Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анкара с различен от Брюксел поглед към бежанската криза

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Анкара предупреди европейските си партньори, че фокусът им към решаването на бежанския проблем е погрешен. В турската столица външният министър на страната Феридун Синирлиоглу, цитиран от Ройтерс, подчерта, че съвместният план за действие с Европейския съюз все още е в работна фаза и не е финализиран.

Не отговаря на истината създаваното впечатление, че е постигната договорка Турция да задържа на своя територия бежанците в замяна на европейски фондове.

Анкара държи на друг подход - да се създаде зона за сигурност с цел бежанците да бъдат задържани в лагери на територията на техните собствени страни, уточни Синирлиоглу.

По-рано турският президент Реджеп Ердоган иронизира европейските страни, че "не им пука" за Турция и за нейната молба за членство в ЕС, независимо от всичко, което страната му понася във връзка с бежанския проблем.

Ние сме приели 2,5 милиона бежанци и никого не го е грижа за това. Страните от ЕС не са искрени с нас, заяви Ердоган, цитиран от Би Би Си.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интензивен трафик по границите с Турция и Сърбия

Интензивен е трафикът на граничните пунктове с Турция "Kапитан Андреево" и "Лесово" на вход за леки автомобили, съобщават от Главна дирекция "Гранична полиция" на МВР в информация, актуална към 10:00 часа.  Трафикът е интензивен и на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Kалотина" на изход за леки автомобили към Република Сърбия...

публикувано на 17.08.25 в 13:15

Сдружение "Ангели на пътя" иска НСлС да се ангажира с инцидента в Слънчев Бряг

Сдружение "Ангели на пътя" поиска Националното следствие да поеме разглеждането на инцидента в Слънчев Бряг, при който 18-годишен младеж с неконтролируемо АТВ помете пешеходци. Майка и четиригодишният и син са в критично състояние, а младежът беше пуснат под домашен арест. Сдружението подкрепя исканията на роднините и семейството на..

публикувано на 17.08.25 в 12:59
Урсула фон дер Лайен и Володимир Зеленски

Зеленски пристига в Брюксел за среща на лидерите от "Коалицията на желаещите"

Президентът на Украйна Володимир Зеленски ще пристигне днес следобед в Брюксел, съобщава в социалните мрежи председателката Урсула фон дер Лайен. Заедно с нея Зеленски ще участва във видеоконферентната среща на   лидерите на страните от "Коалицията на желаещите", а утре двамата ще се отправят заедно с европейските лидери от коалицията към..

публикувано на 17.08.25 в 12:59
Мерц и Тръмп в Белия дом

САЩ обмислят даване на гаранции за сигурност на Украйна

Доналд Тръмп прави рязък завой в политиката си към Украйна. След срещата си с Владимир Путин в Аляска, той е заявил на европейски лидери, включително канцлера Фридрих Мерц, че САЩ обмислят даване на гаранции за сигурност на Украйна. Това е пълна промяна в политиката на САЩ към Русия, след като месеци наред Тръмп отхвърляше подобна..

публикувано на 17.08.25 в 12:52

В Сърбия за поредна нощ имаше антиправителствени демонстрации, придружени от безредици

Нови безредици при антиправителствени протести избухнаха в различни градове в Сърбия за пета поредна нощ. Хиляди се събраха във Валево, където група маскирани млади мъже нападна и подпали офиси на управляващата Сръбска прогресивна партия. Полицията използва шокови гранати и сълзотворен газ срещу протестиращите. В Белград също се стигна до..

публикувано на 17.08.25 в 12:19
Опустошени сгради в град Газа

Хиляди хора са избягали от квартал Зейтун в град Газа след непрекъснати израелски бомбардировки

Хиляди хора са избягали от южния квартал Зейтун в град Газа, където дни непрекъснати израелски бомбардировки са довели до катастрофална ситуация, пише Би Би Си като се позовава на общинските власти, ръководени от "Хамас". Междувременно в Израел се провеждат протести с искане за прекратяване на войната в Газа и постигане на споразумение за..

публикувано на 17.08.25 в 12:12
Володимир Зеленски

Според Зеленски Русия "усложнява" усилията за спиране на войната

Президентът на Украйна Володимир Зеленски обвини Русия, че "усложнява" усилията за спиране на войната като отхвърля призивите му за примириеи продължава военната си операция. Президентите Тръмп и Путин не успяха да постигнат сделка по време на разговорите в Аляска, въпреки че руският лидер описа срещата като "много полезна".  След срещата на върха в..

публикувано на 17.08.25 в 12:07