Етнографският музей в Пловдив от днес е домакин на изложбата "Живото наследство на Странджа планина" от Историческия музей "Проф. Александър Фол" в Малко Търново.
Експозицията е посветена на съхранените обредности на много от странджанските села, известни с нестинарските общности, които са ги обитавали и култа към Свети Константин и Елена в огнения им аспект.
Въпреки отпадането през годините на обредни действия и съкращаване на редица функции на обредните лица, нестинарството запазва и днес основното си традиционно ядро, свързано с почитането на светците. Нестинарският обреден цикъл започва през месец май – т.нар. "Костадински месец", с панагира на Голямата аязма и тридневното празнуване на Св. Св. Константин и Елена (21 май). През лятото еднодневни празници бележат фазите на слънцето и в жарава е играно на Еньовден (24 юни), Св. Марина (17 юли), Св. Илия (20 юли), Св. Пантелеймон (9 август).
Изложбата, посветена на странджанските села, ще остане в Етнографския музей до 20 април.
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...