Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музиката на Владигеров в концерта на Теодора Късметска-Сороков и Ружа Семова

Теодора Късметска и Ружа Семова
Снимка: личен архив

Цигуларката Теодора Късметска-Сороков и пианистката Ружа Семова, които живеят и работят във Виена, където от доста години свирят и като дуо, изнесоха концерт в зала 9 на НДК. Програмата включваше творби от Панчо Владигеров,  Морис Равел и Карол Шимановски.

Доколко различно е за българските изпълнителки да свирят музиката на Владигеров пред виенската и пред родната публика - това е отправната точка на разговора с тях, който можете да чуете в звуковия файл.

Няколко акцента от биографиите на двете изпълнителки:
Теодора Късметска-Сороков е родена в София, в семейство на музиканти. Учи цигулка в НМУ „Л. Пипков” - София при Ирина Драгнева, а по-късно нейни преподаватели са Гарник Гукасян и проф. Евгения-Мария Попова. През 1993 година семейството се премества в Лисабон и обучението й по цигулка продължава при проф. Валентин Стефанов. От 1994 до 2002 година Теодора Сороков следва в Унивеситета по музика и приложни изкуства във Виена, където нейни преподаватели са професорите Йоханес Майсел и Йозеф Хел. Тук завършва с отличие първия етап от обучението си. През 2002 продължава следването си в класа по цигулка на проф. Минчо Минчев в Университета по музика и приложни изкуства Folkwang в Есен, където през февруари 2004 година се дипломира с отличие. По време на следването си Теодора е стипендиантка на Токийската фондация и Виенският университет по музика и приложни изкуства. Още като студентка свири многократно като солистка във Wiener Konzerthas, участвува в Бенефицконцерт под патронажа на Лорд Йехуди Менухин във Wiener Börsensaal и в тържествени концерти организирани от правителството на Република Австрия. Като солист и с камерни формации цигуларката концертира в Люксембург, Германия, Австрия, Португалия и България. През лятото на 2010 участва в цикъла от камерни концерти в Международния музикален фестивал Grafenegg в Австрия. През 1998 г. става концертмайстор на Виенския младежки симфоничен оркестър, с който свири през следващите няколко години в концертни изяви в Festspielhaus в Берлин, в залата на Concertgebouw Амстердам, във Wiener Musikverein и Голямата зала на Московската консерватория. Със същия оркестър през лятото на 1998 година участва в световния младежки форум World Jouth Musik в Москва под диригентството на маестро Валери Гергиев. Заради творчески успехи през 2005 година Теодора Сороков получава австрийско гражданство. Тя концертира редовно с Виенски камерен оркестър, Wiener Concertverein, Виенска камерна филхармония, Камерeн оркестър Arpeggione, Art Kamera Wien, Първи австрийски дамски оркестър и като водач на Симфоничния оркестър Voralberg. От 2004 до 2005 година е член на оркестъра на Нюрнбергските симфоници. От декември 2005 година работи в Tonkünstler Orchester Niederösterreich.

Ружа Семова е родена в София. На деветгодишна възраст получава втора награда от Националния конкурс „Светослав Обретенов” в Провадия. Година по-късно получава и международно признание - втора награда от конкурса Virtuosi per musica di pianoforte в Усти над Лабем, Чехия. През 1996 година, Ружа Семова завършва НМУ „Л. Пипков” с пълно отличие в класа по пиано на Цвета Кунчева и е обявена за „първенец на випуска”. Продължава образованието си в НМА „П. Владигеров” в София, в класа на проф. Антон Диков и завършва през 2000 година. През 2007 пианистката завършва с отличие и Виенския музикален университет в класа на проф. Щефан Владар и получава магистърска степен. В годините на обучение, Ружа Семова участва в майсторските класове на прочути пианисти като Марко Теца, Жермен Муние, Дмитри Башкиров и Андерс Люнгар-Шапелон. Голям принос в музикалното ѝ развитие имат педагозите Дора Миланова, Елена Томова и Ханс Петермандл. Пианистката е свирила с повечето български симфонични оркестри и има записи за БНТ, БНР и за Класик ФМ радио. Професионалната ѝ дейност извън рамките на България включва изяви в Австрия, Германия, Словакия, Чехия, Полша, Франция, Израел, Япония, Перу, Канада, САЩ. Участва в редица международни фестивали, като „Фредерик Шопен” в Париж, „Варненско лято”, „Недялка Симеонова”, „Аполония” и Kлавирния фестивал в Рур, Германия. Отличена е с редица награди от конкурси сред които: трета награда (при неприсъдени първа и втора) на Международния музикален конкурс Osaka International Music Competition в Осака, Япония (2008); отличие от международния конкурс за пианисти Missouri Southern International Piano Competition в Джоплин, САЩ (2004); втора награда на конкурса по пиано Bösendorfer Klavierwettbewerb във Виена, Австрия (2002); трета награда на Деветия международен конкурс за млади пианисти в Сан Себастиян, Испания (2001); втора и специална награда за най-добро изпълнение на произведение (Прелюдия и фуга във фа-минор) от Й.С. Бах на Международния конкурс „Панчо Владигеров” в Шумен (1999); първа и специална награда за най-добро изпълнение на произведение от Панчо Владигеров на същия конкурс през 1995; първа и специална награда на Австрийския посланик в България на Първия национален конкурс за немска музика в Бургас; първа награда на конкурса „Музикални дни Димитър Ненов” в Разград (1989). Ружа Семова преподава във Виенския музикален университет и продължава концертната си дейност. От 2012 година провежда курс по камерна музика в рамките на Лятната академия в Лилиенфелд, Австрия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Целуната от ангел

Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..

публикувано на 01.12.24 в 07:31

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00