Спешна помощ да бъдат нападани, каза след срещата министърът на здравеопазването Петър Москов. В събота той ще се срещне с Националното сдружение на общините, за да предложи да се назначат здравни медиатори в общините, където до момента няма.

До момента имаме 150 здравни медиатори в 80 наши общини и така с назначаването им да се избегнат случаите на агресия. На срещата е възприето и предложението здравните медиатори да обикалят със спешните екипи.

От инициативния комитет "Факултета" предложиха дежурен екип на Спешна помощ и линейка да бъдат непрекъснато в близост до кварталите с компактно население, като например шофьорът на линейката е ром, който познава общността, и така да се работи по-спокойно.

От Инициативния комитет обаче отхвърлиха идеята полицейски екипи да дежурят с линейките.

Екипите на пловдивската спешна помощ ще се охраняват от полицията при посещенията им в ромските махали както в града, така и в селата  Калояново, Розино и Анево. Това заяви директорът на Областната дирекция на МВР Пламен Узунов, след среща с директора на Центъра за спешна медицинска помощ д-р Иван Стойнов.

Репортажът на Гергана Хрисчева, излъчен в предаването "12+3", можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Румян Русинов: Политиките за интеграция не са неуспешни, а са несъстояли се

Румян Русинов  от Центъра за публични политики и застъпничество не е против идеята здравни медиатори да помагат на екипите на "Спешна помощ" в ромските махали, но това не е решение на проблема. Ако има малко достойнство, мисля, че трябва министър..

публикувано на 10.12.14 в 13:51
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският премиер Киър Стармър.

Стармър: Всяко мирно споразумение трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна

Всяко мирно споразумение между Москва и Киев трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър след телефонен разговор с германския канцлер Фридрих Мерц и президентите на Франция Еманюел Макрон и на..

публикувано на 22.11.25 в 00:00

Наводнени къщи и мазета след пороен дъжд в Петрич

На четири сигнала за наводнени къщи и дворове се е отзовало Аварийното звено в Петрич. Това съобщи секретарят на Община Петрич и ръководител на звеното Кирил Стойков за БТА. Сигналите са за улиците „Воден“ и „Здравец“ в града. Подадени са и над..

обновено на 21.11.25 в 23:54
Операция по спасяване на мигранти източно от Кипър.

Швейцария предоставя на Кипър 11 млн. евро за миграционни проекти

Швейцария предоставя на Кипър близо 11 млн. евро (10 млн. швейцарски франка) помощ за миграционни проекти, според подписаното днес в Никозия рамково споразумение. Кипър е технически готов да стане пълноправен член на Шенген, заяви заместник-министърът по..

публикувано на 21.11.25 в 22:55

13 членове на "Хамас" са убити при израелски удар в Южен Ливан

13 членове на ислямистката групировка "Хамас" са били убити при израелски удар срещу палестински бежански лагер в Южен Ливан, обяви днес израелската армия, предаде Франс прес.  Ударът е бил извършен тази седмица и е бил насочен към тренировъчен..

публикувано на 21.11.25 в 22:36

Марсалек и българската шпионска мрежа свързани със схема за пране на милиарди чрез крипто канали

Руският шпионин Ян Марсалек, укриващ се бивш директор на компанията Wirecard и ръководената от него мрежа от български шпиони, които той управляваше във Великобритания, са свързани със схема за пране на пари на стойност милиарди долари, която свързва..

публикувано на 21.11.25 в 22:12

Трима миньори са в неизвестност в Астурия

Най-малко трима миньори са в неизвестност след срутване в мина в Астурия. Инцидентът се е случил на 1.5 километра от входа на мината.  Сигналът за инцидента е подаден около 17 часа местно време. По първоначални данни става въпрос за свличане на земна..

публикувано на 21.11.25 в 22:06
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш

Гутериш: Мирното решение за Украйна трябва да съхранява териториалната ѝ цялост

Всеки мирен план за Украйна трябва да спазва резолюциите на ООН, подкрепящи териториалната цялост на страната. Това заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в коментар на американския план за прекратяване на войната в Украйна, предаде АФП...

публикувано на 21.11.25 в 20:41