Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д. Танева: Мораториумът над износа на дървесина няма да реши проблемите с изсичането на горите

Снимка: БГНЕС

Мораториумът над износа на дървесина от българските гори няма да реши проблемите с изсичането им. Това заяви в Сливен министърът на земеделието и горите  Десислава Танева. Тя посочи, че ефектът ще дойде от мерките на правителството за контрола  върху горите, които трябва да бъдат въведени до есента.
Мораториумът влезе в сила от 10-и март и е със срок три месеца.

Мораториумът е само част от решението. По-важно е въвеждането на първите, приети от Правителството девет мерки, каза министър Десислава Танева:

Най-важното е мерките, които сме предприели и въвеждаме по електронизацията, контрола, намаляваме два пъти интензитета на ползването на горските територии. Това са мерките, които да есента поетапно трябва да се въведат, тъй като са много горските стопанства. Те биха довели до наистина коренна разлика в ползването на горите, а също биха намалели и злоупотребите.

Над 207 хиляди декара са протоколираните пропаднали площи от дъждовете в края на 2014 година, чиито стопани ще бъдат компенсирани от държавата. Размерът на пострадалите от последните наводнения площи ще установят областните земеделски дирекции и за производителите ще има обезщетение по същата процедура. За повече обезщетения трябва да се научим да се презастраховаме, посочи Танева:

И е редно и самите застрахователи да получат доверието да имат клиенти. Това е взаимен процес, но рисковете от природни бедствия става все по-голям и приучаването към застраховането би довело до допълнителни обезщетения на земеделските производители.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Смочево гледат филми по желание в сградата на читалището

Клубът на пенсионера и местното читалище в планинското с. Смочево организират два пъти в седмицата прожекции на филм по желание или на любима продукция, а съдействие им оказва кметът Стефка Зашева. Най-напред е била заявена лентата "Гунди - легенда за любовта", която се въртя два пъти.  За 21 октомври, от 10.30 ч., има заявен интерес за..

публикувано на 19.10.25 в 21:54

140 години от създаването на 13-и Рилски пехотен полк

140 години от създаването и обявяването във въоръжение на 13-и Рилски пехотен полк, наричан "Булаирци", беше отбелязана с поклонение пред паметника на полка в центъра на Кюстендил. Дойдоха кметът на Общината инж. Огнян Атанасов, представители на обществени организации и организациите на офицерите и сержантите от запаса. Така се поставя началото..

публикувано на 19.10.25 в 21:50
Туфан Ерхурман и съпругата му Нилден Бекташ гласуват на изборите

Проевропейският кандидат Ерхюрман спечели вота за президент в Северен Кипър

С впечатляваща победа завършиха изборите днес в Северен Кипър за нов лидер на кипърската турска общност, т. нар. президент на непризнатата от международната общност Севернокипърска турска република. В своеобразния референдум по Кипърския въпрос днес гласоподавателите казаха "Да" на федерално обединение. За нов, шести по ред лидер на кипърските..

публикувано на 19.10.25 в 21:46

Около полунощ се очакват първите неофициални данни от вота в РСМ

Приключи първият тур на местните избори в Северна Македония. Избирателните секции затвориха в 19:00 ч. местно време (20:00 българско). Първите неофициални резултати се очакват около полунощ. Кметовете се избират по мажоритарна система - ако никой не получи повече от 50 процента на първи тур, следва балотаж между двамата с най-висок резултат. Вториият..

публикувано на 19.10.25 в 21:35

Младеж е намушкан при сбиване в столичен търговски център

15-годишен младеж е бил намушкан при сбиване между две компании в столичен търговски център.  Инцидентът е станал минути преди 20:00 ч. в центъра на бул. "Александър Стамболийски", потвърдиха за БНР от СДВР. Полицията издирва извършителя.  Изясняват се причините за инцидента. Провеждат се разпити.  Ще бъдат иззети и записи от видеокамерите в..

публикувано на 19.10.25 в 21:05
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски: Путин е нещо подобно, но по-силен от "Хамас"

Съединените щати трябва да увеличат натиска върху руския лидер Владимир Путин за постигане на мир в Украйна, след като принудиха Израел и "Хамас" да спрат боевете в Газа. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски в интервю за телевизионния канал NBC: "Защото Путин е нещо подобно, но по-силен от Хамас. Войната (срещу Украйна) е..

публикувано на 19.10.25 в 20:40

ЕС засилва правомощията си за борба със сенчестия флот на Русия

ЕС се подготвя да засили правомощията си за борба със сенчестия флот на Русия, който нарушава санкциите, превозвайки петрол под чужди флагове. Според документ, подготвен от Европейската служба за външна дейност за предстоящото утре заседание на външните министри, Брюксел планира рамка за законни инспекции на такива кораби, включително чрез двустранни..

публикувано на 19.10.25 в 20:21