Да си лекар, и то хирург, не е работа, а призвание за д-р Иван Сечанов от УМБАЛ „Света Анна София". Според него хирургията изисква не само спокойствие, специални умения, но и постоянство и саможертва. Особено важно е да се говори с пациентите преди и след операцията, за да са подготвени за интервенцията и последствията. При позитивно настроените пациенти всичко протича благополучно и по-бързо се възстановят – каза лекарят.
Той е само на 33 години. Завършва немска гимназия в София, след това завършва медицина в МУ - София през 2007 г. със специализация по обща и висцерална хирургия.
От 2008 г. работи като коремен хирург в Хирургическата клиника на УМБАЛ "Света Анна София". Черпи от живота с пълни шепи, слуша рок музика, отговорен, млад специалист, както казват пациентите, и впечатлява с професионалното си поведение и хуманното си отношение.
Новостите в хирургията са постоянно явление и всеки специалист трябва да е в крак с тях. Д-р Сечанов е от хората, които се учат цял живот. И той посещава семинари, международни срещи и често е в Интернет, защото новостите са част от работата му като хирург.
В студиото лекарят донесе, показа и представи с думи два скалпела. Оказа се, че режещите инструменти в хирургията са особено много. Може да се каже, че за всеки орган си има специален инструмент. И е истина, че след всяка операция се преброяват използваните инструменти. Понякога те са над 40, но това зависи от операцията. Преброяват се и помощните материали. Има дни, в които д-р Сечанов извършва над 5 операции. Напрежението от работата е огромно и само оптималното използване на свободното време, спасява от т. нар. професионално прегаряне. Затова и той използва това време за спорт и любими занимания. Той е моторист, обича да пътува, да ходи на излети, да кара ски през зимата, да играе тенис, да кара сноуборд, сърф ..., но само когато има време. А то, за един лекар никога не е достатъчно, защото освен работата в операционната, трябва да се среща и разговаря с пациентите, да търси и да се информира за всичко ново в хирургията, да „ъпгрейдва” постоянно теоретичните познания.
Любовта към медицината се предава в семейството още от дядото. Майка - професор микробиолог, баща - доцент ендокринолог. Д-р Иван Сечанов е от онези млади лекари, които са предпочели да останат в България, защото тук са семейството и приятелите му, но и по-важното, защото България има нужда от млади специалисти. Той искрено се надява страната ни да задържи младите лекари и да върне доверието на пациентите.
Слушателите на предаването "Нощен Хоризонт" се срещнаха с един изключително отговорен млад специалист, истински професионалист, искрен, възпитан, усмихнат и с голямо сърце. Такъв ни го представиха пациентите, колегите, приятелите и близките, но и ние се убедихме в това от разговора с него. За д-р Сечанов, честността е най-важното нещо в живота и той дълбоко вярва в доброто. И смята, че то трябва да е водещото в живота на всеки човек.
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването. "В целия цивилизован свят специализантите вземат малко пари, те не вземат лекарски заплати като за специалисти, но има отношение към тях - те са..
България на път, но в безпътица! Върви объркана, разединена и с пробит бюджет към еврозоната. "Съдружници по неволя" крепят правителството, за да не бъде компрометирано от вотовете на недоверие пред европейските партньори по-малко от седмица преди окончателния отговор за еврото от Брюксел. И ултиматум за младите ни лекари –..
Близо три четвърти от обектите, включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са застрашени, сочи доклад на Института за световни ресурси и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. Причината - недостиг или излишък на вода. 73% процента от 1172 неморски обекта, класифицирани като световно наследство, са..
От Министерството на енергетиката обявиха, че има възможност "Мини Марица-изток" да се включат в добива на редкоземни метали. На фона на това, че Китай разполага с 90 процента от световните редкоземни елементи. А САЩ подписаха споразумение с Украйна за редкоземните елементи в замяна на военна помощ, България все още няма яснота как ще..
Започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с официален домакин България. В българската делегация ще участват министърът на културата Мариан Бачев, министърът на туризма Мирослав Боршош, министърът на околната среда и водите Манол Генов и експерти от трите..
Десетки хиляди представители на ЛГБТ общността се събраха в Мадрид за годишния Прайд. С шествие те отбелязаха 20 години от легализирането на еднополовите бракове в Испания. Под мотото "20 години напредък в правата: нито крачка назад“ демонстрантите подчертаха, че има още много работа във време на "регресия" и "омраза" срещу общността,..
Иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей се появи на публично място за първи път след влизането в сила на прекратяването на огъня с Израел миналия месец, предаде АФП. Той е участвал в събота в религиозна церемония в столицата Техеран. Иранската държавна телевизия показа как аятолахът поздравява хора в джамия на церемония по случай големия..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..