Общините Гълъбово, Батак, Минерални бани и Якоруда обявиха бедствено положение. Това съобщи за "Хоризонт" Първан Секиранов от ГД "Пожарна безопасност и защита на населението": По данни на енергийните оператори над 760 населени места са без ток. Имаме повреди, както и по ниското, така и по високото напрежение. Направихме опити с вертолети от армията да установим по-точно местата на авариите. За съжаление, метеорологичната обстановка не позволява хеликоптерите да бъдат вдигнати. Продължават наземните работи по отстраняване на тези произшествия.
По-голямата част от населените места в община Минерални бани са без ток и вода. Двете училища са затворени. В Хасковска област общо в 10 училища не се провеждат учебни занятия заради неразчистени пътища и липсата на ток. Принудителната ваканция ще продължи да нормализиране на обстановката, съобщи кореспондетът на БНР в Хасково Дора Атанасова.
В община Якоруда е обявено бедствено положение в селата Аврамово, Бел камък, Смолево и Конарско. Това съобщи областният управител на Благоевград Бисер Михайлов пред кореспондента на Радио Благоевград Боряна Кърпачева: Преди минути община Якоруда обявява бедствено положение заради липса на ток в повечето от малките села на територията на общината и пак поради обилния снеговалеж на територията на общината. Чуваме се постоянно с ЧЕЗ. Опитват се да отстранят авариите, но проблем е силният вятър и снегонавяванията от не по малко от 1,50, два метра. Там са най-сериозните проблеми в момента на територията на областта, село Аврамово, Бел камък, село Смолево и село Конарско.
Бедственото положение в Смолянска област продължава. Отстранена е аварията, която беше към далекопровода от Девин към Смолян. Вече има ток в Смолян и в курорта "Пампорово", съобщи областният управител Недялко Славов. Все още стотици селища в региона са без ток и без достъп. Местните хора бедстват с дни. Едно от 15-те села в Смолянска община е затрупано от снега. Все так има подобрение на обстановката, каза Недялко Славов.
В Смолян, Чепеларе и Пампорово електрозахранването е възстановено. Проблеми има единствено в някои квартали на града. Най-притеснително е квартал "Устово", където в продължение на няколко дни няма ток и усилията ни са насочени натам. За съжаление все още в общините Рудозем, Мадан, Неделино, Баните, тези общини са без електрозахранване и екипите работят по установяване на захранването. Мобилизирана е допълнителна техника и пътищата се почистват като приоритет е главният път Пловдив-Смолян и стремежът е в рамките на днешния ден да осигурим връзка с всичките общински центрове.
В пет общини в Пазарджишка област е обявено бедствено положение. Това са Велинград, Батак, Брацигово, Сърница и Ракитово. Над 50 селища са без ток и вода. Има и блокирани в снега туристи.
Най-критично остава положението в селата над Велинград, където трети ден хората са откъснати от света. Заради изчерпването на водата от местния магазин, жителите са започнали да преваряват сняг за битовите си нужди. 40 автомобилни състазатели са блокирани на Белмекен. Там снежната стена е шест метра и роторните машини ще работят през цялата нощ. Други 17 души, сред които и деца са блокирани в хижа край Юндола. Преди малко екип е успял да достави там храна, вода и агрегатор за ток, за да могат да се стоплят. Всички училища и детски гради в бедстващите общини са затворени. „Дървената ваканция" ще продължи до отмяната на бедствената ситуация. Засега обстановката остава критична. 40 екипа на електроразпределителното дружество в областта отстраняват авариите, но терените са трудно проходими . В овладяването на положението са включиха и държавните лесничейства. В момента на територията на областта няма бедстващи хора и такива в неизвестност. За хората на хемодиализа в бедстващите общини е осигурен транспорт до Пазарджик.
Областната администрация в Кърджали поиска от Министерството на отбраната хеликоптер, който да локализира местата на авариралите далекопроводи. Те се намират в труднодостъпни места и придвижването дотам на екипите е почти невъзможно. Това е причината за липсата на ток в толкова много населени места в областта.
Повече от 40 са повредените от тежкия сняг стълбове в областта. Трети ден без електричество са 280 селища. В други около стотина електрозахранването беше възстановено късно снощи. Трудният достъп до местата на авариите допълнително възпрепятства работата на екипите на енергийния системен оператор. Все още има селища с нарушени телефонни и мобилни връзки.
50 районни магистрати и съдебни служители четвърти ден са блокирани в хижа в ардинското село Ябълковец. Районът е най-критичният в цялата област Кърджали след обилния снеговалеж. В хижата има и 30 учители. Осигурени са храна, вода и отопление, съобщиха от полицията. Без ток все още е цялата община Ардино. Военното министерство е в готовност да изпрати в района хеликоптер за обследване на авариралите далекопроводи, до които няма достъп.
