Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансовите министри от еврозоната заседават без ясни надежди за споразумение с Гърция

| обновено на 18.06.15 в 20:51

Министрите на финансите от еврозоната продължават заседанието си в Люксембург без ясни надежди за споразумение с Гърция. Повечето от министрите изразиха увереност, че дори при евентуален фалит на страната, той няма да доведе до разпространение на кризата в останалите държави, които използват еврото.

От Гърция зависи да предложи нов вариант на споразумение, заяви германският финансист номер едно Волфганг Шойбле.

Участниците са много оптимистично настроени. Трите институции очакват търпеливо гърците да представят своите предложения, но времето изтича, каза Шойбле.

На влизане в залата някои от министрите отхвърлиха възможността за разпространение на кризата при евентуален гръцки фалит и излизане от еврозоната.

Не вярвам в заразяване на този етап. Страни като Ирландия и Потугалия успешно се върнаха на капиталовите пазари, а останалите също са в растеж, заяви финландският министър Александър Ступ.

Разпространението не е най-големият проблем за испанската икономика, защото тя е най-бързо растящата в еврозоната, посочи испанският министър Луис де Гиндос.

Финансирането на МВФ ангажира пари на 188 държави. От Шри Ланка, през Швейцария, до САЩ. Имаме отговорност към международната общност, каза шефът на МВФ Кристин Лагард в отговор на въпрос защо е така строга към Гърция.

Клаус Реглинг, изпълнителен директор на Европейския фонд за финансова стабилност, потвърди, че европейското кредитиране е свързано с това на МВФ и ако на 30-и юни Гърция не плати вноската си към Фонда, това наистина означава събитие на несъстоятелност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Меглена Кунева: Рискът от кризата в Гърция се оценява сериозно

България винаги е искала да бъде част от решението, когато става дума за проблемите в региона. Такъв сега е кризата в Гърция. Ефектът ще бъде върху всички и рискът се оценява сериозно, заяви вицепремиерът Меглена Кунева при откриването на Икономическия..

публикувано на 18.06.15 в 19:11

ЕК ще обсъжда превантивния данък в Гърция идната седмица

26-процентният превантивен данък, наложен от Гърция на страни с по-добри данъчни условия, ще бъде обсъден следващата седмица от Европейската комисия, съобщи Людмила Петкова от Министерството на финансите в бюджетната комисия в парламента.  България,..

публикувано на 18.06.15 в 18:26

Кольо Парамов: България ще пострада, ако Гърция бъде обявена във фалит

Ако Гърция бъде обявена във фалит, българската икономика ще пострада. Това каза за "Хоризонт" в предаването "Нещо повече" финансистът Кольо Парамов : Гърция трудно ще изпадне във фалит. В своята история тя никога не е губила своя основен..

публикувано на 18.06.15 в 17:18

Гърция ще изпадне в неплатежоспособност в началото на юли, ако не покрие дълг за 1,6 млрд. евро към МВФ, отсече Кристин Лагард

Гърция ще се окаже в неплатежоспособност спрямо МВФ в началото на юли, ако страната не успее да погаси свое задължение към Фонда за 1,6 млрд. евро на 30-и юни, тъй като няма гратисен период или възможност за забавяне на плащанията, заяви днес изпълнителният..

публикувано на 18.06.15 в 15:14
Ангела Меркел пред Бундестага

Меркел е все още убедена, че може да има споразумение с Гърция

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че все още е убедена, че е възможно постигане на споразумение между Гърция и международните кредитори, съобщи "Би Би Си". Меркел заяви пред Бундестага, че нейното правителство работи усилено за оставането на Атина в..

публикувано на 18.06.15 в 13:57
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пеевски: Не е време за избори, но търпението ми се изчерпва

Лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски остро реагира след отпадането на обсъждането на имунитетите в пленарната зала и дори заплаши, че може да спре подкрепата за правителството: "Жалка работа - ПП-ДБ спасиха деребеите и фашистите...

публикувано на 08.05.25 в 10:20

НС няма да разгледа исканията за сваляне на имунитетите на шестима депутати

Депутатите гласуваха против създаването на Временна комисия за исканите от и.ф. главен прокурор депутатски имунитети и решиха точките, свързани с тях да отпаднат от дневния ред. Това се случи след прекъсване на пленарното заседание и свикване на..

публикувано на 08.05.25 в 10:16

69 сигнала за щети от дъжда и вятъра

На 69 сигнала за щети от дъжда и вятъра са реагирали екипите на пожарната през изминалото денонощие. Сигналите са в общо 16 области на страната. Повечето от тях се отнасят за паднали дървета. 15 от сигналите са за отводняване, а шест – за силен..

публикувано на 08.05.25 в 10:08

"Възраждане" инициира нов вот на недоверие към кабинета

"Възраждане" инициира нов вот на недоверие към правителството за провал във финансовата политика, обяви в кулоарите на Народното събрание депутатът Цончо Ганев. Покани за събиране на подписка са изпратени на парламентарните групи на МЕЧ и "Величие" и..

публикувано на 08.05.25 в 10:01

Благотворителен концерт в Пазарджик в помощ на Миглена и Деян

Сдружение "Добро сърце" организира общоградски благотворителен концерт в Пазарджик в помощ на Миглена и Деян, които се нуждаят от тежко и продължително лечение. В концерта ще участват безвъзмездно популярни изпълнители и танцови състави. "Идеята..

публикувано на 08.05.25 в 09:53

Над 1000 пътни нарушения в Монтанско за седмица

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов днес ще присъства на отчета на полицията в Монтана. Стана ясно, че при почти всеки проверен автомобил по пътищата в областта по време на почивните празнични дни е установено нарушение. Очаква се..

публикувано на 08.05.25 в 09:06
Атака с дрон срещу жилищна сграда в Киев, 7 май 2025 г.

Киев съобщи за нарушаване на обявеното от Русия примирие

Украинските военновъздушни сили съобщиха, че Русия е бомбардирала северната Сумска област за трети път днес, въпреки че в полунощ влезе в сила обявеното от руския президент Владимир Путин тридневно спиране на огъня. В ранните часове на деня..

публикувано на 08.05.25 в 09:04