Доколко различно е за българските изпълнителки да свирят музиката на Владигеров пред виенската и пред родната публика - това е отправната точка на разговора с тях, който можете да чуете в звуковия файл.
Няколко акцента от биографиите на двете изпълнителки:
Теодора Късметска-Сороков е родена в София, в семейство на музиканти. Учи цигулка в НМУ „Л. Пипков” - София при Ирина Драгнева, а по-късно нейни преподаватели са Гарник Гукасян и проф. Евгения-Мария Попова. През 1993 година семейството се премества в Лисабон и обучението й по цигулка продължава при проф. Валентин Стефанов. От 1994 до 2002 година Теодора Сороков следва в Унивеситета по музика и приложни изкуства във Виена, където нейни преподаватели са професорите Йоханес Майсел и Йозеф Хел. Тук завършва с отличие първия етап от обучението си. През 2002 продължава следването си в класа по цигулка на проф. Минчо Минчев в Университета по музика и приложни изкуства Folkwang в Есен, където през февруари 2004 година се дипломира с отличие. По време на следването си Теодора е стипендиантка на Токийската фондация и Виенският университет по музика и приложни изкуства. Още като студентка свири многократно като солистка във Wiener Konzerthas, участвува в Бенефицконцерт под патронажа на Лорд Йехуди Менухин във Wiener Börsensaal и в тържествени концерти организирани от правителството на Република Австрия. Като солист и с камерни формации цигуларката концертира в Люксембург, Германия, Австрия, Португалия и България. През лятото на 2010 участва в цикъла от камерни концерти в Международния музикален фестивал Grafenegg в Австрия. През 1998 г. става концертмайстор на Виенския младежки симфоничен оркестър, с който свири през следващите няколко години в концертни изяви в Festspielhaus в Берлин, в залата на Concertgebouw Амстердам, във Wiener Musikverein и Голямата зала на Московската консерватория. Със същия оркестър през лятото на 1998 година участва в световния младежки форум World Jouth Musik в Москва под диригентството на маестро Валери Гергиев. Заради творчески успехи през 2005 година Теодора Сороков получава австрийско гражданство. Тя концертира редовно с Виенски камерен оркестър, Wiener Concertverein, Виенска камерна филхармония, Камерeн оркестър Arpeggione, Art Kamera Wien, Първи австрийски дамски оркестър и като водач на Симфоничния оркестър Voralberg. От 2004 до 2005 година е член на оркестъра на Нюрнбергските симфоници. От декември 2005 година работи в Tonkünstler Orchester Niederösterreich.
Ружа Семова е родена в София. На деветгодишна възраст получава втора награда от Националния конкурс „Светослав Обретенов” в Провадия. Година по-късно получава и международно признание - втора награда от конкурса Virtuosi per musica di pianoforte в Усти над Лабем, Чехия. През 1996 година, Ружа Семова завършва НМУ „Л. Пипков” с пълно отличие в класа по пиано на Цвета Кунчева и е обявена за „първенец на випуска”. Продължава образованието си в НМА „П. Владигеров” в София, в класа на проф. Антон Диков и завършва през 2000 година. През 2007 пианистката завършва с отличие и Виенския музикален университет в класа на проф. Щефан Владар и получава магистърска степен. В годините на обучение, Ружа Семова участва в майсторските класове на прочути пианисти като Марко Теца, Жермен Муние, Дмитри Башкиров и Андерс Люнгар-Шапелон. Голям принос в музикалното ѝ развитие имат педагозите Дора Миланова, Елена Томова и Ханс Петермандл. Пианистката е свирила с повечето български симфонични оркестри и има записи за БНТ, БНР и за Класик ФМ радио. Професионалната ѝ дейност извън рамките на България включва изяви в Австрия, Германия, Словакия, Чехия, Полша, Франция, Израел, Япония, Перу, Канада, САЩ. Участва в редица международни фестивали, като „Фредерик Шопен” в Париж, „Варненско лято”, „Недялка Симеонова”, „Аполония” и Kлавирния фестивал в Рур, Германия. Отличена е с редица награди от конкурси сред които: трета награда (при неприсъдени първа и втора) на Международния музикален конкурс Osaka International Music Competition в Осака, Япония (2008); отличие от международния конкурс за пианисти Missouri Southern International Piano Competition в Джоплин, САЩ (2004); втора награда на конкурса по пиано Bösendorfer Klavierwettbewerb във Виена, Австрия (2002); трета награда на Деветия международен конкурс за млади пианисти в Сан Себастиян, Испания (2001); втора и специална награда за най-добро изпълнение на произведение (Прелюдия и фуга във фа-минор) от Й.С. Бах на Международния конкурс „Панчо Владигеров” в Шумен (1999); първа и специална награда за най-добро изпълнение на произведение от Панчо Владигеров на същия конкурс през 1995; първа и специална награда на Австрийския посланик в България на Първия национален конкурс за немска музика в Бургас; първа награда на конкурса „Музикални дни Димитър Ненов” в Разград (1989). Ружа Семова преподава във Виенския музикален университет и продължава концертната си дейност. От 2012 година провежда курс по камерна музика в рамките на Лятната академия в Лилиенфелд, Австрия.
Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..