Над 200 са сигналите за помощ от началото на бедствието в Кърджалийско, основно за паднали дървета и болни хора. За справяне със ситуацията противопожарната служба поиска допълнително вде високопроходими машини с вериги. Много от селищата вече имат ток, няма бедстващи хора.
Най-критична е ситуацията в община Ардино, където са на привършване хранителните продукти. Пътищата там са затворени, а ток няма. Спасителните екипи имат готовност да снабдят с храна, вода и лекарства бедстващите селища. Продължава разчистването на основни артерии, отворен за движение само на леки коли е пътят за Хасково. Товарните автомобили се пренасочват по обходен маршрут през село Мост.
Усложнява се и обстановката по долното течение на река Тунджа. Наводнени са стопански постройки и мазета в общините Тунджа и Елхово. Високите подпочвени води в района не спадат вече четвърти месец. С близо половин метър се е повишило нивото на река Тунджа в района на Елхово, което достигна 4 метра. След заседание на кризисния щаб тази сутрин е взето решение да бъде затворен пътят Елхово – село Трънково. Учениците се извозват по обходен маршрут. Под вода е градският парк и промишления пазар. В ниските части на Елхово са наводнени мазета и приземни етажи, съобщи кметът на общината Петър Киров. Нивото на реката при Ямбол за последното денонощие е спаднало с около 15 см, но при Елхово ще продължи да се покачва през следващите 2-3 дни.
Обстановката в Хасковско се нормализира.
По-сложна е ситуацията в общините Маджарово, Стамболово и Минерални бани, където трети ден в планинските райони са без ток и вода. Близо 100 села са без електрозахранване, 29 са падналите железобетонни стълбове. 38 екипа на електроразпределителното дружество отстраняват авариите в трудно достъпни места. Извън строя са 15 помпени станции. Основните пътни артерии са разчистени и са проходими. Заради разлив на реките Мартинка и Сазлийка са затворени за движение пътят Димитровград –Симеоновград и пътят Троян – Симеоновград.
Река Марица при Свиленград достигна 4,57 метра при критични праг над 5 метра. Водите на язовир "Ивайловград" се изпускат контролирано през преливниците и няма опасност от наводнение за населените места. В региона няма бедстващи хора.
Репортажът на кореспондента на БНР в Стара Загора Венелина Попова за обстановката в Гълъбово и за казаното от министъра на вътрешните работи в оставка Веселин Вучков за ситуацията в страната – в звуковия файл.
Пътищата в бедстващата община Лъки ще бъдат разчиствани с военна техника, съобщи пловдивският областен управител Розалин Петков . В Лъки нямат ток вече три дни. Над 25 населени места в областта също имат проблеми с електрозахранването . Единственият..
Тази сутрин над 850 населени места в страната са били без ток , съобщи вътрешният министър в оставка Веселин Вучков . Решаването на този проблем ще бъде основният приоритет на Кризисния щаб по бедствия и аварии. Екипите на пожарната са се отзовали..
В редица общини има проблеми с оказването на спешна помощ заради натрупалия сняг, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Отчитат се проблеми в комуникацията със спешните центрове. Болницата в Кърджали ще поема спешните случаи и..
Електрозахранването в Смолян е отчасти възстановено. Има подобрение на обстановката, каза областният управител Недялко Славов . В Смолян, Чепеларе и Пампорово електрозахранването е възстановено. Проблеми има единствено в някои квартали на града...
В Шумен тази сутрин е отстранена аварията по новия довеждащ водопровод. която остави града без вода. Очаква се след 9 часа днес да потекат чешмите в ниската зона на Шумен, а в късния следобед да бъде възстановено и нормалното водоподаване в..
Китайският президент Си Цзинпин се срещна в Пекин с председателя на Европейския съвет Антониу Коща и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Очакванията за срещата, отбелязваща 50 години дипломатически отношения, са ниски след..
Средната брутна годишна заплата в Испания е достигнала през 2024 г. над 27 500 евро или около 2290 евро месечно. Това е увеличение с близо 4% спрямо 2023 и най-високото ниво от 2008 година насам. Данните на Испанския статистически институт..
10 пожарникари са загинали, а други 14 са пострадали при гасене на горски пожари в северозападната турската провинция Ескишехир. Турският министър на земеделието и горите пояснява, че вятърът внезапно е променил посоката си и 24 пожарникари са..
Само 10% от имотите у нас са застраховани и България е далеч от процента на страните в Европа , съобщи в интервю пред БНР Веселин Ангелов, член на УС на Асоциацията на българските застрахователи. През май брокерите започнаха кампания и..
България повторно подаде второ искане за плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост на стойност 653 млн. евро, съобщиха от Министерството на финансите. Искането обхваща изпълнението на 59 етапа и цели, от които 20 бяха свързани..
Правителството на Канада обяви, че израелските военни операции срещу цивилното население и хуманитарните работници в Ивицата Газа са неприемливи, предаде агенция "Ройтерс". "Гладът в Газа достигна катастрофални нива", написаха от канадското външно..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..