Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хора с увреждания от Бургас отбелязаха Денят на Европа с шествие

Снимка: БГНЕС

Хора с увреждания от Бургас отбелязаха Деня на Европа с шествие. Те пуснаха в небето гълъби като символ на свободата и правото на достоен живот на всеки гражданин на Европейския съюз.

Жители на Бургас със специфични потребности със сини балони в ръце отново напомниха, че държавата е длъжник при решаването на проблемите им, а обществото още ги дискриминира. Ние сме видими и заслужаваме пълноценен живот, каза Иван Карагьозов и очерта основните им искания:

Да се изчистят проблемите в ТЕЛК-а. Не искаме да има повече фалшиви инвалиди. Не искаме човек, който е с ампутирани крайници, да ходи регулярно на ТЕЛК. Няма никакъв смисъл, крайникът му няма да порасне отново. Искаме да се решат проблемите в образователната система, където някои от родителите не искат нашите деца с увреждания. Искаме да имаме сносни инвалидни колички, защото ние сме длъжни да ползваме 6 години една инвалидна количка. Искаме тези проблеми да бъдат решени веднъж завинаги.

Недялка Кирова, която е майка на дете с детска церебрална парализа, не изключи и бъдещи протести: За нас е много важно да бъдем обезщетени, защото ние не сме оставили децата си в институция, а се грижим за тях. Родителите посвещават живота си на тях.

Може да сме приковани към инвалидните колички, но сме свободни по дух, категорични бяха участниците в шествието и пуснаха гълъбите в небето.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Христо Попов

Доц. Христо Попов: В част от регионалните исторически музеи няма реставратори

В част от регионалните исторически музеи няма реставратори, обяви пред БНР директорът на Националния археологически институт към БАН доц. Христо Попов. Част от кадрите са намерили по-добра работа в чужбина, а тези специалисти са изключително необходими, защото правят експертизи в полза на институции като прокуратура, полиция и ГДБОП, свързани с..

публикувано на 10.08.25 в 13:12

Възрастна жена от монтанско село даде 4500 лв. на ало измамник

82-годишна жена от брусарското село Василовци, област Монтана, даде 4500 лева на ало измамник. Неизвестният извършител се представил за полицай. Случаят е от петък, когато между 16 и 16,45 часа, жената от Василовци по време на телефонен разговор станала жертва на опитния измамник. Той въвел в заблуждение бабата. Представил се за полицейски..

публикувано на 10.08.25 в 13:06

"Амнести интернешънъл" критикува масовите арести на пропалестински протест в Лондон

"Амнести интернешънъл" заяви, че е "дълбоко обезпокоителен" факта, че британската полицията е извършила 474 ареста по време на демонстрация в подкрепа на групата "Палестинско действие" в Лондон. Столичната полиция съобщи, че 466 души са били задържани съгласно Закона за тероризма за изразяване на подкрепа за забранената група. Други осем..

публикувано на 10.08.25 в 13:02

MC отговори на критиките на президента Радев относно предстоящата продажба на държавни имоти

Основна задача на Програмата за упражняване на правата върху имотите е да систематизира държавни имоти с отпаднала необходимост, при управлението на които се акумулират загуби, се посочва в позиция на Министерския съвет в отговор на изказване по-рано през деня на президента Румен Радев, че се "подготвя пладнешки грабеж с продажбата на над 4400..

публикувано на 10.08.25 в 12:24

Председателят на НС участва в закриването на събора на народното творчество в Копривщица

С едночасов концерт днес ще бъде закрито 13-ото издание на Националния събор на народното творчество в Копривщица, който започна на 8 август. Заключителната изява ще бъде на централната сцена. Участниците в събора се представят на шест сцени. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще произнесе слово при закриването на..

публикувано на 10.08.25 в 12:18

Безплатен интернет в 7 жп гари

7 големи гари в страната вече имат безплатен интернет. Пътниците могат да използват Wi-Fi в жп гарите в София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Горна Оряховица, Русе и Варна. Това е част от програмата на Националната компания "Железопътна инфраструктура" за модернизация, подобно на много държави в Европейския съюз, където в зоните за пътници на..

публикувано на 10.08.25 в 11:23

Президентът: При модернизацията на армията са необходими ясни приоритети и граждански контрол

Президентът Румен Радев каза днес във Варна, че при реализацията на проектите за модернизация на армията са необходими ясни приоритети и граждански контрол. Президентът коментира модернизацията на Българската армия и развитието на проектите в тази сфера: "Трябва да има много добра приватизация, зачитане на военната експертиза, граждански..

публикувано на 10.08.25 в 11:12